Jak uszczelnić drzwi balkonowe przed nadejściem zimy?

Drzwi balkonowe, dzięki wysokiej przezroczystości, wprowadzają do wewnątrz dużą ilość światła. Można łatwo je otworzyć, wychodząc na balkon lub taras. Niestety, problemem jest to, by właściwie wyregulować drzwi balkonowe, uszczelniając je. Bez tego nie tylko poprawimy komfort przebywania w środku, ale też zmniejszymy rachunki za ogrzewanie. O czym warto pamiętać?

Dywan na balkon.Dywan na balkon. Fot. Shutterstock

Drzwi wejściowe - czemu ich szczelność jest taka ważna?

Drzwi balkonowe są regularnie otwierane przede wszystkim pomiędzy wiosną a jesienią. W zimie robimy to znacznie rzadziej, co odróżnia je od regularnego otwierania drzwi wejściowych. Wykonane z tworzywa sztucznego, zabezpieczone ze strony zewnętrznej, wydają się być niezwykle odporne i szczelne, ale też zdolne zdobić balkon i taras eleganckim wyglądem. W rzeczywistości należy dbać o ich stan, regularnie sprawdzając go. Izolacja termiczna nie zależy bowiem tylko od grubości i jakości styropianu na elewacji. Istotne jest wyeliminowanie mostków termicznych - także tych wokół drzwi. Pamiętajmy, że oddziałuje na nie promieniowanie UV, ekstremalnie niskie i wysokie temperatury. Produkt jest też w ciągłym użyciu. Stąd mogą pojawić się trudności z domykaniem; niekiedy wręcz czujemy wyraźnie, że doszło do rozszczelnienia. Co musi nas alarmować? Powinniśmy zwrócić uwagę na skrzypienie i większy opór przy domykaniu. Pamiętajmy o tym, że zimą nieszczelność skrzydła będzie też sprzyjać dostawaniu się do wnętrza wilgoci, co tylko pomnoży problemy wewnątrz domu.

Przede wszystkim: samodzielna regulacja drzwi balkonowych

Dlaczego regulacja jest tak istotna? Należy brać pod uwagę fakt, że większe uszczelnienie drzwi balkonowych w domu jest cenne jedynie w zimnych miesiącach roku. W cieplejszym czasie w pomieszczeniach bardzo istotna jest dobra wentylacja. Wówczas możemy zmniejszyć docisk do ramy - zapewnia to lepszy przepływ powietrza. Zimą powinniśmy postąpić odwrotnie. Przy zachowaniu większego docisku, straty ciepła będą mniejsze. Z powodzeniem możemy to zrobić sami tak, jak reguluje się zamontowane okna z PCV. Potrzebne będą specjalne klucze - choćby imbusowe 4 mm lub zakrzywione. Regulacja drzwi balkonowych rozpoczyna się na dolnych zawiasach. Dokręcając śrubę, powodujemy uniesienie skrzydła. Następnie skupimy się na zawiasach środkowych (prawo - lewo), po czym dochodzimy do górnych (regulacja po przekątnej).

Od czego zależy szczelność drzwi balkonowych w zimie?

W przypadku drzwi zewnętrznych balkonowych istotna jest nie tylko regulacja, okresowe delikatne podniesienie lub opuszczenie skrzydła. Problem uszczelnienia stolarki drzwiowej budynku zależy też od tego, jak osadzono ościeżnicę. Patrząc od dołu - ważna jest szczelność progu drzwi. Do nieszczelności może prowadzić klasyczne ustawianie ich na klinach i używanie piany montażowej tak, jak w przypadku okien. Do powstawania szczelin powstaje przy stąpaniu - próg odkształca się elastycznie, pianka zaś nie. Stąd zastosowanie mają tu specjalne podwaliny np. z klinarytu - zapytajmy o nie, wybierając się po drzwi do sklepu. Dodatkowo bardzo istotna jest hydroizolacja w płynie, którą zabezpiecza się balkony i przestrzeń pod drzwiami. Zapobiega to wnikaniu wody w newralgiczne miejsca. Jej oddziaływanie może być w tym miejscu prawdziwie niszczące.

Jeśli chcemy zadbać o nasze mieszkanie tak, by nie dochodziło do zbyt dużych strat ciepła, powinniśmy zadbać także o uszczelnienie boków i góry drzwi w pomieszczeniu. Również w tym przypadku wiele zależy od sprawnego montażu. Poza odpowiednimi foliami i membranami stosuje się nowoczesne produkty takie, jak powłoki i farby uszczelniające.

Salon skandynawski.Salon skandynawski. Fot. Merkury Market

Co jeszcze warto mieć na uwadze jeśli chodzi o drzwi balkonowe?

Jak jeszcze można zadbać o drzwi balkonowe? W jaki sposób zapewnić szczelność skrzydła drzwiowego? Przed zimą nie tylko zadbać o meble balkonowe lub rośliny - musimy też sprawdzić uszczelki w drzwiach. Taka konieczność pojawia się w każdym sezonie. Najlepiej zrobić przegląd pod koniec lata. Rozpoczynamy od dokładnego umycia drzwi i ościeżnicy, co pozwoli nam łatwiej zlokalizować drobne nieraz uszkodzenia. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku drzwi drewnianych sprawdzamy też stan okuć. Jeśli uszczelki spełniają nasze oczekiwania, pokrywamy uszczelki w drzwiach preparatem zabezpieczającym. W sytuacji, gdy ocena produktu wypadnie źle, zrywamy go, miejsce zaś oczyszczamy. Uszczelki mogą być mocowane przez nas - o ile nie doszło do uszkodzenia drzwi lub progu. Pamiętajmy też, że oferty sklepów zawierają różne produkty do uszczelnienia przestrzeni pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Interesować nas powinny nie tylko drugorzędne kwestie, jak ekspresowa wysyłka czy nieco niższa cena. Chodzi o to, by były odpowiedniej szerokości i jakości - nie sprawdzą się uszczelki do wnętrz, które będzie trzeba bardzo często wymieniać. Warto dokonać porównania produktów w sklepie pod kątem ich przewidywanej trwałości - najlepsze nadają się do stosowania nawet przez 8 lat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.