Stół w kuchni to mebel wyjątkowy i nieporównywalny. Stoły do kuchni pozwalają na komfortowe spożywanie posiłków oraz spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Przy stole zbierają się domownicy, kuchnie stają się też miejscem spotkań ze znajomymi lub dalszą rodziną, jeśli w pomieszczeniu znajduje się odpowiednio duży stół.
W przypadku stołu kuchennego możesz zdecydować się na prostokątny, kwadratowy lub okrągły stół. Odpowiednia forma produktu znacząco podkreśli panujący w kuchni styl.
Mała kuchnia jest miejscem szczególnie trudnym do aranżacji. Niewielka przestrzeń wymagać będzie od projektujących sprytnych i wielofunkcyjnych rozwiązań. Zdecydować się tutaj warto na niewielkie, jasne meble kuchenne oraz nieduże stoły. W ograniczonej przestrzeni zrezygnuj koniecznie z masywnych mebli — będą one tylko niepotrzebnie zagracać wnętrze i zajmować dodatkowe miejsce.
Do małej kuchni warto wybrać lekkie, jasne i nieduże meble. Sprawdzą się wielofunkcyjne rozwiązania i sprytne sposoby na zaoszczędzenie dostępnego miejsca. Małe kuchnie nie muszą być wcale ciasne i nudne. W takich kuchniach również możesz zaaranżować coś niezwykłego.
Mała kuchnia powinna być przede wszystkim wyposażona w szafki kuchenne. To one powinny stanowić główną część umeblowania. Koniecznie zdecyduj się na szafki stojące oraz wiszące, a także na solidny blat kuchenny. W każdej kuchni musi stać także lodówka oraz kuchenka. To całkiem sporo rzeczy, których umieszczenie w małej kuchni może sprawić problemy.
Większość małych kuchni, zwłaszcza tych znajdujących się w mieszkaniach w bloku, będzie w stanie pomieścić rząd szafek o szerokości 2 - 2,6 m. W tej linii ustawić możesz też lodówkę oraz kuchenkę. Weź pod uwagę to, by pozostawić wystarczająco dużo miejsca do poruszania się. Atrakcyjnym pomysłem będzie ułożenie szafek kuchennych w rogu. Narożne kuchnie są praktyczne i estetyczne.
Przy takim ułożeniu często pozostaje też nieco miejsca na stół. Do niewielkiej kuchni wybrać należy nieduży stół do kuchni. Jeśli rodzina jest duża, niestety, wspólne posiłki będą musiały zostać przeniesione do salonu lub jadalni, w kuchni najprawdopodobniej nie będzie na to miejsca. Mały stół pomieści 2 lub 3 osoby, zwłaszcza jeśli będzie jednym bokiem dostawiony do ściany.
Stół kuchenny do małego pomieszczenia nie powinien być duży. Mały rozmiar sprawi, że wnętrze nie będzie wydawało się zagracone. Sprawdzi się zatem nie szeroki, masywny stół, który ma gruby blat, ale raczej nieduży stolik. Mały stół powinien mieć cienki, ale solidny blat. Zwróć też uwagę na to, by stół kuchenny miał jasne kolory, dzięki temu optycznie nie będzie zagracał wnętrza.
Dobrym pomysłem do wyjątkowo małych wnętrz będzie na pewno zakup stolika składanego. Składany stolik, zwłaszcza model, który montuje się do ściany, będzie idealną opcją w przypadku niewielkich kuchni w bloku. Na czas posiłku stolik rozkłada się, a podczas przygotowywania jedzenia, złożony stolik zapewnia więcej przestrzeni do poruszania się.
Podobnie ma się sprawa w przypadku stołu składanego. Stół rozkładany będzie dobrą opcją na czas dużych, rodzinnych spotkań. Rozkładany stół będziesz mógł wtedy przenieść z kuchni do salonu i tam ugościć wszystkich odwiedzających. Składany lub wysuwany blat to sprytna opcja.
Aranżując kuchnię, warto pomyśleć też nad zakupem narożnika kuchennego. Ten sprytny mebel pozwoli Ci uzyskać wygodne miejsce do spożywania wspólnych posiłków. Będzie też zajmował nieco mniej miejsca niż tradycyjny stół z blatem.
Stoły w niedużej kuchni warto dostawić do ściany. Ustawione przy ścianie stoły zajmują mniej przestrzeni. Do stołów koniecznie dostaw krzesła. Kupując modele krzeseł, powinieneś zdecydować się na modele niewielkie. Jeśli stolik jest składany, krzesła również mogą być składane. To sprawi, że przestrzeń będzie naprawdę wygodna i praktyczna. Posiłek w takim miejscu będzie naprawdę przyjemny.