Czarna kuchnia - niebanalne pomysły aranżacyjne

Czarna kuchnia z drewnem lub w typie total black może prezentować się niezwykle elegancko. Osoby oczekujące po tym wnętrzu przytulnego charakteru raczej nie są jednak przekonane do czerni. Okazuje się jednak, że może być ona bazą pod zróżnicowane stylizacje - także te ożywione dodatkami. Jak powinna wyglądać czarna kuchnia w nowoczesnym stylu?

Kuchnia ze skosami.Kuchnia ze skosami. Fot. Shutterstock

Komu spodoba się design czarnej kuchni?

Warto się przede wszystkim zastanowić nad tym, czy czarna kuchnia to dobry pomysł? Czy fronty w tym kolorze są choć trochę praktyczne, czy też należy bez przerwy czyścić je, usuwając ślady palców? Czy pomieszczenia z czarnymi meblami i dodatkami nie są klaustrofobiczne?

Zalety czarnej kuchni

Czy czarna kuchnia jest praktyczna i sprawdzi się w mieszkaniu, w którym przykłada się wagę do funkcjonalności? Wiele zależy od tego, jaki rodzaj wykończenia mebli wybierzemy, ale faktycznie mogą być one trudniejsze w utrzymaniu czystości, niż białe lub imitujące drewno. Nie zmienia to jednak faktu, że czarna kuchnia na wysoki połysk lub matowa zawsze jest elegancka i stylowa. Meble w tym kolorze można wzbogacić w srebrny sprzęty AGD, połączyć z drewnianym blatem lub ciekawymi barwami i dodatkami na ścianach. Pamiętajmy jednak, że taki wystrój wnętrza to nie tylko czarne fronty mebli czy blat roboczy. W stworzeniu ciekawej aranżacji mogą nam pomóc:

  • czarne płytki
  • czarne lampy
  • czarna wyspa w kuchni z aneksem kuchennym
  • czerń na podłodze

Jakie wady ma czarna kuchnia?

Pomieszczenie tak wykończone uchodzić będzie za nieco ekstrawaganckie. Nie każdemu to pasuje. Dodatkowo oczywiście trudniej będzie zadbać o idealnie czyste blaty i fronty. Pewnych trudności dostarczy też aranżacja w taki sposób, aby nadać tej przestrzeni nieco przytulności. Jeśli chodzi o małe kuchnie, to trudno będzie nadać wnętrzu głębi i zagospodarować je tak, by wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości.

Czarne meble kuchenne - na co zwracać uwagę?

Wybierając czarne meble kuchenne, możemy jednak zmniejszyć trudności związane z ich późniejszym czyszczeniem. Jak tego dokonać? Wystarczy szafki na wysoki połysk zastąpić matowymi. W przypadku, gdy wnętrze wyposażymy w stylu nowoczesnym, ale w meble drewniane, możemy też spodziewać się mniejszych kłopotów z osiadającym na takich powierzchniach kurzem.

Czarne meble - z czym łączyć?

Kuchnia udekorowana czernią i drewnem.Kuchnia udekorowana czernią i drewnem. Fot. Shutterstock

Czarne meble z drewnem w kuchni

Drewno w kuchni zawsze wygląda bardzo okazale. Jeśli to, czego szukasz, jest niewymuszoną elegancją - czerń w połączeniu z drewnem będzie wyglądać świetnie. Mowa nie tylko o blacie, ale i innych elementach takich, jak półki, krzesła lub panele na ścianę ze starego drewna.

Czarne meble z dodatkiem klasycznej bieli w kuchni

Jakie jeszcze inspiracje warto brać pod uwagę jeśli chodzi o czarną kuchnię? Niekiedy warto postawić na kontrast pomiędzy czernią mebli a bielą na ścianie. Świetnie prezentuje się w klasycznych stylizacjach z czarno - białymi płytkami ptchworkowymi na podłodze.

Czarne kuchnie total look

Czarna kuchnia może w końcu zostać zaaranżowana w wersji total look. Chociaż taka stylizacja wydaje się być monotonna, to w tej eleganckiej przestrzeni można ciekawie grać fakturami i subtelnymi dodatkami. Nawet mosiężne lub chromowane gałki czy uchwyty robią tu ogromną różnicę. Jeśli więc wybieramy do takiej aranżacji szafki kuchenne lub narożniki kuchenne, to zwracajmy uwagę na szczegóły.

W jakim stylu urządzić kuchnię w kolorze czarnym?

Czarna kuchnia świetnie prezentuje się w różnych stylach. Aranżacja wnętrza może cechować się skrajnym minimalizmem, ale też czerpać ze stylu loftowego lub glamour.

O czym jeszcze pamiętać?

Mała czarna kuchnia - czy to możliwe?

Czy nowoczesna kuchnia czarna może być zaaranżowana tam, gdzie przestrzeń jest niewielka? Dla wielu osób taka stylizacja nie jest praktyczna - odrzuca się ją z miejsca. Jeśli jednak bardzo chcemy, to możemy postawić na takie aranżacje - będziemy tylko musieli wykazać się przy nich kreatywnością.

Jak ożywić czarną kuchnię?

Projekt kuchni czarnej w małym pomieszczeniu wymaga pewnego ożywienia tej przestrzeni. Wnętrze musi być odpowiednio widne. Najlepiej sprawdzi się światło naturalne, ale zadbajmy też o sztuczne oświetlenie w rozproszonej formie. Co jeszcze będzie dobrym pomysłem w takiej kuchni? Ciekawym rozwiązaniem będą blaty w innym kolorze. Do czerni dodajmy też nieco kontrastujących ozdób.

Więcej o: