Polska ceramika na Boże Narodzenie - kobalt i szarość to nowe kolory świąt

Nowe wzory, ponadczasowy kształt i stare metody produkcji - to polska ceramika w bożonarodzeniowych aranżacjach od Manufaktury w Bolesławcu. Zobaczcie, jak natura zainspirowała polską artystkę do pracy twórczej.

Natura wciąż inspiruje polskich designerów i artystów: – Czasem wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, wyjrzeć przez okno, pokontemplować piękno otaczającej nas przyrody i jej zjawisk – mówi Anna Szeremeta, autorka nowej kolekcji ceramicznych naczyń, która od prawie 30 lat jest projektantką dekoracji w Manufakturze w Bolesławcu. Zainspirowana zimowym pejzażem, spadającymi płatkami śniegu, świątecznymi dekoracjami, zielenią pachnących choinek, a także czerwonymi akcentami jabłek, owoców ostrokrzewu, jarzębiny i dzikiej róży, stworzyła kolejne nowości - ceramikę udekorowaną wzorami AS75 i AS77. Przedstawiamy efekty jej pracy w bożonarodzeniowych aranżacjach. 

Nowa kolekcja bożonarodzeniowych naczyń Manufaktury w Bolesławcu.
Nowa kolekcja bożonarodzeniowych naczyń Manufaktury w Bolesławcu. Fot. Jam Kolektyw

Kobalt i szarość – nowe kolory świąt

Rodzinne spotkanie przy stole w blasku świec, zapach świątecznego drzewka, aromat postnego barszczu i pierników - czy w taką wizję świąt mogą wpisać się nowe naczynia z bolesławieckiej ceramiki? Łączą tradycyjny i współczesny design. To nowe wzory, ale stare kształty, a także kolory, które kojarzą się z Manufakturą w Bolesławcu i świętami Bożego Narodzenia. Nowa kolekcja bolesławieckiej ceramiki udowadnia, że bogactwo pomysłów i motywów, które można stworzyć i przenieść stempelkową techniką na naczynia jest niewyczerpane, a natura może wspaniale inspirować do pracy twórczej. Ręcznie malowane wzory AS75 i AS77, stworzone przez Annę Szeremetę, na całej powierzchni pokryte są stemplami w kształcie płatków śniegu. Ta tegoroczna bożonarodzeniowa propozycja Manufaktury w Bolesławcu emanuje spokojem i delikatnością. Każdy namalowany na naczyniu, mały płatek śniegu jest niepowtarzalny, nie ma drugiego takiego samego. Ma uproszczoną, zgeometryzowaną odsłonę oraz nową kompozycję kolorów. To zestawienie kobaltu, tradycyjnie wykorzystywanego w bolesławieckiej kamionce, z gołębią szarością i czerwonymi akcentami. Celem było nawiązanie do świątecznej gamy kolorystycznej, ale też dodanie jej nowych, nieoczywistych barw, zachowując jednocześnie nawiązanie do tradycji, z której słyną bolesławieckie naczynia. Kobalt jest ich znakiem rozpoznawczym. To również ponadczasowy klasyk w wielu innych krajach, które słyną z wyrobów ceramicznych. W Holandii hitem jest ręcznie malowana porcelana z Delft, w Portugalii - cienkie płytki azulejo pokryte nieprzepuszczalnym szkliwem, a w Niemczech - ceramika ze wzorami cebulowymi (z cebulą nie mają za wiele wspólnego).  

Nowa kolekcja bożonarodzeniowych naczyń Manufaktury w Bolesławcu.
Nowa kolekcja bożonarodzeniowych naczyń Manufaktury w Bolesławcu. Fot. Jam Kolektyw

Bożonarodzeniowy stół udekorowany naczyniami z najnowszej kolekcji Manufaktury w Bolesławcu to kompozycja naturalna, prosta i subtelnie elegancka. Pasuje do dekoracji DIY, takich jak gałązki iglaków, orzechy, szyszki, czerwone jabłka czy bukietów ułożonych z ciemiernika lub poinsecji. Dobrze zaprezentuje się też obok kompozycji z ostrokrzewu, jemioły, owoców jarzębiny czy głogu. Naczynia z najnowszej kolekcji Manufaktury w Bolesławcu można konfigurować bardzo swobodnie. Są też bardzo praktyczne, można ich używać w piekarniku i myć w zmywarce. 

Nowa kolekcja bożonarodzeniowych naczyń Manufaktury w Bolesławcu.
Nowa kolekcja bożonarodzeniowych naczyń Manufaktury w Bolesławcu. Fot. Jam Kolektyw

Bolesławiecka ceramika - nowe wzornictwo, stare metody

Ceramika z Manufaktury w Bolesławcu wciąż tworzona jest tradycyjnymi metodami, które znane były w XIX wieku. Chociaż już w XVIII wieku wykształcił się pierwszy, oryginalny styl bolesławieckiej kamionki. Produkowano najczęściej dzbany i kufle, które pokrywano brązowym szkliwem ziemnym i zdobiono białymi motywami kwiatowymi. Stara ceramika z Bolesławca miała też cynkową oprawę. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku garncarze zaczęli używać glinki, którą wypalali na biały kolor, rezygnując stopniowo z brązowego szkliwa. Takie naczynia z białym szkliwem, które ręcznie dekorowane są kolorowymi motywami, produkuje się w Bolesławcu do dziś. Współczesna ceramika tego miasta powstaje z twardej i odpornej na uszkodzenia kamionki (gliny kamionkowej), czyli gliny z przewagą piasku kwarcowego i skalenia. Wyróżniają ją ręczne zdobienia metodą stempelkową i duża dbałość o detale. Zespół Manufaktury w Bolesławcu nieustannie podąża za trendami, poszukuje nowych wzorów i projektuje w oparciu o tradycję i doświadczenie. Dziś bolesławiecką ceramikę znamy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Doceniane są jej wyjątkowe walory estetyczne oraz użytkowe. Od 1950 roku naczynia z kolorowymi i stylowymi deseniami tworzone są metodą stempelkową również w Zakładach Ceramicznych Bolesławiec. Dziś są jedną z najbardziej znanych wytwórni ceramiki kamionkowej w Polsce i mają fanów na całym świecie. Piękna i wyjątkowa estetyka, ponadczasowe kształty, wiele kolorów, duża odporność na uszkodzenia i temperaturę - bolesławiecka ceramika z kamionki jest po prostu świetna i odnajdzie się w każdym domu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.