Pochłaniacz wilgoci do domu - jaki wybrać?

Zbyt duży poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu ma negatywny wpływ na wyposażenie mieszkania, nasz komfort i samopoczucie, może nawet wywoływać groźne choroby. Wyjaśniamy, skąd bierze się wilgoć w domu, jak się jej pozbyć i przede wszystkim - jak przeciwdziałać. Jaki pochłaniacz wilgoci do domu wybrać?

Wilgoć w domu

W zamkniętym pomieszczeniu powietrze jest w stanie przyjąć określoną liczbę pary wodnej – działa to na zasadzie, że ciepłe powietrze pochłonie jej więcej niż zimne. Przekroczenie poziomu powoduje skraplanie, a ten proces wilgoć w najzimniejszych miejscach w domu. Przyczyn zbyt dużej wilgotności w domu jest wiele. Najczęściej jest ona efektem złej izolacji, słabej jakości materiałów lub jeśli materiały budowlane zostały użyte w nieprawidłowy sposób. Problem wilgoci w domu występuje bardzo często w starszych budynkach, gdzie wymienione zostały okna lub drzwi wejściowe, przez co nastąpiła szczelność i brak możliwości naturalnej wymiany powietrza, z wewnątrz na zewnątrz. W remontowanych oraz nowo pobudowanych domach wilgoć występuje w momencie, gdy ściany, tynki i gładź poddawana jest procesowi schnięcia, później sytuacja się normuje.

Optymalna temperatura w pomieszczeniu to 20-22 stopnie C, przy czym wilgotność powietrza powinna mieścić się w granicach 30-65%. Nie powinna przekroczyć tej normy, ponieważ powoduje to rozwój grzybów, ale nie powinna też zejść poniżej dolnej granicy.

Pochłaniacz wilgociPochłaniacz wilgoci Fot. empik

Przyczyny wilgoci w mieszkaniu:

* zła wentylacja - nieszczelne kratki i przewody wentylacyjne, brak możliwości wymiany powietrza z otoczeniem

* nieodpowiednia lokalizacja grzejników - powinny one być umiejscowione pod oknami

* zbyt małe lub niewłaściwe ogrzewanie obiektu

* wady konstrukcyjne - przeciekające rynny, wilgoć od fundamentów

* zaburzona cyrkulacja pary wodnej - suszenie prania w zamkniętych pokojach, gotowanie, pranie, prasowanie. Podczas gotowania warto używać okapu, z kolei po prasowaniu i suszeniu prania należy wywietrzyć pomieszczenie.

* domowe awarie - pęknięta rura, zalane mieszkanie.

Pochłaniacz wilgoci do domu - jaki wybrać?

Jaki pochłaniacz wilgoci do domu kupić? Przed takim dylematem staje każdy, komu ten problem się w domu przydarzył. Zaparowane od środka okna, odklejający się tynk lub tapeta, przebarwienia na ścianach, zapach gleby lub stęchlizny to znaki, że czas rozpocząć walkę z wilgocią w domu. Skutecznym sposobem na pozbycie się jej są specjalistyczne urządzenia, takie jak pochłaniacze wilgoci, osuszacza powietrza. Jak działa taki sprzęt? Na rynku dostępne są różne rodzaje pochłaniaczy wilgoci. Najtańsze to pojemniki na wodę z wkładem absorbującym wilgoć. Nie wymagają one podłączenia do prądu, działają samoczynnie. Atutem jest fakt, że wkład po zużyciu się rozpuszcza i znika, wtedy musimy włożyć nowy. Pochłaniacz wilgoci powinien być ustawiony minimum 10 cm od ściany, którą chcemy osuszyć. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

W większych pomieszczeniach na uwagę zasługują pochłaniacze wilgoci kondensacyjne. To urządzenia wyposażone w kompresor, dzięki czemu są zdecydowanie bardziej wydajne. Sprzęt sprawdzi się, jeśli wilgoci w pomieszczeniu jest sporo, a problem często powraca. Elektryczne pochłaniacze wilgoci są droższe, jednak ich działanie bardziej efektywne, dzięki ciągłej pracy i automatycznemu dostosowywaniu się do aktualnego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Decydując się na zakup elektrycznego domowego pochłaniacza wilgoci warto wziąć pod uwagę czas działania, czyli czas pracy z wykorzystaniem jednej tabletki pochłaniającej. Kolejną kwestią jest obszar działania, który powinniśmy dopasować do wielkości pomieszczenia, gdzie planujemy urządzenie ustawić.

Domowy pochłaniacz wilgoci - gdzie ustawić?

Zanim ustawisz w domu pochłaniacz wilgoci, warto zastanowić się, gdzie sprawdzi się najlepiej. Aby urządzenie jak najlepiej spełniało swoją funkcje warto ustawić go w pobliżu źródła wilgoci. To najlepszy sposób na wyłapanie wilgoci, nim ta zdąży osiąść się na ścianach czy meblach. Warto pamiętać, by ustawić urządzenie kilkanaście centymetrów od ściany.

Problem nadmiernej wilgoci występuje w lodówce. Dlaczego? Ciepłe powietrze dostaje się do jej wnętrza podczas każdokrotnego otwierania, przez co krople osiadają się na tylnej ścianie urządzenia. Domowy pochłaniacz wilgoci do lodówki warto ustawić na górnej półce lodówki, ale tak, by nie dotykał jedzenia.

Z kolei domowy pochłaniacz wilgoci do łazienki powinien być umiejscowiony w pobliżu prysznica lub tuż przy umywalce - to właśnie w tych miejscach woda skrapla się najszybciej.

Pochłaniacz wilgociPochłaniacz wilgoci Fot. empik

Domowy pochłaniacz wilgoci - jak zrobić?

Znamy też domowe sposoby na osuszanie powierzchni. Jakie? Kreda ma działanie higroskopijne, złączone taśmą kostki sprawdzą się do osuszenia niewielkich obszarów. Kolejnym sposobem jest domowy pochłaniacz wilgoci z soli. Sprawdzi się sól morska lub soda oczyszczona – możemy umieścić ją w misce, owinąć gazą i ustawić w zawilgoconym pomieszczeniu, jednak takie osuszanie może trwać nawet miesiąc.

Jak zapobiegać wilgoci w domu?

Lepiej zapobiegać wilgoci w mieszkaniu, niż mierzyć się z jej skutkami. W jaki sposób?

* obowiązkowo częste wietrzenie – to podstawowa zasada utrzymania odpowiedniej wilgotności

* ogrzewanie w sezonie grzewczym wszystkich pomieszczeń w domu, bez wyjątków.

* nie możemy dopuścić do sytuacji, że ściany stają się zimne i mokre

* sprawny okap, przykrywanie garnków podczas gotowania

* suszenie prania w wentylowanych pomieszczeniach

* drożne kratki wentylacyjne w każdym pomieszczeniu

* niewielkie szpary w drzwiach i uszczelkach okiennych

* otwory w drzwiach łazienkowych.

Oprócz tego warto zakupić wilgotnościomierz lub termometr z taką funkcją, by na bieżąco otrzymywać informacje na temat poziomu wilgotności powietrza w domu.

Pochłaniacz wilgociPochłaniacz wilgoci Fot. empik

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.