Tani dron z kamerą - jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Karolina Kielak
23.09.2021 13:52
Drony błyskawicznie zyskały popularność. Producenci, by sprostać oczekiwaniom klientów oferują szeroki wybór tych nowoczesnych urządzeń. Jak działa dron z kamerą, jakie ma zalety i jaki tani dron z kamerą na początek warto wybrać? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt.

Dron z kamerą - jak działa?

Drony w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Sprawdzają się w roli prezentu urodzinowego lub pod choinkę i gwarantują udaną zabawę całej rodzinie. Dron jest latającym samolotem, który nie wymaga załogi. Dron z kamerą to urządzenie 2 w 1, który unosi się w powietrzu i umożliwia podgląd obrazu na żywo. W jaki sposób? Obraz widoczny jest na komputerze, tablecie lub smartfonie. Film nagrywany jest i zapisywany na karcie pamięci. Urządzenie to początkowo używane było w wojsku, by umożliwiać żołnierzom kontrolę sytuacji na terytorium, obecnie drony są ogólnodostępne. Bardzo często wykorzystywane są przez kamerzystów i fotografów, ale zapewniają także rozrywkę dzieciom i dorosłym.

Dron z kamerą unosi się w górę i potrafi latać we wszystkich kierunkach. Urządzenie wyposażone jest w cztery wirniki, które obracają się z taką samą szybkością umożliwiając wzbicie się sprzętu do góry. Następnie, podczas sterowania, dwa wirinki drona poruszają się szybciej, by nadać mu kierunek lotu. Kamera w dronie zawieszona jest na tak zwanym gimbalu. Specjalny przegub ma za zadanie zapewnić stabilność obrazu i kontrolować ruchy urządzenia.

Dron wyposażony jest w akumulator lub baterię. Wybór urządzeń jest ogromny, różnią się one ceną, czasem pracy, możliwościami. Tani dron z kamerą na jednym komplecie baterii lub na jednym ładowaniu akumulatora jest w stanie pracować od kilku do 35 minut. Im droższe urządzenie, tym praca bardziej efektywna. Wysokość lotu drona jest uwarunkowana przepisami - urządzenie nie może lecieć wyżej niż 50 metrów nad ziemią, maksymalna prędkość lotu to 100 km/h. Tanie drony z kamerą mają zasięg lotu od 15 do 30 metrów.

Decydując się na zakup drona z kamerą należy pamiętać, że latanie nawet tanim dronem z kamerą wymaga odpowiedzialności sternika. Absolutnie zabronione jest latanie takim sprzętem w pobliżu lotnisk, baz wojskowych oraz nad głowami ludzi. Pierwsze próby lotów warto wykonywać wcześnie rano lub wieczorem, gdy wiatr jest najsłabszy.

Dron z kamerąDron z kamerą Fot. shutterstock

Jaki dron z kamerą na początek?

Przed zakupem warto zastanowić się jaki dron z kamerą na początek wybrać. Zdecydowanie wystarczający będzie najprostszy. Nie warto też przepłacać, polecamy kupić tani dron z dobrą kamerą. Początki bywają trudne, obsługa urządzenia wymaga wprawy. Na pewno zdarzą się upadki, połamania skrzydeł lub uznamy, że zabawa dronem z kamerą to nie nasza bajka i odłożymy go w kąt. Wydawanie fortuny na początek mija się z celem.

Na początek wystarczający będzie dron z kamerą bez podglądu, będzie on tańszy i pozwoli zorientować się czy taka rozrywka nam odpowiada. Podgląd zwiększa atrakcyjność zabawy. Umożliwi on kontrolę stanu baterii urządzenia, kontrole funkcji foto oraz wideo, dane wysokości, odległości oraz szybkości lotu. Tani dron z kamerą i GPS pozwoli na orientację w terenie. Dobrze sprawdzają się urządzenia z przyciskami automatycznego startu i lądowania.

Dron z kamerą - zalety

* możliwość filmowania i fotografowania z powietrza - to tańsza alternatywa dla samolotów czy helikopterów

* filmowanie dronem pozwala uchwycić ogrom wydarzeń i liczbę jej uczestników z lotu ptaka

* zapewnia świetną zabawę

* dron sprawdzi się podczas imprez takich jak: koncerty, festyny, wesela, śluby

Dron z kamerą i podglądemDron z kamerą i podglądem Fot. shutterstock

Tanie drony z dobrą kamerą - na co zwrócić uwagę?

Dron z kamerą to świetny gadżet do zabawy, ale też narzędzie do dokumentowania wycieczek, wyjazdów i rodzinnych uroczystości. By cieszyć się funkcjonalnością urządzenia, warto przy jego wyborze wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Pierwszą z kluczowych kwestii jest kamera. Dobrym wyborem jest tani dron z kamerą 4k lub model potrafiący nagrywać w rozdzielczości FullHD, dzięki czemu zapewni najwyższą jakość. Stabilizacja obrazu odgrywa bardzo ważną rolę. Nagrywając film z pewnością nie chcesz, by materiał drgał i był rozmazany. Najlepiej sprawdzą się modele dronów z kamerą z 3-osiową stabilizacją. Warto przed zakupem sprawdzić czas trwania lotu na jednym ładowaniu lub baterii, by wiedzieć, kiedy przerwać lot, by uzupełnić zapas energii. Wraz ze stopniem zaawansowania użytkowania drona na pewno zamarzy ci się zamontowanie na nim dodatkowych akcesoriów - warto sprawdzić maksymalny udźwig urządzenia.

Więcej o: