Modne drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne to konieczny, choć nie zawsze doceniany element aranżacji wnętrz. Od ich wyboru niekiedy zależy ostateczny efekt, który upiększy salon, kuchnię lub inne pomieszczenie. Jakie powinny być? Na co zwrócić uwagę? Czym charakteryzują się uniwersalne modele? Podpowiadamy jak wybrać drzwi, które ozdobią wnętrze domu.

Drzwi z przeszkleniem.Drzwi z przeszkleniem. Fot. Shutterstock

Czego wymagamy od drzwi wewnętrznych?

O ile drzwi wejściowe mają zarówno zastosowania praktyczne, jak i estetyczne, to na drzwi pokojowe patrzymy przede wszystkim z punktu widzenia tego czy są ładne, czy też nie. Oczywiście projektanci wnętrz często utwierdzają nas w przekonaniu, że dobór stylu skrzydła do aranżacji wnętrza jest podstawowym celem, ale nie ulegajmy temu do końca. Pewne jest, że sposób produkcji drzwi, ich wykończenia i rodzaj zastosowanych materiałów mają znaczenie. Zapewne te pokryte okleinami imitującymi naturalne drewno będą wyglądały dobrze, jednak dłużej posłużą modele zrobione z naturalnego drewna.

Niekiedy warto też kierować się własną wygodą - nie tylko tym, jak powinny wyglądać modne drzwi wewnętrzne. Przykład? W wąskim korytarzu korzystniej zastosować drzwi przesuwne - sprawdzą się lepiej, niż najbardziej modne skrzydło tradycyjne. Podobnie jest z przeszkleniami, które pomogą doświetlić ciemne przejście.

Typy modnych drzwi wewnętrznych

Jakie drzwi wewnętrzne są modne? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że we wnętrzach decydujemy pomiędzy trendami popularnymi przez długi czas, aktualnymi w przeciągu kolejnych sezonów a wyborem nieoczywistych aranżacji, które szybko się dezaktualizują. Nietypowe odcienie, faktury i style być może zaciekawiają, ale zmiana wystroju z ich udziałem stanowi często nie lada wyzwanie.

Duże możliwości aranżacyjne daje wybór prostych form. W przypadku właściwie każdego mieszkania świetnie sprawdzą się drzwi gładkie w stylistyce inspirowanej drewnem. Chodzi zwłaszcza o popularne odcienie drewna, choćby sosnę. Ich popularność w naszym kraju związana jest z coraz częściej spotykanymi aranżacjami w klimacie skandynawskim.

Białe drzwi wewnętrzne - uniwersalny wybór do różnych pomieszczeń

W pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach wciąż niezwykle często spotykane są drzwi wewnętrzne białe. Sprawdzą się zarówno do salonu, jak i pokoju dziecięcego. Mogą znaleźć się w naszym domu z przeszkleniami lub bez, wykończone w ozdobny sposób lub w stylu minimalistycznym. Mogą być to tradycyjne skrzydła, ale też drzwi przesuwne.

Nowoczesne drzwi wewnętrzne w kolorze czarnym i nie tylko

Jakie drzwi i klamki spotkamy we wnętrzach urządzonych nowocześnie? Oczywiście i tutaj możemy polegać na kolorze białym. Niekiedy jednak mamy ochotę na bardziej odważne propozycje. Wiele zależy od tego, jak przedstawia się wiodący styl. W przypadku industrialnych wnętrz mogą sprawdzić się czarne drzwi z dużymi taflami szkła. Jeśli marzymy o bardziej przytulnym pomieszczeniu, to spodoba nam się wersja classic blue. Wiele zależy od tego, jak skrzydło będzie prezentować się na tle ściany i podłóg. Mamy liczne odcienie nawiązujące do antracytu, brązu, szarości, które sprawdzą się jako przegrody w przypadku salonu, sypialni lub innych pomieszczeń. W niektórych wnętrzach przeniosła się moda na designerskie drzwi wielokolorowe DIY. Wiele zależy od naszych upodobań.

Drzwi bezprzylgowe.Drzwi bezprzylgowe. Fot. Shutterstock

Drewno i jego imitacje do każdego wnętrza

Nie zawsze klimat nowoczesnych aranżacji jest celem - niekiedy chodzi o to, żeby przestrzeń domu zachowała ciepły charakter nawiązujący do wystroju sprzed lat. Na tle białej ściany, we wnętrzu gdzie są naturalne tkaniny, zawsze lepiej wyglądały będą skrzydła rustykalne. Główne nurty w urządzaniu wnętrz wciąż cenią sobie estetykę naturalnego drewna. Dąb srebrzysty, buk skandynawski lub orzech amerykański to zdecydowanie nie są hity jednego sezonu. Modele ozdobione taką okleiną mogą ozdobić wnętrza w różnych stylach, współgrać z meblami o takim samym lub podobnym odcieniu i dobrze prezentować się na tle białych ścian. Można je znaleźć we wnętrzu nowoczesnym, choćby w stylu skandynawskim, ale i w pomieszczeniach o zupełnie innym klimacie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.