Jak usunąć rdzę z metalowych mebli ogrodowych?

Kamil Michaluk
13.10.2021 12:58
Wybór metalowych mebli ogrodowych nie dziwi. W niektórych stylizacjach, zwłaszcza industrialnych, świetnie się prezentują. Można je też określić jako bardzo trwałe, ale pod jednym warunkiem - że metalowych elementów nie zacznie niszczyć rdza. Jak do tego nie dopuścić? W jaki sposób konserwować meble ogrodowe wykonane z metalu? Jak zadbać o zardzewiałą powierzchnię, by pozbyć się rdzy? Podpowiadamy.

Metalowe meble ogrodowe.Metalowe meble ogrodowe. Fot. Shutterstock

Metalowe meble ogrodowe - co warto o nich wiedzieć?

Zanim zastanowimy się nad tym, jak czyścić meble ogrodowe z metalu, warto omówić ich najważniejsze cechy, oddać specyfikę takiego produktu. Możemy mieć w swoim ogrodzie meble z drewna, plastiku, technorattanu i metalu właśnie. Ostatnią grupę dzielimy dodatkowo na zestawy wykonane z aluminium, stali i żeliwa. Dwa pierwsze rodzaje to nowoczesne meble do użytku w ogrodzie. Produkty żeliwne są niezwykle rzadkie i najczęściej stare. Najczęściej są stosunkowo proste, ale spotkamy i takie, które posiadają fantazyjne kształty. Chociaż zwykle są dość ciężkie, to ceni się je z uwagi na solidność i wytrzymałość.

Czy metalowe meble do ogrodu są trwałe?

Metal nie jest tworzywem trudnym do utrzymania w dobrym stanie. Przegrywa jedynie w starciu z wodą wówczas, gdy dopuścimy do korozji i pojawi się rdza niszcząca metalową powierzchnię. Jeśli regularnie będziemy o nie dbać, używając domowych sposobów lub specjalistycznych środków, możemy się nimi cieszyć przez długie lata.

Ławka ogrodowa z oparciem w stylu prowansalskim.Ławka ogrodowa z oparciem w stylu prowansalskim. Fot. Shutterstock

Jak zadbać o meble ogrodowe z metalu?

W przypadku mebli z metalu z pewnością zetkniemy się z korozją. To właśnie z powstawaniem rdzy związane jest podstawowe zagrożenie dla takiego wyposażenia stref wypoczynkowych w ogrodzie. Najlepszym sposobem na jej uniknięcie jest zakup takich mebli, które pokryto specjalnym lakierem zapobiegającym korozji. Ewentualnie można rozprowadzić go na powierzchni samemu.

Przygotowanie powierzchni i początek usuwania rdzy

Do metalu musimy podejść podobnie jak do czyszczenia drewna - usuwanie rdzy zaczynamy od właściwego przygotowania odnawianej powierzchni metalu. Wiele zależy od tego, jak dalece skorodowany jest metalowy przedmiot - w tym przypadku meble. Skorodowaną powierzchnię, jeśli nie jest zbyt mocno zniszczona, możemy potraktować szczotką drucianą. Przy większych problemach powinniśmy posłużyć się papierem ściernym. W sytuacji, gdy meble przez dłuższy czas niszczyła wilgoć i rdzy jest bardzo dużo, możemy ją czyścić szlifierką ze specjalną tarczą lub zastosować piaskowanie. Ostatnie rozwiązanie jest o tyle dobre, że umożliwia osiągnięcie trudno dostępnych miejsc. Powierzchnię mebli po takim zabiegu należy szybko pomalować odpowiednią farbą. W przypadku prac szczotką możemy pomóc sobie niewielką ilością wody - pamiętajmy jednak, żeby na koniec dokładnie osuszyć powierzchnię.

Domowe sposoby na rdzę

Mechaniczne usuwanie rdzy czasami załatwia sprawę, ale częściej jest zaledwie pierwszym etapem. Gdy już pozbyliśmy się większych wykwitów drucianą szczotką lub też papier ścierny został przez nas dobrze wykorzystany, możemy przejść do kolejnych prac. Jak usunąć rdzę z mebli dzięki domowym sposobom? Najczęściej wykorzystujemy do tego:

  • soda oczyszczona - absolutny domowy must have do różnego rodzaju zabrudzeń - również jeśli chodzi o krzesła ogrodowe z metalu. Poradzi sobie z takimi zadaniami, jak czyszczenie fug w łazience, ale też wywabienie w krótkim czasie uporczywych plam - w zależności od aktualnych potrzeb. Podobnie jest z rdzą. Jeśli nie pomogła szczotka druciana, to najpewniej z problemem poradzi sobie soda zmieszana z odrobiną wody tak, by stworzyć gęstą papkę. Powierzchnia powinna być pokryta pastą przez kilka godzin - potem należy ją wyszorować
  • ocet spirytusowy - do czyszczenia wykorzystuje się też ocet spożywczy. O ile drobne rzeczy możemy w nim moczyć przez kilkanaście godzin, to meble z racji ich gabarytów okładamy tkaniną nasączoną octem
  • kwasek cytrynowy z solą -również taka mikstura z pomocą wody korzystnie wpływa na rdzę, usuwając jej pozostałości i jest łatwa w użyciu. Czyszczenie wygląda podobnie, jak w przypadku wykorzystania octu. Niekiedy dodaje się też płyn do mycia naczyń

Specjalistyczne preparaty do ochrony mebli ogrodowych z metalu

Jak wyczyścić zapuszczone krzesła ogrodowe metalowe? Tam, gdzie zabrudzenia są szczególnie uporczywe lub usunięcie rdzy jest trudne z jakichś powodów, stosuje się również profesjonalne odrdzewiacze. Niektóre z nich działają szybko i nie wymagają szorowania. Niekoniecznie są natomiast ekologiczne.

Więcej o: