Plakaty retro i vintage inspirowane twórczością Egona Schiele, Claude'a Moneta i Edgara Degasa

Designerskie plakaty retro vintage są świetnym sposobem na niebanalną dekorację wnętrza, zwłaszcza jeśli przedstawiają dorobek znanych mistrzów malarstwa. Oto top 18 różnorodnych propozycji inspirowanych m.in. twórczością Egona Schiele, Claude Moneta czy Edgara Degasa.

Plakaty retro i vintage mogą mieć różnorodne ilustracje. Przedstawiają często kobiece sylwetki, portrety, akty sportowe, najpopularniejsze miasta czy zakątki świata. Jednymi z najciekawszych są propozycje inspirowane twórczością znanych mistrzów malarstwa z Austrii i Francji, takich jak Egon Schiele, Claude Monet czy Edgar Degas. Wszyscy żyli na przełomie XIX i XX wieku. Każdy miał świetną kreskę i różną technikę malarską. Dziś ich prace wciąż cieszą się popularnością, osiągając zawrotne ceny na aukcjach. Dlatego jeśli jesteś fanem któregoś z tych artystów, proponujemy rozważyć zakup plakatów retro vintage inspirowanych ich twórczością. To dobry pomysł na stylową i niedrogą dekorację ściany w każdym wnętrzu. Wybraliśmy nasze top 18 z Empika. Cena? Bardzo dobra.

Plakaty inspirowane twórczością Egona Schiele

'Portret Wally' Egona Schiele.'Portret Wally' Egona Schiele. Fot. Empik

Egon Schiele to austriacki malarz i grafik, który ukończył ASP w Wiedniu pod okiem m.in. Gustava Klimta, stanowiącego wzór do naśladowania dla wielu artystów. Znany był z licznych pejzaży, krajobrazów miast, ekspresyjnych aktów, autoportretów, ale też erotycznych dzieł, do których często pozowali małoletni modele. To wielokrotnie naraziło go na liczne ataki konserwatywnego otoczenia. Jedną z jego wybranek była na przykład siedemnastoletnia modelka Klimta o imieniu Wally, z którą był w kilkuletnim związku od 1911 roku. Często ją portretował. Niestety zaledwie po roku znajomości trafił do więzienia, będąc podejrzanym za serię przestępstw, m.in. o gwałt, porwanie i obrazę moralności publicznej. Za część zarzutów został uniewinniony. W 1915 roku rzucił jednak Wally dla kolejnej wybranki Edith Harms, która pochodziła ze średniej klasy społecznej. Kilka miesięcy później została jego żoną. 

Dziś prace Egona Schiele cieszą się popularnością, której zabrakło za jego życia. Kontrowersyjne związki i akty malarskie, nie przyniosły mu sławy, jakiej oczekiwał. Wielokrotnie odrzucały go liczne grupy artystyczne, m.in. Der Blaue Reiter. Miał też jednak swoich zwolenników i fanów, którzy chętnie oglądali jego prace na znanych wystawach w Wiedniu, Zurychu, Pradze i Dreźnie. Egon Schiele doczekał się również wystaw solowych, poświęconych wyłącznie jego sztuce. Tak było na wystawach w Paryżu, w Kolonii i Monachium, które przyniosły mu rozgłos i sprawiły, że stał się rozpoznawalny w środowisku znanych malarzy. 

Niestety wraz z żoną, która była wówczas w szóstym miesiącu ciąży, zmarł z powodu epidemii hiszpanki, mając tylko 28 lat. 

Dziś najbardziej poszukiwane są akty i autoportrety Egona Schiele, a ich wartość szacuje się na około 5–7 milionów funtów. Hitem okazał się też obraz Pejzaż Krumau, ukradziony ze zbiorów wiedeńskiego magnata tekstylnego W. Hellmanna w 1938 roku. W 2003 roku został sprzedany anonimowemu nabywcy za rekordową cenę 20,93 milionów dolarów. Licytacja odbyła się w domu aukcyjnym Sotheby’s.  

Przedstawiamy najsłynniejsze plakaty retro vintage inspirowane twórczością Egona Schiele. 

Plakaty w stylu retro inspirowane dziełami innych mistrzów malarstwa, takich jak Claude Monet czy Edgar Degas, także prezentują się bardzo ciekawie. Ponadto są wydrukowane na wysokiej jakości płótnie - museum canvas, które świetnie odtwarza detale ilustracji oraz głębię kolorów. Polecamy plakaty w stylu retro - "Tancerze w barze" i "Madame Monet i jej syn". 

Plakat retro 'Tancerze w barze' Edgara Degasa.Plakat retro 'Tancerze w barze' Edgara Degasa. Fot. Empik

Plakaty w stylu retro do łazienki i kuchni

Plakat retro z urokliwych Włoch, a może z Nowego Jorku? Bez względu na wybór, każda z propozycji stylowo ozdobi nie tylko salon, ale łazienkę czy kuchnię. Te plakaty w stylu retro świetnie odnajdą się w takich przestrzeniach. Wybierz ulubione miasto i ciesz się wyjątkową dekoracją wnętrza. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.