Jak wybrać łóżko do sypialni?

Podstawowym meblem, który musi znaleźć się w naszej sypialni, jest oczywiście łóżko. Spełnia ono podwójną rolę i przede wszystkim jest to mebel, a więc musi wpisać się w konkretną inspirację wnętrza. Najważniejsze jest to, abyśmy dzięki niemu mieli zdrowy sen. Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Czysta i stylowa sypialnia.Czysta i stylowa sypialnia. Fot. Shutterstock

Zdrowy sen to podstawa

Sen zajmuje przeciętnemu człowiekowi około 1/3 życia. To bardzo dużo! Musimy zadbać o jakość snu. W tym celu powinniśmy wyszukać łóżko, które nam ten komfort zapewni. Na zdrowy sen największy wpływ ma oczywiście materac. Musi on być dopasowany do naszych preferencji. Nie możemy dokonać wyboru materaca, który będzie zbyt twardy bądź zbyt miękki. Musi być dopasowany także do naszej wagi. To materac zapewni nam wygodę oraz komfort. Jeżeli wybierzemy zły materac obudzimy się zamiast wypoczęci to jeszcze bardziej zmęczeni i obolali.

Jak wybrać odpowiednie łóżka do sypialni?

Przy wyborze odpowiedniego łóżka do naszej sypialni sprawdź, przede wszystkim pod uwagę metraż pomieszczenia oraz pozostałe wyposażenie. Łóżko do małej sypialni powinno pełnić również funkcję przechowywania, abyśmy nie potrzebowali dodatkowych mebli. Możemy dokonać wyboru łóżka z pojemnikiem. W łóżku wtedy zmieścimy nie tylko pościel, ale też inne potrzebne w domu przedmioty. Modne jest takie funkcjonalne wnętrze do spania. Lepiej, aby takie łóżko miało wysokość co najmniej 30 cm. Rama łóżka w zależności od dostępnej przestrzeni może posiadać dodatkowe poboczne ramy, które trzymają materac. Jeżeli jednak chcemy jak najlepiej zagospodarować przestrzeń do sypialni, możemy wskazać opcję bez pobocznych ram. Wybierając taki stelaż, możesz wygospodarować dodatkowe, około 5 cm przestrzeni na inne wyposażenie. Zależy jak ograniczoną przestrzeń, na inspiracje posiadamy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ramy poboczne są pomocą, aby utrzymać materac w odpowiedniej pozycji. Oprócz tego, że łóżko musi być komfortowe dla naszego snu i oczu, należy wytypować takie, do którego będzie pasowała nasza sypialnia. Wyróżniamy takie meble:

  • łóżka drewniane — jest to najpopularniejszy model. Meble wykonane z tego surowca zachwycają ciepłem oraz nadają przytulności wnętrzu,
  • łóżka metalowe-zyskują na popularności, zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie oryginalność i wytrzymałość. Wpisują się idealnie takie łóżka w sypialnie urządzone w stylu prowansalskim. Powinny mieć także zdobiony zagłówek,
  • łóżka tapicerowane to elegancja oraz przytulność. Są wykonane z płyty meblowej, następnie formę obija się pianką meblową i pokrywa tkaniną bądź np. skórą. Nie ma ograniczeń co do wzoru bądź koloru,
  • łóżka kontynentalne to jedno z największych odkryć ostatnich lat. Popularność zyskało pierwotnie w USA oraz krajach skandynawskich. Charakterystyczna jest budowa łóżka. Skrzynia oraz boki materaca zazwyczaj pokryte są tą samą tkaniną. Idealnie sprawdzi się do wnętrza urządzonych na styl hotelowy. Natomiast rama z jasnego drewna, oraz jasna pościel będzie pasowała i dopełniała sypialnię w stylu skandynawskim.

Sypialnia.Sypialnia. Fot. Shutterstock

Zwrócić uwagę należy na wymiary łóżka. Łóżko powinno posiadać odpowiednie wymiary, jeżeli szukamy łózka dwuosobowe, to wybierz łóżka o wymiarach w okolicach 180 cm x 200 cm bądź 160 cm x 200 cm. Natomiast do sypialni jednoosobowej warto wybrać łóżka o wymiarze np. 80 cm x 200 cm. Oprócz wymiarów długości i szerokości uwagę należy zwrócić na wysokość naszego łóżka. Pamiętaj, że optymalnej wysokości stelaż powinien mieć około 30-40 cm. Z wysokiego łóżka łatwiej jest wstać osobom starszym bądź posiadającym problemy z poruszaniem się. Właściwie dobrane łóżko, to takie, które posiada odpowiedni zagłówek. Warto zwrócić uwagę na ten element, gdyż jest on często zapomniany, a zapewnia komfort podczas wieczornego odpoczynku. Najlepiej wybrać stelaż z ruchomymi zagłówkami. Wybór zagłówków jest spory, możemy wybrać różny rozmiar, a także łóżko z zagłówkiem miękkim bądź twardym, tapicerowane bądź nietapicerowane. Producenci zapewniają również bogaty wybór kolorystyki zagłówków.

Jakie powinno być wygodne łóżko?

Jakie łóżko wybrać? Najlepiej takie, które zapewni nam zdrowy sen oraz odpoczynek, a jednocześnie wpisze się w obecny domu styl. Wygodne łóżko to przede wszystkim wygodny materac, przystosowany do naszego kręgosłupa oraz upodobań. Wybrać łóżko do sypialni z pewnością nie jest łatwo. Tak jak inne meble, wybór łóżka wymaga odpowiedniego zastanowienia się i dokonania rozsądnego wyboru. W zależności od osoby musimy wziąć wiele zmiennych pod uwagę.

Dokonując zakupu łóżka warto dokupić również pozostałe meble do sypialni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA