Jak wyczyścić fugi w łazience? Kilka sprawdzonych sposobów

Czym czyścić fugi, żeby pięknie prezentowały się na tle płytek? Pamiętajmy o tym, że zwłaszcza jasne fugi, gdy nie są zadbane, bardzo oszpecają wygląd podłogi. Tłuste plamy, osady i kurz mogą być usuwane zarówno specjalistycznymi preparatami, jak i domowymi sposobami. W każdym z przypadków bardzo istotne jest regularne dbanie o fugi.
Nowoczesna łazienka.
Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Czyszczenie fug - warto robić to regularnie

Czyszczenie fug tak, by zachować ich nienaganny wygląd, jest potrzebne, ale nieprzesadnie lubiane. Z tego powodu warto szukać takich sposobów, które przyspieszą pracę. Zamiast czyścić fugi szczoteczką przez długi czas, możemy zainwestować w preparat czyszczący lub skorzystać z domowych sposobów.

Usuwanie zabrudzeń w łazience - żmudne, ale konieczne

Brudne fugi to prawdziwa zmora w miejscach określanych jako pomieszczenia wilgotne. Jest to jednocześnie idealna przestrzeń dla rozwoju pleśni i groźnych bakterii. Dostępne na rynku gotowe preparaty mają w składzie niszczący je chlor. Najbardziej narażone są fugi przy kabinie prysznicowej. Niezależnie od tego, czy wybierzemy domowe sposoby i starą szczoteczkę, czy też sięgniemy po gotowe preparaty, powinniśmy regularnie dbać o fugi na podłodze. W szczególności dotyczy to jasnych fug, które najtrudniej jest doczyścić, a które zdobią płytki podłogowe i płytki ścienne w naszych domach.

Najważniejsze sposoby na czyszczenie fug

Czym wyczyścić fugi, żeby spoiny przedstawiały się tak, jakby dopiero nie dawno zostały wykonane? Metod jest przynajmniej kilka. Najbardziej skuteczny wydaje się być sposób z dedykowaną chemią do zabrudzeń pomiędzy płytkami (są to legalne i bezpieczne preparaty, dopuszczone na podstawie przepisów prawa). Do nich dobrać możemy powiązane artykuły przeznaczone do nabłyszczania powierzchni. W bardzo wielu przypadkach możemy się jednak posłużyć domowymi sposobami. Dobre warunki dla rozwoju bakterii zniszczymy posługując się m.in. parą wodną. Buchająca para jest skuteczna zwłaszcza w starciu z suchymi zabrudzeniami. Zabrudzone fugi możemy spróbować oczyścić mechanicznie - pamiętajmy jednak, że nie zawsze zda to egzamin. Nie nadają się jednak do tego ostre narzędzia - pomocne do usuwania pleśni, ale też gotowe porysować płytki. W jaki sposób dokonać renowacji powierzchni fug, gdy są bardzo zaniedbane? Najlepiej jest dokładnie oczyścić te przestrzenie i je pomalować. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy chodzi o mocno zanieczyszczone białe fugi. Często można kupić gotowe zestawy renowacyjne, Używa się w nich specjalnej, wyjątkowo wytrzymałej farby akrylowej. Chociaż wymaga to nieco zachodu, to malowanie zajmie nam mniej czasu niż poważny remont.

Projekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta Bednarczyk
Projekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta Bednarczyk Fot. Wioleta Bednarczyk

Jak czyścić fugi domowymi sposobami?

Jak domowym sposobem pokonać brud między płytkami w łazience? Jak zabrać się do czyszczenia? Okazuje się, że do usuwania zabrudzeń można użyć dosłownie tego, co mamy pod ręką w naszym domu.

Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną?

Czym wyczyścić brudne fugi w łazience? Wykorzystanie sody oczyszczonej w kuchni jest bardzo szerokie i ma znaczenie nie tylko kulinarne. Można dzięki niej poradzić sobie ze śladami rdzy, plamami na tkaninach, ale też wykorzystać ją do czyszczenia toalety. W przypadku osadów na fugach i występujących tu pleśni, które mają idealne warunki do rozwoju, najlepsze jest połączenie tworzące gęstą pastę. Sodę oczyszczoną łączymy z niewielką ilością ciepłej wody. Pastę nakłada się na płytki i czeka kilkanaście minut. Po tym czasie można rozetrzeć ją szczoteczką do zębów, po czym usunąć i przemyć płytki na podłodze letnią wodą.

Płyn do mycia naczyń, pasta do zębów i woda utleniona

Jak jeszcze można zlikwidować zabrudzenia w domowy sposób? Najprostszym sposobem jest płyn do mycia naczyń z wodą. Obecnie taki sposób na brud budzi mniej kontrowersji, bo na rynku jest coraz większa ilość preparatów biodegradowalnych. Pamiętajmy jednak, że jest to sposób raczej na codzienne zabrudzenia. Tutaj do czyszczenia fug także możemy wykorzystać starą szczoteczkę o twardym włosiu. W czyszczeniu wilgotnych fug i ich wybieleniu może nam też pomóc pasta do mycia zębów. Na powierzchni płytek skuteczne możemy posłużyć się też wodą utlenioną i proszkiem do pieczenia. Po użyciu należy je spłukać wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i zetrzeć suchą ściereczką.

Ocet i sok z cytryny do czyszczenia fug

Płyn do czyszczenia fug możemy stworzyć nie tylko z płynu do mycia naczyń połączonego z czystą wodą. Na rynku dostępne są wprawdzie skuteczne preparaty mające w składzie chlor, ale nam może wystarczyć pół litra wody z cytryną. Chcąc wzmocnić efekt, możemy połowę wody zastąpić octem.

Więcej o: