Farba czy płytki - co lepsze na ścianę do łazienki?

Poznaj kilka przydatnych informacji na temat płytek ceramicznych i farb ściennych do łazienki. Zobacz jakie są wady i zalety, a także propozycje kombinacji każdej z tych opcji, by stworzyć oryginalną i niepowtarzalną aranżację łazienki.

Łazienka ze strefą spa.Łazienka ze strefą spa. Fot. Shutterstock

W większości nowoczesnych projektów małych łazienek oraz dużych pokoi kąpielowych coraz rzadziej spotykamy ściany i podłogi całościowo wyłożone wszelkiego rodzaju kafelkami. Łazienka stała się miejscem, gdzie często spędzamy coraz więcej czasu, oddając się różnego rodzaju zabiegom pielęgnacyjnym i chcemy, by było to wnętrze nie tylko praktyczne, ale też estetyczne, stylowe i sprzyjające relaksowi. Oczywiście przy projektowaniu tego typu pomieszczeń należy pamiętać, że panuje tam najbardziej wymagający mikroklimat, ale też warto wiedzieć, że współczesne technologie dają nam bardzo szeroki wachlarz możliwości do zastąpienia tak popularnych płytek ceramicznych. Jeną z nich jest coraz bardziej popularne malowanie ścian farbą. 

Płytki na ścianę do łazienki — zalety i wady

Ściany w łazience są narażone nie tylko na wilgoć i zachlapania, ale też zabrudzenia kosmetykami zawierającymi tłuste olejki. Dlatego płytki są tak popularne, bo najłatwiej poddają się czyszczeniu, są odporne na wilgoć i wytrzymałe. Dodatkowo nowoczesne wzornictwo proponuje nam kafle w bardzo bogatej kolorystyce oraz wzornictwie i fakturze. Płytki ceramiczne doskonale imitują beton, kamień drewno, a nawet szkło, można więc tworzyć z nich ciekawe aranżacje. Równocześnie wyłożenie ścian w łazience przy pomocy glazury daje lekko przytłaczające wrażenie zwłaszcza w mniejszym pomieszczeniu i zabiera dodatkowo więcej miejsca. Po stronie wad glazury znajdzie się również ich cena oraz to, że każda zmiana aranżacji w pomieszczeniu będzie się wiązała z długim i trudnym skuwaniem. Dlatego dla osób lubiących częste zmiany wnętrza zamiast płytek w łazience przeznaczone są właśnie farby. Kiedy zatem płytki są niezbędne, a kiedy lepiej zastąpić je farbą?

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Farba zamiast płytek - za i przeciw

Łazienka bez płytek wbrew pierwszemu skojarzeniu również może być odporna na wodę, grzyby, zabrudzenia i ścieranie. Wszystko to dzięki temu, że mamy na rynku specjalne produkty dedykowane łazience. Bardzo ważne jest, żeby przed malowaniem zastosować odpowiedni grunt|(podkład) zgodnie z zaleceniem producenta. Ma on za zadanie nie tylko wyrównać powierzchnię, ale też zabezpiecza przed wnikaniem w ściany wilgoci oraz rozwojem pleśni i grzybów. Jeżeli chodzi o same farby, to mamy do wyboru oprócz całej gamy kolorów, trwałe farby hydrofobowe (odpychające wilgoć), lateksowe (nie wchłaniające tłuszczu), ceramiczne (odporne na szorowanie). Główną zaletą użycia farb w łazience zamiast płytek jest ich cena oraz możliwość łatwej zmiany aranżacji i odświeżenia pomieszczeń. Dzięki farbom łatwo możemy dostosować ściany do dowolnego stylu i częściej zmieniać wystrój pomieszczenia. Niestety w niektórych miejscach w łazience, gdzie ściany mają bezpośredni kontakt z wodą, nawet najbardziej wytrzymała farba nie wystarczy. Kabina prysznicowa, czy bezpośrednia okolica wanny to miejsca, gdzie obecność glazury wciąż nie ma konkurencji. Jeśli jednak nie chcemy pozbawić naszej łazienki lekkości i "oddechu", możemy wyłożyć płytkami tylko te okolice, a resztę pomalować. Farba zamiast płytek to też potencjalnie wolne miejsce na ścianie do przyklejenia tapety. Na rynku dostępne są specjalne tapety do łazienek: winylowe, z włókien szklanych, akrylowe. Chronią przed wilgocią i podobnie jak płytki imitują beton, kamień, marmur czy modne kombinacje mozaiki.

Farba do płytek

Farby renowacyjne, to propozycja dla tych, którzy mają już kafle na ścianach, a chcą szybko odświeżyć i zmienić np. kolory pomieszczenia. Podobnie jak inne farby łazienkowe, są wodoodporne. Malujemy nimi z powodzeniem płytki razem z fugami. Do malowania glazury służą farby z połyskiem i satynowe. Dla zachowania jak najdłużej ich trwałości na ścianach najlepiej jest używać do czyszczenia łagodnych środków i miękkich gąbek.

Łazienka bez płytek na wszystkich ścianach naprawdę jest możliwa i zdecydowanie warto eksperymentować i kreatywnie wykorzystywać powierzchnie ścian dla tworzenia stylowych i estetycznych wnętrz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.