Podłoga winylowa do łazienki. Czy to dobry pomysł?

Czy warto położyć w łazience panele winylowe? Pomimo dość wysokiej ceny za materiał, ten rodzaj okładziny można zamontować samemu. Dodatkową zaletą jest ich wodoodporność i fakt, że panele LVT znajdziemy w sklepach w coraz bardziej licznych wzorach i kolorach. Czy wyprą z naszych łazienek płytki ceramiczne?

Nowoczesna łazienka z wanną wolnostojącą.Nowoczesna łazienka z wanną wolnostojącą. Fot. Shutterstock

Panele winylowe - co przemawia za ich wyborem?

Czy panele winylowe zaczną być powszechnie wybierane do łazienek zamiast płytek ceramicznych? Właściwie akurat w to można raczej wątpić: jednak to płytki są najtrwalsze i zdążyły się już mocno zadomowić zwłaszcza wokół naszych umywalek i kabin prysznicowych. Niekiedy jednak to wybór paneli winylowych okazuje się być kuszącym rozwiązaniem - z pewnością oferują one więcej od tradycyjnych paneli podłogowych.

Jakie mają najważniejsze zalety? Panele winylowe są, jak już zostało wspomniane, wodoodporne. To o wiele więcej, niż najlepsze nawet panele laminowane. Działanie wilgoci nie jest im straszne nawet w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą, takich zaś w łazience nie brakuje. Przy panelach winylowych warto też zwrócić uwagę na możliwość ich położenia na ogrzewanie podłogowe i łatwość utrzymania w czystości. Łatwy montaż może przebiegać na click - clack lub z użyciem kleju. Komfort użytkowania jest zbliżony do tego, jaki daje naturalne drewno - powierzchnia wyłożona panelami jest milsza w dotyku, niż zimna, pokryta płytkami. Ważne jest też to, że panele winylowe w łazience nadają się do montażu nie tylko na ogrzewaniu podłogowym, ale i na poprzednich warstwach okładziny. Oczywiście o tyle, o ile ta jest stabilna. Nie ma więc potrzeby kucia ceramiki i robienia w domu dużego bałaganu. Panele winylowe do łazienki sprawią, że tego unikniemy.

Panele winylowe, panele laminowane czy naturalne materiały?

Wiemy już, że podłogę z paneli winylowych śmiało możemy ocenić wyżej, niż panele laminowane, które nie są tak odporne na działanie wody i trwałe, więc do wnętrza łazienki się nie nadają. Ciekawą alternatywą wydają się być naturalne deski - niekiedy drewno znajduje swoje miejsce jako materiał wykończeniowy w łazience. Jest to jednak rozwiązanie kontrowersyjne i potencjalnie kłopotliwe. Znajdziemy więcej krytyków, niż zwolenników takiego zastosowania drewna. Panel winylowy to zaś produkt uniwersalny - najczęściej o wyglądzie drewna. Skoro nadaje się w niektórych wariantach do pokrycia podłogi w miejscach publicznych, to tym bardziej sprawdzi się w naszej łazience.

Panele w łazience.Panele w łazience. Fot. Shutterstock

Panele winylowe. Jakie są wady podłogi winylowej?

W codziennym użytkowaniu niezwykle istotna jest duża liczba zalet, które posiadają panele winylowe w łazience. Trzeba jednak pamiętać, że taka podłoga posiada też pewne wady. Ktoś, kto chce je mieć u siebie, niech najpierw wyrówna podłogę. Tolerancja nierówności jest niska i wynosi 2-3 mm. Oczywiście pomieszczenie z taką podłogą będzie droższe w wykończeniu, niż pokrycie podłoża płytkami. Zawsze możemy jednak ułożyć panele sami, co zaniży łączne koszty remontu. Jeśli chodzi o montaż tego typu produktów nad ogrzewaniem podłogowym, to jest to jak najbardziej dopuszczalne. Rezultaty będą jednak nieco gorsze, niż w przypadku ceramiki. To ona najlepiej nadaje się jako okładzina ogrzewania podłogowego.

Czy montaż paneli winylowych jest trudny?

Czy trudno zamontować panele winylowe? Opinie zwykle są zgodne - nie jest to trudniejsze, niż w przypadku tradycyjnych paneli laminowanych. Możemy je jednak umieścić na podłodze za pomocą zamków click - clack lub wybrać do łazienki panele klejone. Które wybrać? Zależy od nas.

Modne panele winylowe do łazienki i płytki winylowe

Jakie panele winylowe do łazienki warto wybrać? Łatwość utrzymania czystości i uczucie ciepła pod stopami zapewniają wszystkie modele. Przydadzą się za to produkty posiadające powierzchnię antypoślizgową i przede wszystkim będące w modzie. Na szczęście w aranżacji wnętrz, także w przypadku łazienki, możemy skorzystać z pełnej gamy produktów. Zwykle będą to panele winylowe imitujące najrozmaitsze gatunki drewna krajowego i egzotycznego. Spotkamy jednak także imitacje betonu czy kamienia. Szczególnie popularne są panele winylowe LVT wyglądające tak, jak płytki patchworkowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.