Domowa stacja pogodowa - przewidzi pogodę na kilka dni do przodu

Codziennie zastanawiasz się, jak się ubrać stosownie do pogody, by nie zmarznąć, albo by nie było ci zbyt gorąco? Nie lubisz ubierać się "na cebulkę"? Nie musisz już włączać telewizora czy komputera, żeby sprawdzić prognozę. Z pomocą przychodzi domowa stacja meteorologiczna. Ten gadżet to prawdziwy hit - ustali pogodę na kilka najbliższych dni, a kosztuje niewiele.

Domowa stacja meteorologiczna - co to takiego?

Wiele z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez sprawdzenia wcześniej prognozy pogody. Pozwala to dostosować ubiór adekwatnie do warunków panujących na zewnątrz i zaplanować dzień, tydzień, weekendowy lub wakacyjny wyjazd. Jak sprawdzamy pogodę? Najczęściej w telefonie, za pośrednictwem Internetu, pogodowej aplikacji lub oglądając prognozę w telewizji. Takie informacje jednak nie zawsze są spójne z tym, co widzimy za oknem. Dużo lepiej sprawdzi się termometr ustawiony na zewnątrz. Nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem jest zakup domowej stacji pogody. Takie urządzenie bez problemu znajdziesz w każdym sklepie z urządzeniami RTV i AGD, na przykład w Media Markt.

Stacja pogody domowa jest urządzeniem elektronicznym, którego zadaniem jest określenie warunków pogodowych panujących w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Gadżet może być podłączony do prądu, jednak zdecydowanie wygodniejsza w użytkowaniu będzie domowa stacja pogodowa bezprzewodowa. Jest to model, z bezprzewodowym czujnikiem i elektronicznym wyświetlaczem. Jak działa? Czujnik montujemy na zewnątrz budynku a wyświetlacz elektroniczny możemy ustawić w dowolnym miejscu w domu.

Domowa stacja pogodowa to gadżet, który cieszy się doskonałymi opiniami. Wystarczy jedno spojrzenie na wyświetlacz i wszystko jest jasne, wiesz jaka pogoda czeka cię na zewnątrz. Warto dodać, że urządzenie ma mnóstwo zalet. Jakich? Jeden gadżet łączy w sobie stacje pogody, higrometr, termometr, zegar, kalendarz, a także barometr i wiatromierz. Wszystkie te urządzenia zamknięte są w jednym malutkim sprzęcie, rozmiarów budzika, a więc jest praktyczne i zajmuje mało miejsca.

Domowe stacje pogodowe - jak działają?

Stacja pogody domowa składa się ze stacji bazowej z ekranem oraz czujnika. Działa, odbierając specjalne sygnały radiowe. Najpopularniejszym sygnałem jest ten nadawany z Niemiec, który pozwala na automatyczne ustawienie daty i godziny na urządzeniu. W trzech regionach w Polsce – gdańskim, warszawskim oraz krakowskim obsługiwany jest także dokładniejszy sygnał radiowy nazywany szwajcarskim. Ten sygnał określa prognozę pogody na kilka dni do przodu i informuje o zagrożeniach, takich jak silne wiatry czy gwałtowne burze. Warto podkreślić, że dobrej jakości domowe stacje pogody mają wbudowane 4 lub więcej czujników, dzięki czemu błąd pomiaru sięga maksymalnie 0,5 stopnia Celsjusza.

Domowe stacje meteo najczęściej działają na baterie. Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszy się domowa stacja pogodowa wifi. Większość modeli mierzy warunki panujące na zewnątrz, ale też wewnątrz budynku. Czujniki umieszczone poza budynkiem przekazują dane drogą bezprzewodową prosto do urządzenia. Najlepiej kupić urządzenie, które ma wysokie pasmo częstotliwości. Pozwoli to na dokładność i nie zakłócony sygnał. Na uwagę zasługuje domowa stacja pogodowa z pomiarem ciśnienia. Wszystkie modele poinformują nas o temperaturze, wilgotności powierza, bardziej rozbudowane zasygnalizują ilość opadów oraz prędkość wiatru.

Domowa stacja pogodyDomowa stacja pogody Fot. shutterstock

Stacja pogody domowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia?

Wygodę użytkowania domowej stacji pogody definiuje czytelny wyświetlacz. Urządzenie najczęściej wyposażone jest w monochromatyczny ekran, w kolorze szarym lub stonowanej zieleni, które w nocy wymagają podświetlenia. Świetnym wyborem są stacje pogody z kolorowym wyświetlaczem lub modele z ekranem dotykowym.

Wybierając domową stację meteorologiczną, warto określić swoje potrzeby. Cena urządzenia uzależniona jest od funkcji i danych, jakie jest w stanie nam przedstawić. W sklepach i na stronach internetowych znajdziemy urządzenia w przedziale cenowym od kilku do kilkudziesięciu złotych, niektóre kosztują nawet w granicach 150-200 zł, a nawet więcej. Im więcej parametrów urządzenie jest w stanie zmierzyć, tym będzie droższe. Jeśli potrzebujemy jedynie pomiaru temperatury i ciśnienia, nie warto kupować rozbudowanego technicznie urządzenia, którego cena jest kilkakrotnie wyższa.

Domowa stacja pogodyDomowa stacja pogody Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.