Bezpieczny dom, czyli jaki? Niezbędne czujniki: gazu, dymu, zalania

Jaki powinien być idealny dom? Nie tylko ładny i funkcjonalnalnie urządzony, ale przede wszystkim bezpieczny. Komfort i spokój domowników nie ma ceny, jest najważniejszy. Warto zamontować w domu urządzenia, które kosztują niewiele, a zapewnią bezpieczeństwo i pozwolą uniknąć tragedii. Na szczególną uwagę zasługują czujniki czadu i dymu oraz czujniki gazu.

Czujniki do domu - pomogą zapewnić komfort i bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa odgrywa w naszym życiu ogromnie ważną rolę. Bardzo łatwo je zaburzyć, wystarczy jeden nieszczęśliwy wypadek. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć skutki złych wydarzeń. Dla każdego właściciela domu spokój ducha, komfort i bezpieczeństwo jego rodziny jest najważniejsze. Na wiele domowych wypadków nie mamy wpływu, a stanowią ogromne życie dla naszego zdrowia, a nawet życia. W sezonie grzewczym szczególnie warto pomyśleć, co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo w budynku. Znamy przypadki śmiertelnych zatruć czadem oraz pożarów, bo awaria została wykryta zbyt późno.

Najlepszym rozwiązaniem, by spać spokojnie jest zakup inteligentnego zestawu czujników chroniących. Jakie urządzenia warto mieć w domu? Przede wszystkim czujnik dymu i czadu, czujnik gazu ziemnego, czujnik zalania, a także monitoring oraz czujnik ruchu, zamontowany przed wejściem do domu, w domu lub na posesji.

Jakie zalety mają czujniki bezpieczeństwa?

Czujniki bezpieczeństwa są banalnie proste w instalacji. Do ich montażu nie wymagane są praktycznie żadne specjalistyczne narzędzia. Doskonale sprawdzą się czujniki z alarmem oraz takie, które będą kompatybilne z aplikacją w smartfonie, dzięki czemu nawet pod naszą nieobecność w domu, zostaniemy poinformowani co dzieje się aktualnie w budynku.

Nowoczesne urządzenia bezpieczeństwa: czujniki czadu i dumy, czujnik gazu czy zalania mają bardzo małe rozmiary i nowoczesny wygląd, dzięki czemu nie zakłócają wystroju mieszkania, ale gwarantują bezpieczeństwo.

Sama instalacja czujników bezpieczeństwa to nie wszystko. By zapewnić komfort i spokój domowników, zadbać o ich zdrowie i życie, pamiętaj, by nie zakrywać kratek wentylacyjnych - warto zadbać o ich drożność. Istotne jest regularne wietrzenie mieszkania i sprawdzanie przed wyjściem o wyłączeniu urządzeń z gniazdek czy zakręceniu kurków z gazem na kuchence.

Czujnik dymu

Niesprawne instalacje i zatkane przewody kominowe to najczęstsze przyczyny pożarów. Najwięcej ofiar pożarów umiera z powodu zatrucia toksycznymi związkami - już 0,32 promila tlenku węgla może doprowadzić do śmieci w ciągu pół godziny. Czad nazywany jest cichym zabójcą, bo nie da się go wyczuć w powietrzu. Czujnik dymu i czadu jest w stanie w porę poinformować o niebezpieczeństwie.

W sklepach znajdziemy kilka modeli czujników dymu: termiczne, jonizujące, optyczne oraz multisensorowe. Najbardziej polecamy ostatni model, który ma 100% wykrywalności groźnego dla człowieka dymu. W mieszkaniu najlepiej umieścić kilka czujników. Jeśli mamy piętrowy dom, najlepiej zamontować czujnik na każdej kondygnacji: nad schodami, w kotłowni oraz w salonie z kominkiem. Pamiętajmy, by nie montować czujnika w rogu pomieszczenia!

Czujnik dymuCzujnik dymu Fot. shutterstock

Czujnik gazu

Jeśli mamy w domu lub mieszkaniu instalację gazową, warto pomyśleć o zakupie czujnika gazu. Czujnik ma za zadanie kontrolować i informować o wysokim poziomie gazu ziemnego w powietrzu, gazu LPG, wodoru oraz amoniaku.

Ulatniający się gaz stanowi ogromne zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia, może spowodować zatrucie lub zwiększyć ryzyko wybuchu. Pomimo częstych kontroli instalacji gazowych warto zamontować w domu czujnik gazu. Urządzenie informuje głośnym sygnałem o niebezpiecznym stężeniu gazu już gdy sięga ono 15%. Są dwa rodzaje czujników gazu: na baterię i elektryczne. Zdecydowanie lepiej wybrać model na baterie, który będzie działał nawet podczas przerwy w dostawie prądu.

Czujnik gazuCzujnik gazu Fot. shutterstock

Czujnik zalania wodą

Pęknięta rura czy cieknący kran to problem, który może przytrafić się każdemu. Niezależnie od tego czy mieszkasz w bloku czy w domu jednorodzinnym, zalane mieszkanie swoje, a co gorsza sąsiada może zrujnować domowy budżet i popsuć humor na kilka dni. Warto mieć w domu czujnik zalania wodą, który sprawdzi się zamontowany na podłodze pod umywalką, wanną, prysznicem, w pobliżu toalety, pralki czy zlewozmywaka. W momencie, gdy poziom wody wzrośnie do poziomu alarmowego, urządzenie poinformuje właściciela. Na uwagę zasługują szczególnie modele czujników, z jednoczesnym zamknięciem elektrozaworu doprowadzającego wodę.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.