"Przyszłość należy do sztuki abstrakcyjnej". O twórczości Wassilego Kandinskiego

Prawo zamienił na malarstwo, bo był przekonany, że jest miejsce dla abstrakcyjnych form w sztuce. Poznajcie historię, twórczość i najsłynniejsze dzieła Wassilego Kandinskiego. Dziś uznawanego za pioniera abstrakcji.

Wassily Kandinsky.Wassily Kandinsky. Fot. Shutterstock

Wassily Kandinsky to rosyjski malarz, grafik i pionier abstrakcji. Uważał, że świat zewnętrzny nie były potrzebny sztuce, ona pełni funkcję metafizyczną, a każde artystyczne dzieło zbliża do transcendencji. Swoje przekonania i poglądy opisał w rozprawie "O duchowości w sztuce". W 1910 roku namalował obraz, który uznano za pierwszą abstrakcję. Potem próbował stworzyć kolejne kompozycje, złożone z linii, plam barwnych czy figur geometrycznych, które były wyrazem jego emocji. Pierwszymi abstrakcyjnymi obrazami Wassilego Kandinskiego były m.in. "Improwizacja" (1910), "Krowa" (1910), "Impresja III (Koncert)" (1911) czy "Kompozycja 6" (1913). Na początku malował sporadycznie, ponieważ malarstwo nie było jego jedynym zawodem. Zanim zajął się sztuką, wykładał prawo na uniwersytecie w rodzinnej Moskwie. W wieku 30 lat porzucił jednak dotychczasową pracę, także niedawno poślubioną żonę i wyjechał do Monachium. Tu 4 lata później, w 1900 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, ucząc się od najlepszych, m.in. u malarza symbolisty Franza von Stucka. Wytrwał rok, potem założył własną grupę artystyczną Die Phalanx. W ciągu czterech lat Wassily Kandinsky zorganizował dwanaście wystaw dla jej członków. W 1909 roku założył nowe stowarzyszenie artystów, w którym został powołany na przewodniczącego. Następnie w 1911 - ugrupowanie artystów-ekspresjonistów o nazwie Der Blaue Reiter, które dążyło do zmiany poglądów na temat sztuki, uwolnienia jej od konserwatywnej tradycji malarstwa akademickiego. Do Rosji powrócił w 1914 roku, gdzie potem uczył między innymi w Wydziale Sztuk Plastycznych przy Ludowym Komisariacie Oświaty. W kolejnych latach był też dyrektorem Państwowych Pracowni Sztuk Plastycznych i Muzeum Kultury Malarskiej w Moskwie. W 1921 roku powrócił do Niemiec, gdzie dostał pracę w Bauhausie. Wykładał do czasu zamknięcia uczelni przez nazistów w 1933 roku. Dalszą część życia spędził we Francji. 

Jestem przekonany, że przyszłość należy do sztuki abstrakcyjnej (...). Należałoby wreszcie zrozumieć, że dla mnie forma jest jedynie środkiem umożliwiającym osiągnięcie celu

- pisał Wassily Kandinsky w 1925 roku. 

Dziś prace Wassilego Kandinskiego można obejrzeć m.in. w nowojorskim oddziale Muzeum Guggenheima. Jest tu 150 różnych dzieł artysty. 

Na przestrzeni lat obrazy Wassilego Kandinskiego były malowane różnymi technikami. Znajdowały się na nich różnorodne formy abstrakcyjne. Po 1934 roku stworzył około 150 obrazów olejnych, 200 akwareli i liczne rysunki. Najpopularniejsze stały się jednak jego pierwsze dzieła sztukim. Oprócz obrazów Wassilego Kandinskiego namalowanych do 1913 roku, były też m.in. "Improwizacja 209" (1917), "Kompozycja 8" (1923) czy "Kompozycja 9" (1926).

Wassily Kandinsky pisał też: - Jestem przekonany, że przyszłość należy do sztuki abstrakcyjnej (...). Należałoby wreszcie zrozumieć, że dla mnie forma jest jedynie środkiem umożliwiającym osiągnięcie celu. Miał rację! Abstrakcyjne plakaty i obrazy są dziś bardzo modne i chętnie wieszane w różnorodnych wnętrzach, a sztuka Wassilego Kandinskiego osiąga na aukcjach zawrotne ceny. 

Zobaczcie parawany inspirowane abstrakcyjną sztuką, którą stworzył Wassily Kandinsky.

Więcej o:
Copyright © Agora SA