Kabiny prysznicowe walk-in - nowoczesne rozwiązanie do modnych wnętrz

Kabiny prysznicowe tylu walk in w ostatnich czasach stały się niezwykle modne i popularne. Są one coraz częściej wybierane do kreowaniu nowych aranżacji w łazience czy to przez profesjonalnych projektantów wnętrz, czy przez indywidualnych odbiorców.

Kabina prysznicowa z półką.Kabina prysznicowa z półką. Fot. Shutterstock

Czym jest kabina prysznicowa typu walk in?

Prysznice walk-in - jest to otwarta kabina pod prysznic, która jest pozbawiona drzwi oraz nie posiada progu. Przy chęci skorzystania z funkcjonalności takiej kabiny prysznicowej, najlepiej będzie się na nią zdecydować już na etapie projektowania łazienki. Do podstawowych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zamontowaniem kabiny prysznicowej jest prawidłowe wypoziomowanie posadzki. Rolę brodzika w takiej kabinie zazwyczaj pełni — odpływ liniowy. Jest to modne, nowoczesne i pożądane rozwiązanie przez klientów. Podstawowe kabiny prysznicowe typu walk-in składają się zazwyczaj z jednej bądź dwóch ścianek, które zostały wykonane ze szkła hartowanego, posiadające dodatkowe powłoki. Do nowoczesnych łazienek w stylu skandynawskim bądź loftowym wykorzystuje się właśnie taką kabinę. Są one umieszczane w jej narożniku oraz w przypadku większych pomieszczeń można skorzystać z opcji centralnego umiejscowienia kabiny walk in.

Kabiny prysznicowe typu walk-in – najważniejsze zalety oraz wady

Do największych zalet możemy zaliczyć:

  • Kabina walk-in jest to bardzo trwała konstrukcja o znikomym procencie awarii
  • Dzięki zniwelowaniu tradycyjnego brodzika, a dzięki temu i progu, taka kabina sprawdzi się w łazienkach dla starszych osób oraz dzieci
  • Kabina prysznicowa walk in, nadaje się do małej przestrzeni pozwala bowiem zaoszczędzić miejsce w mniejszych łazienkach ze względu na brak potrzeby montowania drzwi kabinowych. Idealnie sprawdzi się w blokach mieszkalnych, optycznie zwiększając przestrzeń łazienki
  • Łatwy montaż kabiny ze względu na jej prostą konstrukcję, umożliwia zaoszczędzenie czasu
  • Prostota utrzymania czystości ze względu na mniejszą ilość miejsc, w których może pozostać osad oraz gromadzić się brud.

Kabina walk-in ma wiele zalet, ale pamiętajmy o tym, że nikt ani nic nie jest idealne. Również otwarty prysznic ma swoje wady, o których lepiej wiedzieć:

  • Konieczność przygotowania posadzki — zastosowanie tego rozwiązania jest najlepsze dla nowej łazienki. W innym przypadku efekt może rozczarować. Bardzo ważne jest odpowiednie wypoziomowanie posadzki
  • Temperatura – kabiny prysznicowe z drzwiami, lepiej utrzymują ciepło, stąd pomieszczenie powinno być dobrze ogrzewane
  • Problemy z wentylacją – prysznice muszą posiadać bardzo dobrą wentylację, aby para wodna, która będzie się unosić po całej przestrzeni łazienki mogła szybko odparować.

Kabina walk in - montaż

Instalację kabin walk-in najlepiej zaplanować na etapie projektu całej łazienki. Gdy posiadamy łazienkę w stanie surowym możemy lepiej zaplanować miejsca do odpływu dla wody oraz ułożenie i innych elementów także ścianki. Odpływ w kabinach typu walk-in występuje w opcjach punktowej i liniowej. Może zostać umiejscowiony w środku każdej łazienki bądź pod ścianą. W obydwu przypadkach należy odpowiednio wyprofilować spadek podłoża. Powinien on posiadać spadek minimum dwuprocentowy, aby woda spod prysznica mogła zostać odpowiednio odprowadzona.

Jak czyścić kabinę?

Kabina prysznicowa typu walk-in jest to dobre rozwiązanie, gdyż, charakteryzuje ją komfort użytkowania oraz czyszczenia po kąpieli. Dzięki zastosowaniu prostej konstrukcji nie musimy martwić się brodzikiem, gdyż go po prostu nie ma. Brak drzwi jest rozwiązaniem, w którym łazienka posiada optycznie i fizycznie większą przestrzeń. W zależności od tego, jaką powłokę posiadają ścianki prysznica, możemy skorzystać ze specjalnych preparatów przeznaczonych do jej ich czyszczenia. Można także zastosować domową mieszankę wody z octem w proporcji 1:1. Taką mieszankę możesz nałożyć na czyszczoną powierzchnię i odczekać 10 min, a następnie spłukać wodą. Jeśli kabina walk-in ma prawidłowy wymiar, a posadzka jest dobrze wyprofilowana nie ma mowy, aby wystąpiło chlapanie większe niż w wannie bądź pod zwykłym prysznicem. Jeżeli natomiast nadal boisz się takiego rozwiązania możesz znaleźć kabinę pod prysznic z dodatkową przesuwną ścianką, która uniemożliwi chlapanie w łazience i zapewni najwyższy komfort.

Więcej o: