Jaka ceramika do łazienki w stylu loft? Zainspiruj się

Wybór ceramiki sanitarnej do łazienki utrzymanej w stylu loft może nastręczyć nieco problemów. Można skorzystać z jednej linii wzorniczej, ale też skompletować poszczególne elementy, zestawić je ze sobą. Ważne, żeby odpowiednio podkreślić niebanalny charakter wnętrza. Jak to zrobić? Oto kilka przydatnych uwag.

Łazienka z szarą podłogą.Łazienka z szarą podłogą. Fot. Shutterstock

Wybór ceramiki łazienkowej do loftu. Czym się kierować?

Jaka ceramika łazienkowa będzie pasowała do industrialnej przestrzeni? Czym się kierować, żeby stworzyć stylowe wnętrze z zachowanymi najważniejszymi cechami industrialnymi?

Funkcjonalność

Nawet w przypadku małej łazienki można zachować liczne cechy stylu loftowego - pomimo tego, że oryginalne pomieszczenie w tej aranżacji były raczej przestrzenne. Trzeba jednak zawsze dbać o to, żeby wybrać ceramikę i wyposażenie, które pozwolą zachować funkcjonalność przestrzeni. Niekiedy staniemy np. przed wyborem: wstawić obok miski WC wygodny bidet, czy też oszczędzić nieco wolnego miejsca? Musimy sobie odpowiedzieć na nie już na etapie planowania.

Spójny styl

Co oznacza, że styl loftowej łazienki powinien być spójny? Mamy do wyboru serie ceramiki sanitarnej w klasycznym designie, ale też bardziej designerskie najnowsze kolekcje. Ważne jest jednak to, żeby w wystroju łazienki zachować odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi elementami. Pod uwagę musi być brana nie tylko ceramika, ale inne elementy stylu łazienki - okładziny podłogowe i ścienne, inne sprzęty, dodatki, nieliczne ozdoby. Warto, żeby w stylu wykończenia i kształtach była obecna podobna estetyka.

Wysoka jakość

Mieszkanie loft to jedno z tych wnętrz, które zdecydowanie nie są wyposażone w przesadnie dużą ilość sprzętów, mebli i ozdób. Podobnie dzieje się jeśli chodzi o łazienkę. Stąd też warto, żeby meble takie, jak wanna, umywalka, miska WC, blat i inne akcesoria łazienkowe były dobrej jakości. Warto wybierać ceramikę, która posłuży dłużej i będzie cieszyła oko poprzez piękne wykonanie.

Ceramika łazienkowa - minimalizm

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Aranżacja loftowa w łazience lubi nie tylko produkty, które do siebie pasują, ale też dobrze wypada w niej minimalizm. Wpisuje się w to również ceramika łazienkowa. Czym kierować się przy wyposażaniu tej części domu? Minimalizm w nowoczesnej łazience jest nie tylko wymogiem estetyki, ale wiąże się z funkcjonalnością. Najlepiej więc usunąć stąd elementy, które nie są potrzebne. Jeśli chodzi o wybór ceramiki łazienkowej, to królują umywalki nablatowe oferowane przez różnych producentów. Szczególnie w niewielkich łazienkach może to tworzyć deficyt miejsca do przechowywania. Stąd czasem dobrym wyjściem będzie połączenie blatu z szafką łazienkową. Na industrialnych nogach z metalu będą świetnie się prezentować. Wygodnym rozwiązaniem jest też montaż bidetu. Armatura tego rodzaju zdecydowanie sprawdzi się w nieco większych łazienkach. Pamiętajmy jednak o wyborze takich bidetów, które będą tworzyć spójną aranżację z resztą produktów. Warto zwrócić uwagę na to, że dobrze sprawdzają się tu miski ustępowe i bidety na zabudowanym stelażu. Wiszącej ceramice łazienkowej zawdzięczamy ciekawy, minimalistyczny wygląd. Łatwo można też przystąpić do jej czyszczenia. Szczególną uwagę zwróćmy na to, żeby oba elementy wiszące, czyli bidet i WC, przytwierdzone zostały do ściany na tej samej wysokości.

Ceramika sanitarna - kolory i materiały

Co z wyborem umywalki? Dom z łazienką w stylu loft wcale nie musi być wyposażony w tradycyjną ceramikę. Duże pole manewru mamy zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i materiały. Umywalki mogą być nie tylko ceramiczne lub wykonane z dolomitu, ale też kamienia i jego imitacji. Podobnie jest jeśli chodzi o kolory - idealnie sprawdzą się czerń, szarość kamienia lub produkty designerskie w barwach metalicznych. Można też postawić na umywalkę z hartowanego szkła. W Internecie znajdziemy wiele ciekawych modeli i przykładów aranżacji z nimi. Pamiętajmy jednak, że wybór umywalki nablatowej sprawia, że musimy kupić zarówno odpowiednią baterię, jak i ozdobny syfon. Kluczowy jest tu kolor i styl. Umywalki łazienkowe wybierajmy w przemyślany sposób - będą nam służyć przez lata.

Jak wybrać ceramikę łazienkową? Wanna

Różne rodzaje umywalek, bidet i miska WC na ścianie - a co z wyborem wanny i kabiny prysznicowej? Wiele zależy od wielkości łazienki. W małej przestrzeni, gdzie liczy się każdy centymetr podłogi, musimy zdecydować się na jedną opcję. W przypadku pryszniców świetnie prezentują się minimalistyczne modele walk in. Większa łazienka będzie piękna choćby wtedy, gdy wstawimy do niej wannę wolnostojącą. Może być to model nawiązujący do starych żeliwnych wanien na ozdobnych nóżkach. Produkowane są też bardzo estetyczne wanny o lekko wyprofilowanych i zaokrąglonych krawędziach. Miejsce jej ekspozycji można wyłożyć stylowymi panelami winylowymi lub płytkami imitującymi beton.

Więcej o: