Zestaw do wina - kieliszki i otwieracze to niezbędne akcesoria miłośników tego trunku

Karolina Kielak
30.09.2021 11:41
"Życie jest za krótkie, by pić kiepskie wino" - pisała Emily Giffin w książce "Pewnego dnia". Nie bez znaczenia jest jedynie sam trunek. Istotną rolę w degustacji odgrywają akcesoria, bez których nie da się obejść. Mowa oczywiście o kieliszkach i otwieraczach. Zestawe do wina z grawerem będzie doskonałym prezentem ślubnym lub na parapetówkę. Zobaczcie sami.

Zestaw do wina - co powinien zawierać?

Degustacja wina, jak każdego innego alkoholu wymaga odpowiedniej oprawy. Jak wiadomo, w odpowiednim naczyniu trunek smakuje zdecydowanie lepiej i efektowniej si prezentuje. Miłośnicy tego winogronowego, alkoholowego napoju wiedzą, że jego serwowanie i spożywanie będzie bardziej odpowiednie, ale i wygodne, jeśli użyjemy do tego specjalnych akcesoriów. Warto zaopatrzyć się w zestaw do wina. Postanowiliśmy sprawdzić co taki zestaw powinien zawierać, by był jak najbardziej funkcjonalny.

Choć smak wina odgrywa najbardziej istotną rolę, otwieranie butelki za pomocą odpowiednich przyrządów może sprawić wiele przyjemności. Oczywiście, są butelki wina, które by otworzyć, wystarczy odkręcić korek. To, czy sposób zamknięcia wina nie ma bezpośredniego wpływu jest kwestią sporną. Fakt jest taki, iż długo dojrzewające wina wymagają tradycyjnego korka z kory dębu korkowego, a więc do otwarcia butelki konieczny będzie korkociąg. W zestawie do wina domowego obowiązkowo musi znaleźć się korkociąg, bez niego nie da się obejść i stanowi on podstawowy element każdego kupowanego zestawu. Wyróżniamy korkociągi motylowe oraz trybuszony.

Kolejnym elementem zestawu do wina jest zatyczka. Jeśli uwielbiasz pić wino do obiadu lub kolacji i wiesz, że nie wypijesz całej butelki, szkoda, by wino wywietrzało, tracąc swój smak i aromat. Szczelne zamknięcie specjalną zatyczką ochroni trunek przed zwietrzeniem i śmiało można je przechować do następnego spożycia w lodówce.

Nie lubisz nalewać wina? Obawiasz się, że rozlejesz trunek, plamiąc obrus? Wiemy, jak trudne jest pozbycie się plam z wina. Do nalewania wina z butelki sprawdzi się nalewak. Specjalnie skonstruowana zatyczka ułatwi nalewanie wina do kieliszków. Jeśli nadal obawiasz się, że poplamisz stół, kupując zestaw do wina zwróć uwagę czy w zestawie znajduje się pierścień. Do czego on służy? Pierścień zakłada się na szyjkę butelki, dzięki czemu po nalaniu trunku, żadna kropla nie będzie miała możliwości skapnięcia na stół, a zatrzyma się na specjalnym pierścieniu.

W zestawie do wina powinien znaleźć się także obcinacz. To gadżet, który pomoże wygodnie i szybko usunąć folię, którą owinięta jest szyjka butelki wraz z korkiem. Od tej pory nie będziesz musiał używać noża, ryzykując skaleczeniem.

Zestaw do winaZestaw do wina Fot. crazyshop

Zestaw do wina z kieliszkami

Dobry trunek wymaga odpowiedniego naczynia. Do wina niezbędne będą kieliszki. Warto kupić zestaw do wina z kieliszkami, by cieszyć się pełnym i funkcjonalnym kompletem. W zależności od rodzaju wina przydadzą się inne kieliszki. Najlepiej zaopatrzyć się w 3 różne zestawy do wina z kieliszkami: do wina czerwonego, do wina białego oraz do szampana.

Wino czerwone najlepiej smakuje w dużym kieliszku, o pękatej czaszy, dzięki czemu podczas kontaktu z powietrzem doskonale uwalnia aromaty - jego smak staje się bogatszy i delikatniejszy. Czerwonym winem napełniamy kieliszek do 1/3 pojemności!

Białe wino najlepiej smakuje schłodzone, podajemy je w kieliszku z długą nóżką i niedużą czaszą, smukłym, wąskim, najlepiej w kształcie tulipana. Kieliszek napełniamy do połowy.

Do szampana polecamy wybór kieliszka z wysoką i bardzo smukłą czaszą, typu flet. Kieliszek z szampanem lub winem musującym napełniamy do 4/5 wysokości. 

Zestaw do wina z kieliszkamiZestaw do wina z kieliszkami Fot. crazyshop

Zestaw do wina - prezent

Zestaw do wina stanowi doskonały prezent. Jest oryginalny, ale też praktyczny, śmiało możesz podarować go komuś bliskiemu na wiele okazji. Najpopularniejszy jest zestaw do wina z grawerem - personalizowane prezenty zawsze wywołują uśmiech na twarzy obdarowanej osoby, pozwalają poczuć się wyjątkowo i podkreślają, że dana osoba jest dla nas ważna. Dobrym wyborem jest zestaw do wina w drewnianym pudełku - po wypiciu wina skrzynka może posłużyć, jako miejsce do przechowania pamiątek czy zdjęć.

Popularnością cieszy się zestaw do wina prezent ślubny. Nowożeńcy bardzo często zaznaczają już na zaproszeniu, by nie przynosić im kwiatów, a wino. Świetnie prezentuje się także zestaw do wina z szachami.

Zestaw do wina na prezentZestaw do wina na prezent Fot. crazyshop

Więcej o: