Lamele ścienne - gdzie pasują i jak je wykonać?

Redakcja
28.09.2021 16:00
Lamele ścienne zyskały na olbrzymiej popularności w aranżowaniu wnętrz. Polacy pokochali je za prostotę oraz szyk, jaki dodają prostym aranżacjom. Najczęściej możemy je spotkać salonie, sypialni bądź przedpokoju, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w dowolnym inny pomieszczeniu. Niedużym kosztem wnoszą one do wnętrza powiew ekstrawagancji.

Lamele ścienne w salonie.Lamele ścienne w salonie. Fot. Shutterstock

Co to są lamele ścienne?

Lamele ścienne to artykuły wykorzystywane do aranżacji wnętrz, które podkreślą części oraz szczegóły danego pomieszczenia. Takie wykończenie wnętrz jest bardzo atrakcyjne. Mogą być montowane zarówno w poziomie jak i pionie. Lamele ścienne można zakupić jako pojedyncze listwy pionowe, bądź i całe panele gotowe do montażu. Lamele dodają fantastyczny efekt głębi. Lamele ścienne nadają się do wnętrz w stylu nowoczesnym i rustykalnym. Olbrzymi wybór wśród dostępnych wzorów i kolorów pozwoli na dopasowanie ich do każdego wnętrza i ścian.

Montaż lameli ściennych

Bez wątpienia docenianą zaletą jest ich prosty montaż. Nie wymagają praktycznie żadnego dodatkowego sprzętu. Potrzebny jest jedynie specjalny klej. Nie potrzeba wzywać profesjonalnej ekipy, przez co koszt ich montażu jest znikomy. Mamy możliwość dokonać montażu samodzielnie do ściany. Dzięki bardzo szerokiemu wyborowi możemy dobrać taki rozmiar, który będzie pasował do naszego pomieszczenia, bez konieczności przycinania elementów.

Warto jednakże przed zamontowaniem ich do ściany posłużyć się poniższą zasadą. Gdy samodzielnie chcemy zamontować lamele wykonane z naturalnego drewna, najlepiej jest zachować pomiędzy lamelami szerokość równą szerokości jednej listwy. Możesz po zamontowaniu jednej listewki na ścianie, przyłożyć drugą, która wyznaczy nam należny odstęp. Dzięki temu nie musimy korzystać z linijki do odmierzania odległości.

Gdzie wykorzystać lamele?

Odpowiedź jest prosta. Wszędzie. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Drewniane lamele ścienne nadają się do salonu i biura. Salon, w którym został wykorzystany projekt zawierający pionowe lamele, spodoba się z pewnością wszystkim. Sporym zainteresowaniem cieszą się również lamele drewniane dekoracyjne zamontowane w sypialni bezpośrednio za łóżkiem. Dobrze komponują się z tapicerowanymi zagłówkami. Lamele ścienne zwiększają optycznie np. salon, poprzez efekt głębi oraz efektu 3D. Taka ściana zachwyci wszystkich. Dodaj je, aby dodatkowo wyciszyć pogłos w danym pomieszczeniu. W przestrzeni biurowej natomiast mogą one być wykorzystane w gabinetach pracowników, bądź w przestrzeni spotkań z klientami.

Z jakiego powodu lamele stały się tak modne?

Drewno to klasyczny i ponadczasowy materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Wnętrza choćby wykonane z samego betonu i stali, gdy dodamy w nich elementy drewniane dekoracyjne, całkowicie zmieniają odbiór. Drewno dodaje przytulności oraz klasy. W zależności od tego, jaki kolor drewna wybierzemy czy to czerń, czy cieplejszy kolor — odwdzięczy się ono nam tym, że wnętrze będzie cieplejsze bądź bardziej awangardowe. Tak naprawdę lamele na ścianę sprawdzą  się wszędzie. Na naturalne i przyjazne środowisku materiały, zawsze był popyt, teraz natomiast przekracza on wszelkie granice. Lamele są o tyle wdzięcznym materiałem dekoracyjnym, sprawdzą się niemal do każdej przestrzeni, a dodatkowo pasują do nich rośliny zielone czy świeże kwiaty. Z odpowiednio dobranym oświetleniem, o każdej porze dnia czy nocy robią efekt wow. Ostatnio także popularne stały się żaluzje z lameli drewnianych.

Ile kosztują lamele ścienne?

Lamele drewniane tak świetnie prezentują się we wnętrzach, czy to w kuchni, czy salonie za telewizorem bądź w sypialni za łóżkiem, że można pomyśleć, iż jest to drogi dodatek wykończenia i dekoracji domu. Cena zależy jednakże od różnych zmiennych tj. jakie kolory bierzemy pod uwagę, czy chcemy, aby były wykonane w skali szarości, z jakiego materiału mają zostać wykonane oraz jakiej długości, oraz ilości ich potrzebujemy. Popularne są lamele sprzedawane na sztuki. Profile zazwyczaj mają 275 cm długości oraz 3 cm szerokości i 4 cm głębokości. Koszt produktu na ścianę może wynieść do kilkuset złotych. Wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych paneli ściennych. Można dokonać wyboru od kilkunastu centymetrów aż do metra.

Główne zalety lameli

  • mają nowoczesny, elegancki oraz naturalny wygląd i styl
  • wykonane z materiałów ekologicznych
  • możliwość montażu do różnej aranżacji w pionie oraz poziomie
  • dostępne w różnym kolorze i rozmiarze
  • łatwe w montażu na ścianie
  • mają właściwości wyciszające i termoizolacyjne
  • efekt głębi, dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe
Więcej o: