Koc wełniany - umili chłodne wieczory i poranki

Jesień to pora roku, którą albo się lubi, albo nienawidzi. Mimo pięknych słonecznych dni, na zewnątrz robi coraz chłodniej. Warto więc zaopatrzyć się w ciepły koc wełniany, który pomoże przetrwać największe chłody jesieni i zimy. Ciepły koc umili chłodne wieczory i poranki i będzie idealnym bonusem do rozgrzewającej herbaty. Jakie koce wełniane są najpopularniejsze?

Koc wełniany gruby - jaki jest?

Są takie tekstylia, które potrzebne są niezależnie od pory roku. Koc to produkt, który obowiązkowo powinien znaleźć się w każdym domu, najlepiej w kilku sztukach. Wybór koców jest ogromny, różnią się one nie tylko wzorami, ale też materiałem wykonania.

Naturalne tekstylia to zawsze najlepszy wybór. Prawdziwa wełna spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Ma także mnóstwo zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim wełna to materiał doskonale oddychający, dzięki czemu koc wełniany gruby zapewni swojemu użytkownikowi odpowiednią regulację temperatury. Będzie on także higroskopijny - wilgoć mu nie straszna. Kolejną kwestią jest 100% hipoalergiczność wełnianych włókien.

Dobrej jakości koc wełniany ogrzeje podczas najchłodniejszych wieczorów i poranków, ale też ochłodzi podczas gorących dni. Dodatkowym atutem jest duża sprężystość włókien, dzięki czemu koc z wełny się nie gniecie, jest też odporny na zabrudzenia. Na włóknie materiału nie gromadzi się kurz, ani roztocza. Mimo częstego użytkowania koc wełniany cały czas będzie doskonale się prezentował.

Koc wełniany to model, który cieszy się ogromną popularnością. Ceniony jest za miękkość i ciepło, jakie daje. Dużą zaletą koca z wełny są właściwości zdrowotne - materiał ten jest w stanie łagodzić bóle stawów i kręgosłupa, bóle reumatyczne, nerwobóle, a także poprawić krążenie krwi.

Jakie wady może mieć koc wełniany? Niektóre modele mają dość ostre włosie, co skutkuje nieprzyjemnym uczuciem gryzienia. Najpopularniejsze rozmiary to koc wełniany 160x200 cm lub koc wełniany 200x220 cm, które pozwolą otulić całe ciało.

Koc wełniany - jak dbać?

Koc wełniany wymaga odpowiedniego traktowania podczas czyszczenia. To materiał, który ma zdolności do samooczyszczania, dzięki czemu nie gromadzi w sobie brudu i kurzu, nie wymaga więc częstego prania. Najważniejszą kwestią jest regularne wietrzenie, które pomaga w regeneracji włókien.

Jeśli jednak chcesz odświeżyć koc piorąc go, najlepiej wykorzystać specjalnie przystosowany program do prania wełny lub tkanin delikatnych, używając specjalnego płynu do prania wełny, z lanoliną. Koc wełniany prać należy w temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Lepiej nie używać opcji wirowania. Najbezpieczniejszym czyszczeniem jest pranie chemiczne lub na sucho, warto więc oddać koc wełniany do pralni.

Obowiązkowo, pamiętaj, że koc wełniany należy suszyć na płasko, rozłożony. Po delikatnym wyjęciu z pralki należy delikatnie osuszyć go ręcznikiem, dociskając włókna. Absolutnie nie wykręcamy, nie wyciskamy, ani nie wieszamy koc wełnianego, grozi to rozciągnięciem włókien.

Koc wełnianyKoc wełniany Fot. fabrykaform

Koc wełniany - rodzaje

Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest koc wełniany w kratę, koc wełniany z frędzlami, koc wełniany szary oraz koc wełniany wojskowy. Koc wełniany może być wykonywany z różnych rodzajów wełny, które mają różne właściwości i odmienny wygląd. Jakie rodzaje są najczęściej spotykane?

* Koc wełniany z kaszmirem - to model produkowany z wełny kóz kaszmirskich. Ten koc idealny będzie na bardzo zimne wieczory, ze względu na doskonałą izolację termiczną. Włókna koca są cienkie, dzięki czemu koc jest lekki, puszysty i bardzo miękki. Koc wełniany z kaszmirem dostępny jest w wielu kolorach lub wzorze w kratkę.

* Koc wełniany z merynosa to model bardzo elegancki, antyalergiczny oraz miły w dotyku. Ogromną jego zaletą jest fakt, że nie gromadzi kurzu i brudu, zapobiega także przemarznięciu oraz przegrzaniu. Koc wełniany z wełny owczej merynos ma delikatnie chropowatą powierzchnię, dzięki czemu sprawdzi się do mikromasażu. Koc wełniany z merynosa świetnie sprawdzi się jako narzuta na łóżko w sypialni. W sklepach znajdziemy modele dwustronne.

* Koc wełniany z alpaki to model uznawany za jeden z najbardziej luksusowych. Jest miły, puszysty, bardzo ciepły, przytulny, a także antyalergiczny. Świetnie sprawdzi się podczas popołudniowych drzemek, ponieważ ułatwia zasypianie. Będzie dobrym wyborem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, jest idealny dla delikatnej i wrażliwej skóry.

* Koc wełniany z wełny wielbłądziej ma właściwości termoregulacyjne. Swoista budowa włosia pomaga zachować stałą temperaturę ciała. Jest higroskopijny, dzięki czemu chłonie wilgoć do nawet 30%.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.