Jakie akcesoria ogrodowe wybrać? - te pomogą w jesiennych porządkach

Każdy posiadacz ogrodu lub działki wie, że chętne do pracy ręce to nie wszystko. Niezbędne są profesjonalne narzędzia, które pomogą zadbać o piękny wygląd ogrodu przez cały sezon. Jesienią warto doprowadzić ogród do ładu, zgrabić liście, gałęzie, uporządkować przestrzeń. Niezbędne okażą się nożyce ogrodowe, sekatory oraz rozdrabniarki do gałęzi.

Akcesoria ogrodowe - jakie wybrać?

Zadbany i uporządkowany ogród to wizytówka każdej posesji i gospodarza. Jedni z nas są miłośnikami prac ogrodowych, inni ich nienawidzą i są dla nich przykrą koniecznością. Czego się jednak nie robi dla pięknego ogrodu, aby stworzyć miejsce idealne do odpoczynku i relaksu? Prace ogrodowe warto sobie umilić i ułatwić. Niezbędne będą profesjonalne narzędzia, które będą nieocenione.

W każdym ogrodzie narzędziem must have są nożyce. Wyróżniamy modele ręczne oraz mechaniczne. Nożyce ręczne przydadzą się do przycięcia drzewek, krzewów, gałęzi, z kolei z żywopłotem i większym krzewami zdecydowanie lepiej poradzą sobie nożyce mechaniczne, zasilane prądem lub wygodniej – paliwem.

Regularne przycinanie roślin to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o pielęgnację ogrodu. Pozbędziemy się dzięki temu martwych części roślin, wyregulujemy kształt rośliny, prześwietlimy najgęściejsze części krzewów, jednym słowem uatrakcyjnimy wizualnie ogród. Warto pamiętać, by późnią jesienią nie przycinać zdrowych pędów i gałęzi - rany na roślinach nie zdążą się zabliźnić, przez co krzewy czy drzewka będą mniej odporne na warunki atmosferyczne i niskie temperatury. Jesienią należy pozbyć się podsuszonych oraz zniszczonych gałęzi.

Jakie akcesoria ogrodowe do ogrodu warto wybrać? Najlepiej sprawdzają się nożyce z solidnym uchwytem, teleskopową rączką, dzięki czemu wyrównamy wysokie i niskie partie roślin. Kupując nożyce, powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalną średnicę rozstawu. W dużych ogrodach zdecydowanie lepiej sprawdzą się urządzenia mechaniczne. Modele akumulatorowe działają bezprzewodowo, są lekkie, wydajne i zapewniają ciszę podczas pracy. Nożyce elektryczne mogą być niewygodne ze względu na plączący się kabel. Warto pamiętać, że nożyce spalinowe poradzą sobie nawet z najtwardszymi gałęziami, jednak są dość głośne i emitują spaliny.

Wśród akcesoriów ogrodowych nie może zabraknąć sekatora. Wiadomo, że zadbane drzewa i krzewy rosną zdrowiej, lepiej kwitną, owocują i wyglądają estetyczne. W przycinaniu nieocenionym pomocnikiem okaże się sekator. Najpopularniejsze są modele aluminiowe, które nie wymagają dużo siły; dla zwiększenia komfortu możemy wybrać sekator z rączkami pokrytymi gąbką. Sekator bez problemu poradzi sobie z roślinami zielonymi, pędami, gałęziami zdrowymi oraz suchymi. Doskonale sprawdzają się sekatory nożycowe, o 2 parach ostrzy, które przecinają, ale nie miażdżą roślin. Sekatory jednoostrzowe, czyli kowadełkowe, mają większą siłę cięcia, świetnie sprawdzą się do twardych gałęzi, jednak miękkie i delikatne rośliny po prostu zmiażdżą.

Nożyce do ogroduNożyce do ogrodu Fot. shutterstock

Akcesoria ogrodowe do ogrodu i na balkon

Kompletując akcesoria ogrodowe nie można zapominać o grabiach. Najlepiej sprawdzą się modele na długiej rączce. Dobrym wyborem będą grabie teleskopowe, z elastycznymi zębami, które rozszerzają się na szczycie. Wyróżniamy grabie z zębami metalowymi lub plastikowymi. Metalowe będą decydowanie bardziej trwałe. Nie można zapomnieć o zestawie praktycznych grabek i łopatek - to najlepsze akcesoria ogrodowe na balkon, nie zajmują dużo miejsca, a zdecydowanie przydadzą się do pielęgnacji balkonowych roślin.

Niezbędne będą także akcesoria ogrodowe do wody. Gadżetem must have jest oczywiście konewka. Warto także zamontować na ścianie budynku zwijany wąż ogrodowy. Taki model zagwarantuje porządek, łatwo będzie go zwinąć po zakończonym podlewaniu. Unikniemy poplątanych lin, a specjalna korbka zapewni wygodę. Warto wybrać model węża z nosidłem, dzięki czemu będzie mobilny, przeniesiemy go w każde miejsce na działce. Polecamy zakup akcesoriów ogrodowych na wyprzedaży, gdzie można upolować prawdziwe perełki znanych producentów w okazyjnych cenach.

Jesienny ogródJesienny ogród Fot. shutterstock

Akcesoria ogrodowe gadżety do ogrodu - rozdrabniarka do gałęzi

Jeśli masz na działce drzewa, drzewka oraz krzewy na pewno wiesz, że pojawią się na trawniku gałęzie, które należy uporządkować. Rąbanie siekierą czy łamanie ich ręcznie jest niewygodne i czasochłonne. Jeśli nie mamy kominka, pojawia się problem co z tymi gałęziami zrobić. Jeśli jesteśmy posiadaczami kominka, gałęzie do palenia powinny być nieduże. Z pomocą przychodzi rozdrabniacz do gałęzi. To urządzenie doskonale sprawdzi się zarówno w pracach porządkowych, jak i pielęgnacyjnych. Rozdrabniacz do gałęzi poradzi sobie z nawet z dużymi gałęziami - rozdrobni je w taki sposób, że śmiało będziemy mogli je wykorzystać do ściółkowania roślin na klombie czy też stworzenia kompostu.

Wyróżniamy gadżety do ogrodu, takie jak: rozdrabniacze spalinowe oraz elektryczne. Te pierwsze charakteryzuje niesamowita wydajność, bez problemu posieka nawet najgrubsze i największe gałęzie, ich ceny zaczynają się od 2 tysięcy złotych. Z kolei elektryczne zasilane prądem, są zdecydowanie tańsze - kupimy je już od 300 złotych. Jeśli nie chcesz kupować sprzętu do rozdrabniania gałęzi, bez problemu możesz je wypożyczyć. Takie urządzenia wypożycza się, płacąc za dzień pracy lub za godziny.

Rozdrabniarka do gałęziRozdrabniarka do gałęzi Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.