Drzwi wewnętrzne - jak dobrać kolor do aranżacji? Praktyczne porady dla każdego

Redakcja
07.10.2021 16:00
Drzwi to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. Podczas aranżacji pomieszczeń nie zwraca się jednak zbyt wiele uwagi na ten element. A niepotrzebnie! Skrzydła drzwiowe to elementy, które mogą znacząco wpłynąć na charakter wnętrza, funkcjonalność pomieszczeń i wygodę przemieszczania się po domu lub mieszkaniu. Jak zatem dobrać odpowiednio skrzydło wewnętrzne? Zobacz razem z nami

Drzwi z przeszkleniem.Drzwi z przeszkleniem. Fot. Shutterstock

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

Niezwykle ważnym aspektem jest wygląd samych drzwi. Odpowiednio dobrane sprawią, że pomieszczenie stanie atrakcyjne i wyjątkowe. Podczas wyboru skrzydeł drzwiowych zwracaj zatem uwagę na takie aspekty jak kolor drzwi wewnętrznych, obecność przeszklenia, elementy ozdobne oraz akcesoria.

Jaki kolor drzwi wybrać?

Jak odpowiednio dobrać kolor drzwi wewnętrznych? Dużo zależy od aranżacji, na jaką stawiasz w danym pomieszczeniu. Pamiętaj, że skrzydło drzwiowe to element przejściowy między dwoma pokojami, zatem musi być dostosowany pod względem estetyki zarówno do jednego, jak i drugiego pomieszczenia.

Możesz zdecydować się na ciemniejsze barwy niż te, którymi malowane są ściany. Dzięki temu drzwi wewnętrzne będą widoczne, ale jednocześnie ładnie wpasują się w otoczenie. Drzwi malowane na kolor ścian mogą z kolei ukryć skrzydło — to opcja idealna do aranżacji wnętrza w momencie, gdy chcesz ukryć przejście np. do spiżarni lub suszarni.

Drzwi w kolorze drewna naturalnego to oczywiście wciąż najpopularniejsza opcja. Zdecydować się możesz na ciemne drzwi — ciemne drewno to między innymi wenge lub orzech. Z kolei jasne odcienie uzyskasz dzięki drewnu sosnowemu.

W jasnych pomieszczeniach doskonale będą wyglądały kolorowe drzwi. To, jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać zależy głównie od Ciebie i Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Pastelowe kolory są uspokajające, ale intensywne barwy wprowadzą życie do Twojego domu. Aby nadać wnętrzom nowego wyglądu, samodzielnie możesz pomalować odrzwia ekologicznymi farbami akrylowymi. Jasne drzwi mogą być inspirowane barwą podłogi, dzięki czemu kompozycja będzie ciekawa i spójna.

Drzwi w kolorze białym będą bardzo uniwersalną opcją. Białe drzwi łatwo dopasować do różnych aranżacji, jeśli masz zatem problem z dopasowaniem skrzydeł do pomieszczenia, zastanów się koniecznie nad tym uniwersalnym wyborem.

Czy przeszklenie jest konieczne?

Jeśli drzwi wewnętrzne staną w takim miejscu, gdzie prywatność i intymność nie jest najważniejsza, można zdecydować się na duże przeszklenie. Odrzwia do sypialni oraz do łazienki powinny być jednak szklone z ostrożnością — zbyt duże szyby, zwłaszcza niematowe lub gładkie, mogą sprawiać, że mieszkańcy poczują się skrępowani.

drzwidrzwi fot. Merkury Market

Elementy ozdobne

Niektóre skrzydła drzwiowe mogą być zaopatrzone w dodatkowe elementy dekoracyjne. Zastosowanie ram okiennych, nawet na nieprzeszklonej tafli, sprawi, że produkt będzie ciekawszy i łatwiej będzie go dopasować do bardziej ozdobnych stylów wnętrzarskich.

Klamki, zawiasy i zamki

Klamki oraz zawiasy i zamki to elementy, które również decydują o estetyce odrzwi. Dobierz te elementy tak, by całość była ciekawie skomponowana i ładna.

Gdzie sprawdza się najlepiej drzwi drewniane?

Kolor naturalnego drewna jest niezwykle atrakcyjny. Podczas wyboru drzwi wewnętrznych często zapada decyzja o zakupie drzwi drewnianych. Nowe drzwi z drewna sprawdzą się zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych wnętrz. Zdecydować możesz się na różne kolory: dąb naturalny, sosnę, orzech lub mahoń. Piękno drewna będzie też nieco niezależne od koloru ścian, ciemnej posadzki lub jasnej podłogi.

Jak dopasować drzwi do wnętrza nowoczesnego?

Jeśli drzwi staną w przestrzeni nowoczesnych wnętrz, pamiętaj o tym, by postawić na minimalistyczną formę i stosowane barwy. Wybrany kolor nie powinien być agresywny, cieplejsze odcienie powinny być bardzo rozjaśnione. Doskonale w tej sytuacji prezentują się białe odrzwia — ich kolor to wciąż modny trend w każdym wnętrzu.

Niezwykle elegancko będą wyglądały elementy tego samego koloru, co detale wyposażenia. Wykończenie może być wtedy ciekawe i inspirujące.

Jakie drzwi będą najlepsze do małych pomieszczeń?

W małych pomieszczeniach sprawdzą się sprytne rozwiązania — tutaj warto postawić na odrzwia przesuwne lub harmonijkowe. Wnętrze dzięki nim stanie się przestronniejsze, ustawisz też więcej mebli. Takie modele będą miały ogromną funkcję praktyczną. Przydadzą w niewielkich pomieszczeniach, kawalerkach lub niedużych mieszkaniach. Łatwość otwierania to również ogromna zaleta.

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • karol-wielgorski

    Oceniono 1 raz 1

    Zależało nam na drzwiach zbliżonych kolorystycznie do podłogi, dlatego jedno i drugie zamówiliśmy pod wymiar w parkietlux. Drewno ma podobne wybarwienie, wnętrze optycznie wydaje się większe, a całość aranżacji mieszkania prezentuje się ponadczasowo i elegancko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX