Domowe sposoby na muszki owocówki

Letni okres jest uwielbiany przez większość z nas. Zazwyczaj to właśnie wtedy planujemy swój urlop. To także wtedy w Polsce dojrzewają owoce, z których przygotowywane są następnie przetwory, soki, czy letnie potrawy. Zmorą każdej kuchni, w które położone są owoce i warzywa są tak zwane muszki owocówki. Choć nie są one groźne dla zdrowia, czy życia to potrafią je naprawdę mocno uprzykrzyć. W poniższym tekście przedstawimy najskuteczniejsze metody jak się pozbyć muszek owocówek.

Muszki owocówkiMuszki owocówki fot.www.commons.wikimedia.org

Czym są i skąd się biorą muszki owocówki?

Muszka owocówka to insekt, który występuje także pod nazwą octówka, bądź drozofila karłowata lub wywilżna. Muszki owocowe są znaczeni mniejsze od zwykłej muchy i mierzą około 2-3 mm oraz posiadają żółtawe ubarwienie. Głównym pokarmem muszki są drożdże, żyjące w gnijących owocach. Muszki owocowe żyją krótko, bo jedynie około 2 tygodnie. Pomimo krótkiego czasu życia muszki owocówki są bardzo płodne. Dorosła samica może złożyć około 50 jaj dziennie. Czas wylęgania się muszek ze złożonych jaj w temperaturze pokojowej to od 5 do 10 dni.

Od czego zacząć zwalczanie muszek owocówek?

Zanim jednak przejdziemy do opisywania poszczególnych metod, należy wspomnieć, iż najważniejsze przed rozpoczęciem stosowania pułapek na owady jest bardzo dokładne posprzątanie i wyczyszczenie całej kuchni — zwróć uwagę na szafki kuchenne oraz blaty. Usunięcie wszelkich rozlanych słodkich napojów z blatów kuchennych oraz dokładnie umycie, a następnie ukrycie owoców i warzyw. Najlepiej również zwrócić uwagę na resztki jedzenia bądź na przykład na otwarte wino, które mogło pozostać na stole bądź w koszu — usuń je koniecznie, gdyż to doskonałe miejsce do rozwoju muszek.

Pułapki na muszki owocówki

Pułapka na muszki owocówki. Pomoże m.in. czerwone winoPułapka na muszki owocówki. Pomoże m.in. czerwone wino unsplash

Jak zatem pozbyć się natrętnych owadów? Niezwykle skuteczne są pułapki. Zobacz, jak przygotować kilka z nich.

  • owocowa pułapka — należy przygotować słoik, a następnie włożyć do niego świeże, małe owoce, bądź małe warzywa. Gdy mamy już przygotowywane produkty wewnątrz słoika, naciągamy na wierzch folię spożywczą i za pomocą gumki recepturki przymocowujemy folię do naczynia. Gdy posiadamy gotową i przytwierdzoną folię, dokonujemy przekucia jej za pomocą wykałaczki. Insekty za pomocą otworów dostaną się do środka, natomiast nie dadzą już rady się z pułapki wydostać. W taki prosty sposób możemy pozbyć się muszek owocówek.
  • mikstura z płynu do mycia naczyń — kolejna pułapka na muszki owocówki to sporządzenie prostego roztworu, do jego wykonania potrzebny jest ocet i płyn do naczyń. Należy w równych proporcjach wlać odpowiednią ilość octu jabłkowego oraz płynu do naczyń i pozostawić go na noc. Można taką miksturę z dostępnych w kuchni produktów sporządzić w kilku miejscach. Rano znajdziesz naczynie pełne martwych owadów.
  • zapach bazylii i mięty — owady unikają zapachu bazylii i mięty. Spryskanie pomieszczenia preparatem stworzonym za pomocą tych dwóch ziół zagwarantuje nam spokój od natarczywych insektów. Pamiętać jednakże należy o tym, że na nic się zda rozpylenie w pomieszczeniach zapachu, jeżeli nie postaramy się o schowanie żywności, wina oraz słodkich napoi.
  • strumień ciepłego powietrza — kolejnym ze sprawdzonych i bardzo prostych sposobów na owocówki jest suszarka. Należy wykorzystać strumień gorącego powietrza. W tym celu wystarczy podłączyć suszarkę do źródła prądu i skierować strumień powietrza na muszki owocówki.

Zapobieganie powrotom muszki owocówki

Gdy domowe sposoby okażą się skuteczne w naszej kuchni, należy zadbać o to, aby nie dotknęła nas ponownie plaga muszek owocówek. Do pozostałych sposobów na zapobiegnięcie ponownej inwazji muszki owocówki należy:

  • dbanie o czystość kuchni oraz całego domu — regularne sprzątanie i czyszczenie wszelkich blatów, niedopuszczanie do tego, aby pozostawały zaschnięte plamy z soków bądź innych słodkich napojów,
  • pamiętaj, regularnie wyrzucaj śmieci oraz nie dopuszczaj do nadgnicia owoców, bądź warzyw, nie pozostawiaj też ich na szafkach kuchennych — zadbaj o to, by meble kuchenne zawsze były czyste,
  • dokręcać słoiki bądź pojemniki na żywność,
  • otwarte lub rozpoczęte produkty można schować do lodówki, powstrzyma to proces psucia się ich, a następnie powrót muszki owocówki do naszego domu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.