Jak zmienić kolor drewnianej podłogi i odmienić wnętrze? Z nami się uda

Bezsprzecznie warto mieć w domu drewnianą podłogę - pasuje do wnętrz w różnych stylach, jest trwała, piękna i elegancka. Niekiedy jednak jej urok nieco poszarzeje wraz z upływem lat. Bywa też, że taki design trochę nam się znudzi i zechcemy odnowić podłogę lub parkiet. Jak zmienić ich kolor? Oto kilka pomysłów.

Podłoga w korytarzu.Podłoga w korytarzu. Fot. Shutterstock

Co zachęca do zmiany wyglądu podłóg drewnianych?

Podłogi drewniane, choć tak piękne i trwałe, zużywają się pod wpływem czasu i eksploatacji. Jakie są w tym kontekście wady drewna? Przede wszystkim dochodzi do jego poszarzenia. Zmiana koloru drewnianej podłogi jest czymś zupełnie naturalnym. Niekiedy takie drewno jest cenione - chodzi zwłaszcza o dąb, który tworzy ciekawy charakter wnętrza. Najczęściej zmiany te dodatkowo uwypuklają wady drewna - przetarcia, niewielkie pęknięcia itp.

Renowacja podłogi drewnianej: od czego zacząć?

Nim zabierzemy się za usunięcie starej warstwy wykańczającej i przystąpimy do barwienia drewna, powinniśmy najpierw zastanowić się nad tym, czy podłogę drewnianą warto odrestaurować. Duże ubytki, przegniłe lub poważnie uszkodzone deski mogą nas od tego odwodzić. W znacznej mierze zależy to również od tego, jak wykonana została podłoga. W starszych domach często legarów nie układano na zabezpieczonej powierzchni w postaci wylewki. Przestrzeń pod spodem stawała się zaś dobrym miejscem np. dla gryzoni. Chęć ich pozbycia się może nas zachęcić do myślenia o nowej podłodze. Bez względu na jej wygląd powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię przed dalszymi działaniami. Jeśli chodzi o gwoździe, to wystające główki należy dobić, ubytki drewna zaś uzupełnić. Pozwoli nam to uniknąć przykrych niespodzianek podczas właściwej renowacji, użytkowanie szlifierek taśmowych będzie zaś łatwiejsze (niekiedy wystający gwóźdź może uszkodzić nawet bęben szlifierki).

Cyklinowanie podłogi drewnianej

Jeśli zależy nam na tym, by podłoga z drewna litego lub parkiet przemysłowy wyglądały lepiej, powinniśmy wykonać cyklinowanie. Jest ono dokładnym szlifowaniem podłogi przy użyciu specjalnych narzędzi tak, żeby usunąć pierwotną warstwę wykończeniową wraz z cienką powłoką drewna. Przeprowadzając cyklinowanie parkietu lub podłogi sprawiamy, że odsłania się usłojenie drewna i jego naturalna faktura. Musimy tylko pokryć je preparatem ochronnym i podłoga drewniana zyskuje drugie życie. Jest to istotne także w przypadku dobrej klasy produktów takich, jak deska barlinecka idealnie nadająca się na ogrzewanie podłogowe.

Deska podłogowa w naturalnym kolorze drewna.Deska podłogowa w naturalnym kolorze drewna. Fot. Merkury Market

Zmiana koloru podłogi: najważniejsze sposoby

Jak trwale zmienić powierzchnię drewna? W jaki sposób podkreślić strukturę drewna lub uzyskać efekt surowego drewna? Technik można wyróżnić przynajmniej kilka. Możemy użyć bejcy, lakieru, oleju lub pomalować powierzchnię farbą. O najlepszych efektach wykonanej pracy będziemy mogli mówić wtedy, gdy na podłodze drewnianej usuniemy najpierw stare warstwy, zabrudzenia i szarzyznę. Papier ścierny lub szlifierka pozwolą nam właściwie przygotować powierzchnię.

Drewniana podłoga i jej bejcowanie

W dzisiejszych czasach standardem stało się bejcowanie, które pozwala skutecznie zmienić kolor drewna, nadając mu inny odcień lub całkowicie zmieniając jego barwę. Nie poleca się stosowania bejc przeznaczonych do malowania mebli. Nie są dość trwałe. Warto wiedzieć o tym, że preparat taki składa się z rozpuszczalnika z dodatkiem pigmentów. Z tego powodu wyróżniamy bejce spirytusowe i wodne poliuretanowe. Szybkie odparowanie rozpuszczalnika nałożonego na suchą powierzchnię nie jest tu pożądane, bo utrudnia równomierną koloryzację drewna. Kwestia dobrania odpowiedniej bejcy zmusza nas więc do rezygnacji z preparatów spirytusowych. Powierzchnię parkietu lub drewna bejcowanego zabezpiecza lakier nawierzchniowy.

Lakierowanie

W przypadku renowacji sam lakier może nie tylko ochronić drewno, uwypuklając rysunek słojów, ale też zastosowanie w warstwie wykańczającej barwionego lakieru. Efekt końcowy może ozdabiać podłogi na wysoki połysk, satynę lub mat. Podłogi drewniane świetnie się prezentują i mogą służyć przez całe lata.

Olejowanie lub woskowanie

Drewno może też zmienić barwę dzięki zastosowaniu ozdobnego wosku, dzięki któremu możemy je bielić lub nadać efekt postarzenia. Efektowny sposób wykończenia powierzchni drewnianej podłogi daje też olejowanie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.