Jak funkcjonalnie urządzić antresolę

Antresola - hit wnętrzarski nadchodzącego sezonu. Czym jest? Co warto wiedzieć o jej wykonaniu i aranżacji? O tym dowiesz się z artykułu, który przygotowaliśmy z myślą o tych, którzy mają ochotę zaaranżować ją we wnętrzu domu lub mieszkania.

Soft loft z antresolą.Soft loft z antresolą. Fot. Shutterstock

Antresola - czym jest i dlaczego warto ja mieć?

Definicja antresoli określona została rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Z treści przepisów wynika, że antresolą nazywamy górną część kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego to została wydzielona. Jest to również rodzaj półpiętra, dodatkowa kondygnacja, którą można wygospodarować z przestrzeni domu – parteru lub piętra.

Jeszcze do niedawna antresola kojarzona była głównie z kamienicami, których pokoje były wysokie i przestronne. Obecnie antresole coraz częściej wykorzystywane są w nowoczesnym budownictwie, tworząc bajeczne i niezwykle funkcjonalne wnętrza. Powierzchnia, która tworzą antresole, umożliwia zagospodarowanie nieużytkowanej dotychczas przestrzeni.

W jakiej formie można dziś zaaranżować antresolę? Oto najciekawsze rozwiązania oraz inspiracje!

Antresola dla dzieci - warto czerpać z możliwości aranżacyjnych

Łóżko na antresoli jest marzeniem wielu dzieci. Taka przestrzeń, może być nie tylko designerska, ale również bardzo funkcjonalna. Warunek - odpowiednia wysokość pomieszczenia.

Praktyczna i nowoczesna sypialnia na antresoli, a w niej przytulne łóżko dla dzieci, to doskonałe rozwiązanie do niewielkich pokoi, pozwalające na ergonomicznie wykorzystanie każdego metra kwadratowego dostępnej przestrzeni. Dobrze zorganizowane i stylowo urządzone antresole zapewniają dodatkową przestrzeń, komfort, bezpieczeństwo i przede wszystkim ogromną radość maluchom. Jak już wcześniej wspomniano antresola świetnie sprawdzi się mieszkaniu z wysokim sufitem, lub starej kamienicy.

Antresola w domu - biblioteka

Pokój dziecięcy to nie jedyne miejsce, w którym wykorzystać można możliwości, jakie daje antresola. Coraz częściej organizuje pokój dzienny, dzieląc go na różne strefy. Jedną z nich może być biblioteka nad salonem lub gabinetem. Budując antresolę, można w bardzo ciekawy sposób wygospodarować miejsce do czytania i nauki. Wnętrze powstałe w ten sposób pozwala na aranżacje w różnych stylach i z wykorzystaniem mebli różnego typu.

Pamiętaj! Jeśli chcesz funkcjonalnie urządzić antresolę, nie możesz zapomnieć o wykonaniu projektu, zwłaszcza jeśli antresola ma podzielić niewysokie mieszkanie. Projekt zawsze jest kluczem do sukcesu podczas aranżacji wnętrz.

Antresola - gabinet

Na antresoli możesz śmiało urządzić również gabinet. Wystarczy, że wstawisz kompaktowe biurko, kilka regałów i kontenerów, a domowe biuro powstanie tuż nad Twoją głową.

Wykorzystanie antresoli pomaga w praktycznym wydzieleniu dodatkowej przestrzeni wszędzie tam, gdzie jest jej stosunkowo niewiele. Pomoże podzielić salon na część gościnną i sypialną, pokój dziecka na miejsce do nauki zabawy i odpoczynku, a w gabinecie wygospodaruje miejsce na bibliotekę.

Zalety antresoli

Hamak zawieszony do drewnianych belek świetnie podkręca klimat loftuHamak zawieszony do drewnianych belek świetnie podkręca klimat loftu Fot. Shutterstock

Jakie są największe zalety antresoli? Oto kilka przykładów:

  • Łóżko na antresoli pozwala przenieść prywatną przestrzeń w miejsce niedostępne dla gości
  • Antresolka w praktyczny sposób organizuje salon i wydziela w nim przestrzeń do relaksu
  • W wysokich wnętrzach tworzy dodatkową strefę przechowywania, sypialnię lub gabinet.
  • Dobra aranżacja daje możliwość, by w mieszkaniu ustawić meble, na które dotąd nie było miejsca.

Jeśli zechcesz, zbudować druga kondygnację w salonie lub sypialni przed rozpoczęciem prac wykonaj niezbędne pomiary i zdób wstępny projekt. W ten sposób unikniesz rozczarowań i niespodzianek na późniejszym etapie prac. Pamiętaj, że każde pomieszczenie powinno być funkcjonalne, zastanów się, czy wprowadzenie do niego antresoli nie spowoduje zupełnie odwrotnego rezultatu. Zbyt mały pokój może nie być odpowiednim miejscem na tego typu eksperymenty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.