Jesień na tarasie i balkonie

Jesień może kojarzyć się jako ponura i słotna, ale też piękna i kolorowa. Wiele zależy od tego, jakimi barwami się otoczymy. Jesienne kompozycje z kwiatów pomogą upiększyć nasz balkon i taras także wówczas, gdy temperatura spadnie, liście zaczną opadać, dni zrobią się krótsze. Jak wykonać ciekawe kompozycje jesienne? Po jakie rośliny sięgnąć? Podpowiadamy.
balkon w stylu rustykalnym
balkon w stylu rustykalnym fot. Shutterstock

Jaki powinien być jesienny balkon?

Myśląc o zieleni na balkonie jesienią, nie możemy pominąć szczególnie trudnych warunków, które niekiedy panują na zewnątrz już we wrześniu. Jesienny balkon i taras musi być zaaranżowany w ten sposób, żeby roślinom nie zaszkodziły niskie temperatury nocą, oraz aby były dobrze przygotowane do przezimowania. Wybieramy przede wszystkim gatunki, które kwitną jesienią lub cenione są z uwagi na ich dekoracyjne liście. Pamiętajmy też, że na jesiennym tarasie lub balkonie dysponujemy ograniczoną ilością miejsca, gdzie muszą jeszcze zmieścić się meble tarasowe i inne wyposażenie balkonu i tarasu. Stąd wybierzemy niewielkie rośliny wieloletnie i jednoroczne, postawimy na odmiany karłowe, małe krzewinki i takie, które zajmą niezbyt wiele miejsca w kompozycjach roślinnych balkonowych.

Przygotowanie balkonu do jesieni

Jeśli chcemy się cieszyć ładnymi widokami także na naszym balkonie lub tarasie, to musimy zacząć od drobnych prac, które usuną pozostałości roślin kwitnących w lecie i przygotują tę przestrzeń do zimy. Przede wszystkim oczyszczamy skrzynki balkonowe z roślin, które przestają się rozwijać o tej porze roku. W zależności od gatunku postępujemy tak, żeby dana odmiana nie przemarzła zimą. Rośliny zielone zasilamy nawozami tak, żeby mogły łatwiej przezimować.

Stworzenie ładnego otoczenia wokół wymaga też zadbania o elementy metalowe tak, by zima nie była okazją do rozwoju korozji. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne należą się też drewnianym meblom, które trzeba właściwie zaimpregnować. Warto też pamiętać, że po jesieni i zimie przyjdzie wiosna. Stąd już teraz zajmijmy się roślinami cebulowymi, tworząc z nich aranżacje na wiosnę. Kompozycje wiosenne udadzą się o tyle, o ile w naszych skrzynkach balkonowych stworzymy sprzyjające warunki do przezimowania roślin.

Najpiękniejsze jesienne kwiaty

Roślina wieloletnia czy jednoroczna? Zwracać uwagę na to, że akurat dana roślina kwitnie, czy też posiada ozdobne i kolorowe liście? Właśnie z takimi dylematami możemy się spotkać, gdy zechcemy ciekawie przyozdobić jesienny balkon lub taras.

Zasady tworzenia jesiennych kompozycji z kwiatów

Na całe szczęście możemy wybierać różne gatunki roślin jesiennych. Kompozycja powinna być jednak przemyślana - uwzględniać kolorystykę, wielkość roślin, ich wymagania glebowe i preferencje względem przemarzania. Pamiętajmy, że niektóre rośliny uwielbiają stanowisko słoneczne, gdy inne doskonale nadają się do bardziej zacienionych miejsc.

Tworzenie jesiennych kompozycji z kwiatów - wybór roślin na jesienny taras

Jakie gatunki wybrać? Do najpopularniejszych należą następujące rośliny:

jesienne kwiaty na balkon - aksamitki
jesienne kwiaty na balkon - aksamitki fot. shutterstock
  • wrzosy - kwiatostany wrzosów, ozdobionych drobnymi listkami, chyba najbardziej kojarzą się z jesiennymi kompozycjami na balkonach i tarasach. Występują w różnych odcieniach różu i fioletu. Do ich uprawy potrzeba kwaśnej ziemi. Pamiętajmy też o tym, żeby odpowiednio zabezpieczyć wrzosy przed chłodami i dobrze je podlewać. Wrzos jest rośliną, która potrzebuje przepuszczalnego podłoża. Optymalny będzie tu wybór słonecznego stanowiska.
  • trawy ozdobne - podobnie jak wrzos, doskonale sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i minimalistycznych kompozycjach. Z uwagi na to, że balkon nie kojarzy się z dużą ilością miejsca, wybierajmy gatunki miniaturowe lub niewielkie, dorastające maksymalnie do 1 m.
  • astry - jeśli chodzi o gatunki wieloletnie, to astry są jednymi z tych, które kwitną najdłużej. Ich kwiaty wprowadzą do naszego otoczenia koloryt, którego właśnie jesienią może brakować. Mogą zimować w gruncie.
  • iglaki - tuje, świerki i niewielkie sosenki mogą być na balkonie przez cały rok. Piękne jesienią, na wiosnę będą zdobiły przestrzeń wraz z roślinami cebulowymi. Musimy tylko postawić na karłowe odmiany drzewek.
  • winobluszcz - pięknie przebarwia się właśnie jesienią, jest odporny, cechuje go też szybki wzrost. Stanowi doskonałe tło dla różnych kompozycji
  • niewielkie drzewka i krzewy - na świeżym powietrzu przyjemniej będzie wypoczywać w towarzystwie zimozielonych bukszpanów o uformowanych, gęstych pędach lub rododendronów.
  • rozchodniki - niskie, podobnie jak wrzosy, cieszą oczy przebarwiającymi się kwiatostanami i skórzastymi liśćmi
  • chryzantemy - niezwykle popularne jesienne kwiaty, o licznych odmianach i wariantach barwnych. Niestety, ich ekspozycja na balkonie uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Po nadejściu mrozów trzeba je sprzątnąć do pomieszczenia lub wyjąć z doniczki i zadołować.
  • kapusta ozdobna - między innymi roślinami, ozdobna kapusta może być wyjątkowo ciekawym wyborem

Jesienne dekoracje balkonu. Jak je zrobić?

Warto też postawić na ciekawe dodatki do aranżacji balkonu. Przydadzą się ciepłe pledy, które nadadzą przestrzeni przytulnego charakteru. Warto postawić na ciekawe lampiony. Wśród nich niezwykle modne są małe kuleczki cotton balls, gęsto nawleczone na żaróweczki LED. Jako dekoracje mogą też służyć ziemiopłody - zwłaszcza wyjątkowo trwała dynia.

Więcej o: