Jak usunąć gumę do żucia z kanapy, sofy, fotela? Mamy sprawdzone sposoby

Chyba każdy widział gdzieś piękną tapicerkę z przyklejoną gumą. Plama spowodowana przez nią jest nie tylko nieestetyczna, ale często zagraża też naszym ubraniom - również one mogą się przylepić do ciągnącej się substancji. Okazuje się jednak, że istnieją sposoby, by uniknąć strat lub je zminimalizować. Jak usunąć gumę do żucia z kanapy, sofy lub fotela?

Salon z kuchnią.Salon z kuchnią. Fot. Shutterstock

Co zrobić, by nie mieć problemu przyklejonej gumy?

Usuwanie gumy bywa procesem dość uciążliwym. Dlatego lepiej zadbać o to, żeby nie było takiej potrzeby. Co możemy zrobić, żeby zminimalizować ryzyko przylgnięcia jej do różnych powierzchni? Dobrym sposobem jest rozpoczęcie od samego siebie. Dlatego powinniśmy zadbać o to, żeby guma do żucia zawsze była przez nas wyrzucana do kosza tuż po spożyciu. Nie powinna być wkładana do kieszeni wraz z chusteczką, bo może wypaść i zniszczyć materiał obiciowy. O plamę łatwiej również wtedy, gdy przykleimy ją gdzieś np. do regału w niewidocznym miejscu czy blatu stołu. Oczywiście taki sposób przechowywania gum jest też wyjątkowo nieelegancki. Wreszcie usuwanie gumy do żucia będzie naszym zadaniem rzadziej, gdy ograniczymy dzieciom dostęp do tego typu przyjemności.

Gdy guma przyklei się do tapicerki - pierwsze czynności

Jak usunąć przyklejoną gumę? Od czego trzeba zacząć? Przede wszystkim nie należy panikować - pośpiech może być wyjątkowo złym doradcą. Niekiedy, gdy guma do żucia przykleja się do materiału obiciowego, stosujemy nieadekwatne środki. Zamiast usunąć plamy, możemy jeszcze bardziej rozprowadzić zabrudzenia. Pamiętaj o tym, że kupując nowy mebel, zawsze masz możliwość kontaktu z producentem. Możliwe, że zastosowanie uzyskanych u niego porad pozwoli poradzić sobie z problemem delikatnie i w całości usunąć gumę z kanapy do salonu czy sofy do salonu.

Szykowny salon ozdobiony stylowymi meblami.Szykowny salon ozdobiony stylowymi meblami. Fot. Shutterstock

Usuwanie gumy - specjalistyczne preparaty

Metody usunięcia gumy z tapicerki mogą być różne. Najczęściej dzieli się je na specjalistyczne i domowe. Pierwsze to przede wszystkim skorzystanie ze skutecznych preparatów chemicznych. Gdy guma przykleiła się już do naszego ulubionego fotela, możemy skorzystać z substancji dedykowanej dla takich sytuacji. Zwykle ich działanie jest dość szybkie. Najpierw usuwa się duże kawałki np. za pomocą tępej strony noża.

Jak zadziałać na strukturę gumy, by nie pozostawiła śladu?

Nałożenie preparatu sprawia, że zmienia się konsystencja gumy do żucia. Przyklejona wcześniej do tapicerki, teraz rozpuszcza się. Resztki łatwiej usunąć posługując się szmatką lub szczoteczką. Specjalne preparaty do ciężkich plam muszą być użytkowane według zawartej na ich opakowaniu instrukcji. Po kilkunastu minutach guma szpecąca materiał powinna być już tylko przykrym wspomnieniem.

Rozpuszczalniki do usuwania gumy

Do czyszczenia trudnej plamy z gumy do żucia wykorzystuje się też niekiedy aceton. Jego działanie koniecznie trzeba jednak wypróbować w niewidocznym miejscu. Również tutaj tępym narzędziem usuwamy większe pozostałości po gumie. Jeśli na powierzchni materiału nic złego się nie dzieje, możemy spryskać ślad gumy do żucia. Jej usunięciu służy też często benzyna ekstrakcyjna.

Zamrażanie i sprężone powietrze - usuwanie gumy do żucia domowym sposobem

Biorąc pod uwagę domowe sposoby na usunięcie gumy z tapicerki, warto wziąć pod uwagę jej zamrożenie przy pomocy kostek lodu. Jeśli plama pojawiła się np. na zdejmowanym pokrowcu, to możemy wystawić ją na niską temperaturę wewnątrz zamrażarki. Następnie trzeba delikatnie wykruszyć pozostałości po gumie. Niekiedy i do tego używa się szmatkę ułatwiającą jej usunięcie.

Jak jeszcze usunąć gumę do żucia z tapicerki? Posłużenie się kostkami lodu to nie wszystko. Zbawienne może być też posłużenie się wpływem wysokiej temperatury. Usuniemy gumę gorącym strumieniem powietrza z suszarki do włosów. Ciepło działa podobnie, jak kostki lodu, ułatwiając wykruszenie lepkiej substancji. Czasami wręcz moczy się drobniejsze elementy, choćby pokrowce, w gorącej wodzie. Gorąca kąpiel może odbywać się we wrzątku - o ile nie ma przeciwwskazań do tego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.