Układanie paneli winylowych na płytkach. Jak zrobić to sprawnie?

Podłoga jest jednym z elementów, które zauważamy tuż po wejściu do mieszkania. Stare płytki, choć bywają niezwykle wytrzymałe, niekiedy szpecą wnętrze. Czy jedynym sposobem jest ich wymiana - kosztowna i problematyczna? Okazuje się, że nie. Mogą je zastąpić podłogi winylowe. Jak kłaść panele winylowe bez usuwania warstwy płytek? Oto kilka cennych uwag.

Panele podłogowe winylowePanele podłogowe winylowe Fot. shutterstock

Panele winylowe i ich zalety

Zanim zajmiemy się ich kładzeniem na warstwę płytek ceramicznych, poznajmy najważniejsze zalety paneli winylowych. Przede wszystkim takie produkty są niezwykle estetyczne - można wybierać spośród wielu modeli imitujących drewno, ale też beton i inne materiały. Tego rodzaju panele podłogowe są dźwiękochłonne, łatwe w pielęgnacji i mają bardzo niewielką grubość - można je więc układać na ogrzewanie podłogowe. W przypadku, gdy chcemy je umieścić na starych płytkach, docenimy ich dwie cechy: prosty montaż i wodoodporność. Panele winylowe LVT mają konstrukcję warstwową. Powłoka winylowa sprawia, że montaż paneli tego typu jest możliwy w kuchni lub nawet łazience. Nie położymy tutaj zaś paneli laminowanych, którym zagraża wilgoć.

Co jest największą wadą paneli winylowych? Pomimo tego, że komfort użytkowania podłogi jest w tym przypadku duży, to ceny nie należą do najniższych. Pamiętajmy jednak, że do układania paneli LVT możemy zabrać się sami - w przypadku płytek zaś najczęściej korzystamy z usług fachowca, co mnoży koszty. Jakie jeszcze są wady paneli z winylu? Można je układać na starej podłodze, ale musi być bardzo równa. Podłogę winylową klejoną trudno jest później usunąć.

Panele podłogowe. Czy warto położyć panele winylowe na płytki?

Czy montaż paneli winylowych na powierzchni starych płytek jest dobrym rozwiązaniem? Wiele zależy od tego, co pragniemy osiągnąć. Jeśli chcemy dokonać szybkiej metamorfozy pomieszczenia, to właśnie wykorzystanie paneli winylowych jest dla nas. Układa je się równie łatwo, co panele laminowane, nie ma przy tym kurzu i dużej ilości odpadów. Warto zauważyć, że odporne na uszkodzenia mechaniczne panele montowane są tak, że nie trzeba skuwać starej warstwy okładziny, co jest dodatkowym kosztem. Dodatkowo ich bardzo niewielka grubość sprawia, że pomimo dwóch warstw okładziny nie trzeba przycinać drzwi tak, by swobodnie się otwierały i zamykały. Co jeszcze charakteryzuje panele winylowe LVT kładzione na powierzchnię starej podłogi? Tej klasy produkty są łatwe w utrzymaniu czystości.

Panele winylowe na płytkach - w czym tkwi problem? Równe podłoże

Szare panele winylowe w salonie.Szare panele winylowe w salonie. Fot. Merkury Market

Co sprawia najwięcej kłopotów, gdy chodzi o położenie paneli winylowych na płytki ceramiczne w remontowanym pomieszczeniu? Przede wszystkim trzeba zadbać o przygotowanie podłoża. Niestety, ale panele LVT wymagają dużej dbałości o to, żeby było ono równe. Dopuszczalne odchylenia podłoża nie powinny być większe, niż 2-3 mm. Jeśli tak nie jest, dodatkowo czeka nas przygotowanie wylewki samopoziomującej. Zanim zabierzemy się do położenia paneli winylowych, stosujemy podkład pod nie.

Panele winylowe samoprzylepne czy click-clack. Które na podłogę?

Podłoga winylowa może być układana zarówno na click-clack, jak i dzięki samoprzylepnym panelom LVT. Która opcja jest lepsza? W obu przypadkach należy dobrze przygotować starą podłogę. Musi być równa i w dobrym stanie. Podłogi z paneli układanych na zamek są z reguły nieco grubsze - będą sprawiać korzystniejsze wrażenie miękkości tam, gdzie układa się je na twardych nawierzchniach. Podobnie jest w przypadku płytek.

Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Etapy montażu

Jak zabrać się za układanie podłogi winylowej na starej nawierzchni? Mając już przygotowane podłoże, powinniśmy rozplanować układ nowej okładziny. Płytki winylowe montujemy zwykle dłuższym bokiem zgodnie z kierunkiem padania światła (prostopadle do okna). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ściany są bardzo blisko siebie, pomieszczenie zaś jest wąskie. Pamiętamy o szczelinach dylatacyjnych - umożliwiają one swobodną pracę układu. Pomogą nam w tym kliny montażowe.

Winyl powinien być układany od lewej strony. Po ułożeniu poprzedniego rzędu dobijamy go gumowym młotkiem tak, by zamki się zblokowały. Wykonanie podłóg winylowych, podobnie jak układanie płytek ceramicznych, wymaga zrobienia otworów na rury. Przy panelach winylowych czynność ta jest jednak łatwiejsza - pamietajmy o tym, że otwory powinny być nieco większe od rur (2 - 3 mm większe).

Więcej o:
Copyright © Agora SA