Aranżacja salonu w stylu loftowym

Kamil Michaluk
24.09.2021 12:02
Salon w stylu industrialnym daje wrażenie przestronnej i ciekawej przestrzeni. Nic więc dziwnego, że z mieszkań na Manhattanie rozprzestrzenił się na cały świat - pojawiając w końcu również u nas. Osoby, które nie dysponują wysokim i rozległym pomieszczeniem, mogą postawić na softową odmianę stylu loft. Co warto o wiedzieć o takich aranżacjach?

Loft z elementami stylu industrialnego.Loft z elementami stylu industrialnego. Fot. Shutterstock

Styl loftowy i jego wyznaczniki

Czym charakteryzuje się styl industrialny? Stał się on bardzo popularny, ale chyba nie zawsze do końca zdajemy sobie sprawę z tego, czym powinien się odznaczać. Jakie cechy powinny mieć przestrzenie zaaranżowane w stylu loftowym?

Skąd wziął się styl loftowy?

Zanim zabierzemy się do aranżacji wnętrz, powinniśmy lepiej poznać historię stylu industrialnego. Wywodzi się on z Nowego Jorku lat 50 XX w. Wówczas w mieście tym bezużyteczne pozostały liczne pomieszczenia, w których dawniej prowadzono produkcję przemysłową. Ich niezwykła przestronność, wysokie i wielkie okna, ale też obecność elementów konstrukcyjnych we wnętrzu z początku odpychały potencjalnych nabywców. Z czasem surowy klimat zaczął ciekawić. Wprowadzali się tu zwłaszcza artyści. Surowe przestrzenie, które wypełniały drewno, cegła, beton, a nawet elementy z metalu lub nieokryte rury, nie wymagały spektakularnych dekoracji. Industrialne wnętrza, choćby dzięki sztuce filmowej, zostały rozpropagowane - tak zaczęła się zagraniczna kariera loftu.

Najważniejsze cechy salonu w stylu industrialnym

Jak urządzić salon w stylu loftowym? Przede wszystkim taki pokój dzienny powinien być bardzo przestrzenny. Lofty pozbawione są więc z reguły ścianek działowych - oczywiście mieszkanie posiada je tam, gdzie umiejscowione są pomieszczenia sanitarne. W takich wnętrzach podkreśla się rolę światła, które przedostaje się tu wyjątkowo dużymi oknami. W ten sposób buduje się nastrój tej przestrzeni. Oczywiście zarówno ściany, jak i podłoga, powinny być surowe. Stąd dopuszcza się stosowanie w pomieszczeniu głównie takich materiałów, jak cegła, żywica lub beton. Aranżacje powinny też cechować się minimalizmem - prezentują się elegancko bez zbyt wielu zbędnych dodatków i dekoracji.

O czym pamiętać przy urządzaniu loftowej przestrzeni?

Loft z antresolą w stylu industrialnym.Loft z antresolą w stylu industrialnym. Fot. Shutterstock

Jak zaaranżować industrialny salon? W jaki sposób wprowadzić do wnętrza styl loft?

Materiały i kolory

Przede wszystkim styl industrialny wymaga od nas zastosowania naturalnych materiałów, które w takim surowym wnętrzu można traktować jako swego rodzaju dekorację. Stąd też nawet w niewielkim pokoju na poddaszu łatwo o aranżację w stylu loft. Wystarczy wyeksponować drewniane elementy konstrukcji dachu, ale warto wykorzystać też ceglaną ściankę kolankową. Nawet pozostawione na ścianach rury mogą ciekawie zdobić wnętrze. W przypadku mieszkania, które z pozoru niewiele ma w sobie z loftu, można osiągnąć ciekawy efekt np. dzięki stosowaniu wielkoformatowych płytek betonowych. Salon loft będzie się też świetnie prezentował, gdy ozdobimy przynajmniej jedną ścianę płytkami wyciętymi ze starej cegły.

Co z kolorami ścian? W tym przypadku dominuje klasyka - przede wszystkim jasne kolory, szarości, ale też różne odcienie bieli z dodatkami czerni. Pamiętajmy jednak, że biel lub szarość pokrywające ściany będą kontrastowały z żywymi kolorami wprowadzonymi np. przez cegłę. Istotna jest rola oświetlenia. Powinno ono podkreślać industrialny charakter wnętrza. Nie może jednak dojść do tego, że powierzchnie będą lśnić tak, jak np. w stylu glamour. Najlepiej wybierać rozproszone źródła światła: obok stylowej lampy, postawić na kinkiety. Często stosuje się w nich specjalne produkty, jakimi są żarówki stylizowane.

Meble

Salon w stylu loft jest przestrzenią, w której wspaniale można wyeksponować drewniany stół zestawiony z solidnymi krzesłami. Niekiedy wykorzystuje się też np. szklane stoły do salonu lub ławy do salonu. Właśnie nad miejscem przeznaczonym do spożywania posiłków znajdzie się przestrzeń dla stylowej lampy zapewniającej właściwe oświetlenie. Jeśli chodzi o mały salon, to miejsce to może być również odpowiednie dla odpoczynku w gronie rodziny lub przyjaciół. Aranżacja salonu w stylu loftowym nie jest jednak powodem do rezygnacji z wygód. Jeśli tylko miejsca jest dostatecznie dużo, to warto zakupić solidne i wygodne meble, przede wszystkim kanapę wzbogaconą o stolik kawowy. W salonie industrialnym sprawdzi się minimalizm i proste formy jeśli chodzi o meble.

Przytulny klimat w industrialnym salonie. Jak go osiągnąć?

Jakich środków i produktów użyć, by wnętrze stało się bardziej przytulne? Czy pomogą nam w loftowym salonie dekoracje? W jaki sposób dopełnić aranżacji tej przestrzeni?

Zadbaj o dodatki

Z pewnością przy aranżacji industrialnego wnętrza nie wolno przesadzić. Inspiracje warto czerpać z blogów wnętrzarskich, które znajdziemy w Internecie. Dekoracje mogą stanowić niektóre obrazy, tematyczne lub abstrakcyjne, fotografie oprawione w estetyczny sposób. Jeśli chodzi o tkaniny obecne we wnętrzu, to warto postawić na geometryczne wzory. Istotną rolę w ocieplaniu wnętrza odgrywa wykorzystanie takich produktów, jak pledy lub poduszki na kanapie. Ostatnie wybiera się niekiedy w kontrastujących barwach.

Więcej o: