Drzwi zewnętrzne - jakie wybrać?

Dobre drzwi wejściowe do domu to ozdoba budynku i pierwszy element, jaki widzą odwiedzający Cię goście. Ładne i efektowne drzwi zachęca do wejścia za próg. Ponadto drzwi zewnętrzne to bariera, zapewniająca domownikom bezpieczeństwo i intymność. Z tych powodów warto zawsze dobrze zastanowić się podczas wybierania drzwi zewnętrznych. Sprawdź razem z nami, jak należy wybrać drzwi zewnętrzne, by móc cieszyć się ich pięknem i funkcjonalnością przez długie lata.

drzwi antywłamaniowedrzwi antywłamaniowe fot. Shutterstock

Jakie powinny być drzwi wejściowe?

Każdy element Twojego domu powinien spełniać trzy podstawowe warunki: musi być funkcjonalny, wygodny w użytkowaniu i estetyczny. Nie inaczej sprawa ma się z drzwiami. Drzwi zewnętrzne, które zamontujesz w swoim domu, powinny zapewniać bezpieczeństwo Tobie i Twoim domownikom. Muszą też być wygodne w użytkowaniu, powinny otwierać się lekko i w odpowiednią stronę. Na koniec warto zadbać o to, by wybrany model był po prostu estetyczny.

Podczas zakupu drzwi nie zapominaj, że warto zaopatrzyć się również w dodatkowe artykuły. Różnego typu zamki oraz klamki podkreślą stylistykę danego artykułu i w ten sposób również całego budynku. Najpopularniejsze na rynku są rozmiary 90 cm x 200 cm, ale bez problemu znajdziesz też produkty w innych rozmiarach. Zwykle nie ma też problemu z zamówieniem modeli o nietypowych szerokościach i wysokościach. Produkt robiony na zamówienie może być naprawdę wyjątkowy i atrakcyjny w swojej formie, warto zastanowić się nad tą opcją.

Na jakie parametry drzwi zewnętrznych należy zwrócić uwagę?

drzwi antywłamaniowedrzwi antywłamaniowe fot. Shutterstock

Aby dobrze wybrać drzwi wejściowe, zwróć uwagę na pewne parametry, które każde drzwi zewnętrzne do domu posiadają. Przede wszystkim sprawdź, jakie Twoje drzwi wejściowe zewnętrzne mają współczynnik przenikania ciepła. W przypadku drzwi wejściowych ważne jest bowiem to, jak dobrze izolują one ciepło. Drzwi do domu powinny być szczelne i zapewniać dobrą izolację. To sprawi, że w zimie będzie w domu cieplej, a w lecie chłodniej. Znacząco też obniży Twoje rachunki za ogrzewanie. Drzwi zewnętrzne powinny zatem mieć odpowiednie współczynniki przenikania ciepła. Zdecyduj się na drzwi wykonane z włókna szklanego, stali ocynkowanej lub aluminium oraz które wypełnione są wkładem z pianki poliuretanowej. Takie zewnętrzne aluminiowe lub drzwi stalowe będą doskonałe, jeśli chodzi o izolację. Podobne właściwości będą mieć drzwi drewniane oraz drzwi z PCV.

Dobre parametry to również cechy, które sprawiają, że dom staje się bezpieczny. Ważna jest zatem nie tylko izolacyjność, ale również to, by zaopatrzyć się w drzwi antywłamaniowe. Skrzydła powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobra odporność to również zabezpieczenie wnętrza przed intruzami.

Jak powinny otwierać się drzwi wejściowe do domu?

Kupując skrzydło drzwi, warto wziąć pod uwagę również to, w jaką stronę otwiera się skrzydło. Wybierając drzwi, zwracaj zatem uwagę, czy otwierają się na prawo, czy na lewo, do środka, czy na zewnątrz. To ważne, gdyż zewnętrzne drzwi powinny być wygodne w użytkowaniu.

Warto wiedzieć, że o sposobie otwierania decyduje się już na etapie budowy. Późniejsze zmiany wymagają często kosztownych i pracochłonnych zabiegów, dlatego lepiej od razu zdecydować o tej kwestii. Jeśli jednak interesuje Cię zmiana sposobu otwierania, przygotuj się na potrzebę wymiany ościeżnicy.

Eksperci zalecają, by wybór drzwi wejściowych był tak dokonany, aby otwierały się one na zewnątrz. Tak otwierane skrzydła będą najlepsze, jeśli chodzi o komunikację. W dużej mierze ułatwi wychodzenie na zewnątrz oraz wnoszenie zakupów. Modele do mieszkań w bloku z kolei najczęściej otwierają się do wewnątrz.

Drzwi z przeszkleniem, czy bez przeszklenia?

Podczas wyboru drzwi spotkamy się z opcjami skrzydeł z przeszkleniem. W przypadku takich drzwi różnorodność dostępnych na rynku ofert jest naprawdę duża. Nowoczesne modele podkreślą piękno budynku, dom będzie zatem wyjątkowy. Przeszklenie można zamontować w przypadku różnych drzwi: drewnianych, aluminiowych, lub stalowych. Drewniane i metalowe modele będą wyglądały zdecydowanie urokliwiej, jeśli jednolita tafla zostanie przełamana przeszkleniem.

W drzwiach przeszklenie może przyjmować różne formy. Stosuje się zarówno duże, okazałe przeszklenia, jak i mniejsze szybki, akcentujące ciekawy styl. Odpowiedni artykuł może być przeszklony w sposób bardziej lub mniej zgeometryzowany.

Pamiętaj, że szkło zwykle gorzej izoluje ciepło, niż tafla drewna lub rama aluminiom z wypełnieniem z pianki. Stosuj podwójne szklenie oraz odpowiednio grube szkło. Dzięki temu Twój dom zawsze pozostanie ciepły i przyjemny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.