Drzwi harmonijkowe czy drzwi przesuwne - które lepsze?

Redakcja
04.10.2021 16:00
Modne aranżacje pokoju to połączenie nowoczesności, wygody użytkowania, funkcjonalności i estetyki. Cechy te zastosować należy do każdego elementu pomieszczenia - również do drzwi. Atrakcyjnymi i bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami systemów drzwiowych będą drzwi harmonijkowe oraz drzwi przesuwne. Zobacz, które z rozwiązań będzie lepsze i sprawdź razem z nami, jakie drzwi wybrać.

Jak wyglądają drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe.Drzwi harmonijkowe. Fot. Shutterstock

Drzwi harmonijkowe to nic innego, jak skrzydła drzwiowe, które potrafią składać się i mieszczą się w przestrzeni futryny drzwiowej. Skrzydła mogą być wykonane z różnych materiałów. Wybierając drzwi, zwracaj uwagę na ich wygląd oraz rozmiary. Odpowiednie kolory i wzory sprawią, że walory estetyczne pomieszczenia zostaną podkreślone. Standardowe drzwi harmonijkowe to zwykle drzwi wewnętrzne, bardzo rzadko drzwi zewnętrzne.

Odrzwia mogą być w różny sposób dzielone, harmonijka może być bardzo drobna lub nieco szersza. Zwykle jednak szerokość jednego, składanego elementu to szerokość framugi. Dzięki temu skrzydło estetycznie mieści się w przestrzeni samej ościeżnicy.

Jak prezentują się drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne.Drzwi przesuwne. Fot. Shutterstock

Drzwi wewnętrzne przesuwne to specjalny rodzaj odrzwi. Tego rodzaju drzwi działają dzięki odpowiednim prowadnicom: górną prowadnicę listwy montuje się ponad ościeżnicą, a dolną na podłodze. Skrzydło drzwiowe przesuwa się po prowadnicach, dzięki czemu drzwi przesuwne naścienne nasuwają się na ścianę i przejście jest otwarte. Odrzwia przesuwane, które mają dwoje skrzydeł, mogą być montowane jako drzwi bezprzylgowe.

Zadbaj o to, by podczas montażu prowadnicę końcową zabezpieczyć w odpowiednie systemy blokujące. Dzięki temu skrzydło nie wypadnie z prowadnic i będzie łagodniej przesuwało się po szynach. Nie zapominaj również o tym, by dokonywać systematycznej konserwacji systemu przesuwnego — to znacząco przedłuży żywotność odrzwi.

Kiedy najlepiej sprawdzą się drzwi harmonijkowe?

Zastosowanie drzwi harmonijkowych jest naprawdę szerokie. Ze względu na niewielką przestrzeń, jaką zajmują drzwi, otwarte lub zamknięte, najczęściej montuje się je w ciasnych pomieszczeniach. Drzwi drewniane lub drzwi z tworzywa sztucznego produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej. Zamontowanie danego modelu skrzydła, w odpowiedniej barwie i wzorze, nie będzie zatem problematyczne.

Rodzajów drzwi harmonijkowych jest kilka. Produkty mogą być również sprzedawane jako drzwi przeszklone. Modele drzwi są nie raz bardzo nowoczesne i swoim pięknem i formą nie ustępują estetyce drzwi tradycyjnych.

Zaletą drzwi harmonijkowych jest to, że są one stosunkowo tanie. Dlatego świetnie sprawdzają się do pomieszczeń gospodarczych lub mieszkań na wynajem.

Jakie zalety i wady ma system drzwi przesuwnych?

Drzwi tradycyjne zajmują sporo miejsca podczas otwierania. Drzwi harmonijkowe, przesuwne to modele, które w czasie użytkowania zajmują mniej miejsca niż drzwi uchylne. Pasują do każdego wnętrza i doskonale sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach lub na niewielkim metrażu. Przesuwane odrzwia to ogrom zalet. Przede wszystkim nie zajmują dużo miejsca podczas otwierania, ich wysoka funkcjonalność zdobywa sobie coraz większą popularność.

W zależności od tego, gdzie zamontujesz prowadnicę początkową, skrzydło będzie otwierać się po jednej stronie futryny lub po drugiej stronie ościeżnicy. Jeśli zaplanujesz posiadanie odrzwi przesuwnych na etapie budowy domu, prowadnice drzwi wewnętrznych przesuwnych możesz przeprowadzić nawet wewnątrz ściany.

Drzwi takie możesz swobodnie otwierać. Ich trwałość jest duża, jednak należy zadbać o odpowiednią konserwację elementów blokujących oraz prowadnic, gdyż uszkodzenia powierzchni ślizgowej mogą uniemożliwić Ci przesuwanie skrzydła.

Co należy wybrać?

Wybór pomiędzy drzwiami składanymi a przesuwnymi może być trudny. Oba rodzaje drzwi są doskonałe do małych pomieszczeń. Różnorodność rynkowa pozwoli Ci uzyskać skrzydła w atrakcyjnych kolorach i wzorach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz coś do wnętrza swojego domu lub mieszkania.

Zwróć uwagę zwłaszcza na modele drewniane. Piękno drewna naturalnego jest ponadczasowe, dlatego bez problemu dopasuje się do aranżacji salonu, sypialni lub kuchni. Kolor drewna może być różnorodny: od jasnych, sosnowych odcieni, aż po ciemne barwy orzecha lub nawet mahoniu.

Drzwi mogą być także przeszklone. Szklenie jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla podniesienia estetyki drzwi. Pozwala też na dodatkowe doświetlenie wnętrza, co jest szczególnie ważne w przypadku wąskich korytarzy lub pokoi umieszczonych po stronie północnej.

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
 • gordejuela

  0

  Drzwi harmonijkowe, przesuwne to modele, które w czasie użytkowania zajmują mniej miejsca niż drzwi uchylne....
  Mniej miejsca na zewnatrz ale o wiele wiecej meijsca wewnatrz framugi,bo skrzydla skladaja sie jedne na drugie i zajmuja przeswit.
  Z kolei drzwi przesuwane wychodza na sciany i sprawiaja,ze tam praktycznie nie mozna nic postawic a jesli jzu ,to z odstepem od sciany co wyglada fatalnie.
  Najlepsz esa drzwi rozuwane,chowane w samej scianie,ale to wymaga uwzglenienia jzu na etapie stawiania scianiy i ja mocno pogrubia a w razie zepsucia czegos mamy wielki klopot.
  reasumuajc: ktos tu si reklamuje zeby zarobic,wolno mu,ale NIC nie zastpi zwyklych tradycyjnych drzwi,a zawsze mzoemy zrobic ze skrzydlem dzielonym,wtedy po otwarciu na sciany zewnetrzne zachodza tylko polwki,zajmujac minimalna ilosc miejsca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX