Podłogi - trendy nadchodzącego sezonu

Bardzo wiele się zmieniło przez ostatnie dwa lata jeżeli chodzi o trendy wnętrzarskie. W mocny sposób to właśnie pandemia zmieniła oblicza naszych domów oraz mieszkań. Do tej pory domowe zacisze było miejscem przeznaczonym na odpoczynek po ciężkim dniu oraz przebywanie z rodziną. Rok 2019 zmienił nieodwracalnie oblicze naszych domostw. Teraz dom to nie tylko odpoczynek to też niejednokrotnie miejsce pracy oraz na przykład ćwiczeń. W 2020 roku w porównaniu do roku poprzedniego przeprowadziliśmy 30% więcej remontów, w tym połowa z nich dotyczyła remontów podłóg.

Zielona sofa na tle drewnianej podłogi prezentuje się pięknie.Zielona sofa na tle drewnianej podłogi prezentuje się pięknie. Fot. Shutterstock

Trendy wnętrzarskie

Podłogi w nadchodzącym sezonie będą nawiązywać do ogólnych trendów wnętrzarskich. We wnętrzach dominować będzie biofilia, prostota, elegancja oraz przytulność. Odzwierciedlenie znajdzie te trendy także w podłogach na nadchodzący nowy sezon. W 2021 do najmodniejszych stylów wnętrz można było zaliczyć wykończenie w stylu skandynawskim oraz boho. To on wzbudził w nas zamiłowanie do naturalnych materiałów. Jednym z najbardziej docenianych walorów stylu skandynawskiego jest prostota oraz szyk, wzbudzająca w nas harmonię.

Naturalne materiały

Zgodnie z trendami modne będą podłogi wykonane z drewna. Najmodniejsze będą podłogi drewniane, które w swojej fakturze będą zawierać naturalne niedoskonałości nawiązujące do stylu rustykalnego. Docenione zostaną powierzchnie zawierające deskowanie surowe oraz chropowate. Wyjątkowo popularne stanie się drewno postarzałe. Wszystko w myśl jednej idei-ochrony naszej ziemi, oraz dopasowanie się do środowiska.

Panele winylowe

Co roku rośnie świadomość związana z otaczającym nas światem oraz ochroną środowiska. Stąd też modne stają się panele z winylu, które wpisują się w obecny trend oraz doskonale imitują materiały takie jak wykonane z drewna naturalnego, kamień czy marmur. Wśród olbrzymiego asortymentu paneli znajdziemy te, które będą dla nas najodpowiedniejsze oraz wpiszą się w nasze wnętrze poprzez odpowiednie barwy, wzory oraz styl. Panele winylowe charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz wodoodpornością i stopniem antypoślizgowości. Popularnością cieszą się panele imitujące szerokie deski z widocznymi śladami po sękach, słojach oraz o różnych niejednolitych odcieniach. Winylowe panele są najpraktyczniejszym materialem na podłogę. Trudno nie zachwycić się produktem, który przypomina naturalne drewno, a właściwościami nie odbiega od płytek tudzież gresu.

Modne odcienie

Modne w nowym sezonie będą wnętrza bogate w stonowane, przytulne kolory. Królować będą wyciszone odcienie szarości. To właśnie one wprowadzą do aranżacji wnętrza nutkę rustykalnego, przyjemnego stylu. Poza odcieniami Ultimate Gray, do gamy modnych kolorów należy zaliczyć beż. Niespodziewanie na naszych podłogach będzie królować drewno jasne. Dąb to nie tylko synonim luksusu, ale także doskonałe tło dla ekstrawaganckich dodatków.

Drewniana podłoga w kuchni.Drewniana podłoga w kuchni. Fot. Shutterstock

Modne ułożenie podłóg

Od zeszłego roku w naszych mieszkaniach rządzi wzór ułożenia podłóg na tzw. jodełkę. Niegdyś styl ten był charakterystyczny dla podmiejskich domów oraz europejskich kamienic. Od dwóch lat jest ona również obecna na targach wnętrz w Mediolanie. Do tej pory takie rozwiązanie było zarezerwowane jedynie dla klasycznych parkietów oraz podłóg z desek, natomiast zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia produkcje paneli winylowych z mineralnym rdzeniem, które umożliwiają montaż na "jodełkę".

Duże jest piękne

Producenci oraz architekci zwrócili uwagę, że wraz z upływem czasu z roku na rok, coraz chętniej na podłogę do salonu wybieramy produkty o dużych rozmiarach. Pojawiły się na przykład deski podłogowe, które przekraczają 2 metry. Najszybciej także rosnącym zainteresowaniem cieszą się w trendach gresowych płytki wielkoformatowe z różnymi wzorami i o różnych kolorach i barwach. Z łatwością uda nam się kupić płytki gresowe o wymiarach przekraczających 1 x 3 metra. Dzięki zastosowaniu płyt wielkoformatowych możemy uzyskać bezspoinowe powierzchnie w domu. Duże zaś formaty zastosowane na podłodze sprawiają, że przestrzeń jest optycznie większa i bardziej spójna. Większe formaty oraz mniejsza ilość łączeń optycznie sprawiają wrażenie, że pomieszczenie jest wyższe. Jeden z przodujących producentów paneli winylowych do swej oferty wprowadził panel winylowy o największych na rynku rozmiarach. Wymiar to 1830 mm długości i 229 mm szerokości. Zastosowanie tak dużych formatów zaspokoi potrzeby wymagających klientów. Dodatkowym atutem paneli jest wyposażenie ich w synchroniczną strukturę. Podkreśla ona głębię naturalnego drewna oraz matową strukturę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.