Jak dobrze zaplanować kuchnię ze skosami?

Kuchnia na poddaszu nikogo już nie dziwi, chociaż trzeba sobie zdawać sprawę z ograniczeń takiego rozwiązania. Na szczęście posiada ono także liczne zalety. Zagospodarowanie w ten sposób powierzchni użytkowej poddasza wymaga jednak od nas wiele sprytu. Na co zwracać uwagę jeśli chodzi o takie wnętrze?

Kuchnia ze skosami.Kuchnia ze skosami. Fot. Shutterstock

Czy ścianka kolankowa to problem? Aranżacja kuchni na poddaszu

Kuchnia na poddaszu ma sens o tyle, o ile uda się ją urządzić w sposób sprzyjający wygodnej pracy. Pamiętajmy, że jest to pomieszczenie wybitnie użytkowe - musimy mieć w nim dość dobre oświetlenie światłem dziennym (okna wychodzące na południe lepiej doświetlają kuchnię) i na tyle dużo miejsca, by można było tu zmieścić podstawowe strefy kuchenne - a więc także meble do przechowywania, szafki pod zlewozmywak i blaty.

Jakie wyzwania czekają na nas w przypadku kuchni ze skosami?

Ścianka kolankowa to ta, która dobudowana została na wieńcu górnej kondygnacji - biegnąca wzdłuż połaci dachowej w celu podniesienia dachu. Wtedy, gdy jest odpowiednio wysoka, poddasze nie musi być miejscem dla kurzących się staroci, ale ma szansę stać się prawdziwym sercem domu. Istotny jest też kształt więźby dachowej. Łatwiej poradzimy sobie z poddaszem wtedy, gdy będzie się znajdowało pod dachem dwuspadowym.

Kuchnia na poddaszu będzie łatwiejsza do zaaranżowania wówczas, gdy wysokość ścianki kolankowej będzie mieć od 110 do 120 cm długości. Gorzej, gdy jej wymiar to mniej, niż 75 cm. Optymalny kąt nachylenia dachu to 30-40 stopni. Trudności pojawiają się w przypadku, gdy mniejszy kąt nachylenia dachu utrudnia aranżację przestrzeni. Jakie jeszcze przeszkody napotkamy, jeśli chodzi o funkcjonalną kuchnię na poddaszu? Okna połaciowe lub okna nakolankowe muszą doświetlić wnętrze tak, by możliwa była praca przy świetle dziennym. Należy też zaprojektować kuchnię z myślą o jej skutecznej wentylacji i poradzeniem sobie z problemem wilgoci, której gromadzenie grozi zawilgoceniem ścian.

Aranżacja kuchni na poddaszu - funkcjonalność

Nowoczesna kuchnia na ostatniej kondygnacji budynku - strefy kuchenne

Projekt kuchni, której lokalizacją jest poddasze użytkowe, musi zawierać wszystkie niezbędne w tym miejscu strefy: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Warto więc wykorzystać otwartą przestrzeń nie tylko na środku pomieszczenia, ale i w jego peryferiach. Najmniej problemów będziemy mieć przy stromym dachu, gdzie ścianki kolankowe są wysokie. Wówczas meble kuchenne z powodzeniem zmieścimy też pod skosami. W innym przypadku lepiej zaplanować wymarzoną kuchnię na wymiar i zabudować niskie skosy. Inaczej może nam być trudno otwierać szafki i korzystanie z nich będzie niepraktyczne. Nowoczesne kuchnie to zaś miejsca, gdzie bardzo ceni się funkcjonalność.

Sprytne sposoby w aranżacji kuchni ze skosami

Kuchnia na poddaszu.Kuchnia na poddaszu. Fot. Shutterstock

Kuchnia na poddaszu musi więc być przemyślana. Jak poradzić sobie, gdy pomieszczenie ograniczają skośne ściany? Wykorzystanie przestrzeni warunkuje wysokość ścianki kolankowej. Wtedy, gdy ma ona powyżej 110 cm, ustawienie mebli jest łatwiejsze. Możemy wówczas do skośnej ściany dostawić cały ciąg kuchenny i swobodnie przygotowywać tu posiłki. Również meble wykonane na wymiar pozwalają dobrze zagospodarować przestrzeń. Takie szafki zwykle pomieszczą też więcej - zwłaszcza wtedy, gdy zastosujemy w nich np. kosze cargo i dodatkowe uchwyty do zawieszenia sprzętów kuchennych. Nawet mała kuchnia może być wtedy bardzo funkcjonalna, co przełoży się na nasz komfort pracy i przyjemność, z jaką będziemy tu przygotowywać posiłki.

Okna i wentylacja

Okna wypełniają wnętrze światłem dziennym, prace kuchenne nie mogą zaś odbywać się wyłącznie przy sztucznym oświetleniu. Szacuje się, że okna dachowe powinny być tutaj liczne - to korzystniejsze rozwiązanie, niż jedno duże okno (światło rozproszone). Ich powierzchnia ma łącznie równać się 10 proc. podłogi w kuchni na poddaszu. Mniejszych okien możemy użyć tam, gdzie kąt nachylenia dachu jest duży. Jakie jeszcze są zalety okien dachowych? Używając specjalnych kołnierzy możemy umieszczać je obok siebie, co lepiej doświetla pomieszczenie. Jeśli wysokość ścian i układ wnętrza pozwalają, można postawić na okna kolankowe (zwłaszcza ze wschodniej strony). Dają lepsze widoki i doświetlają kuchnię, niż ich dachowe odpowiedniki przy stromym dachu. Okno takie jest również tańsze w obróbce.

Odpowiednia powierzchnia okien to jednak nie wszystko. Kuchnię na poddaszu trzeba wyposażyć we właściwą wentylację. Kształt dachu i jego bliskość nie sprzyjają temu. Modele grawitacyjne nie zdadzą sprawy - w ich przypadku kanały powinny mieć przynajmniej 4 m, co nie jest tu możliwe. Sam okap kuchenny nie wystarczy. Na poddaszu konieczne mogą być dodatkowe wentylatory.

Jaką aranżację kuchni na poddaszu wybrać?

Jak powinna wyglądać kuchnia na poddaszu? Aranżacje wnętrza mogą być wykonane w różnych stylach. Niepowtarzalnego charakteru mogą mu dodać elementy architektoniczne, które w niektórych aranżacjach dodatkowo się eksponuje. Nic dziwnego, że światło wpadające do wnętrza i oświetlające np. drewniane belki daje tak ciekawy efekt. Stąd też kuchnia na poddaszu świetnie prezentuje się w wydaniu industrialnym. Alternatyw jest jednak znacznie więcej - choćby biała kuchnia w stylu nowoczesnym lub rustykalnym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.