Zanim zastanowimy się nad tym, jak czyścić meble ogrodowe z metalu, warto omówić ich najważniejsze cechy, oddać specyfikę takiego produktu. Możemy mieć w swoim ogrodzie meble z drewna, plastiku, technorattanu i metalu właśnie. Ostatnią grupę dzielimy dodatkowo na zestawy wykonane z aluminium, stali i żeliwa. Dwa pierwsze rodzaje to nowoczesne meble do użytku w ogrodzie. Produkty żeliwne są niezwykle rzadkie i najczęściej stare. Najczęściej są stosunkowo proste, ale spotkamy i takie, które posiadają fantazyjne kształty. Chociaż zwykle są dość ciężkie, to ceni się je z uwagi na solidność i wytrzymałość.
Metal nie jest tworzywem trudnym do utrzymania w dobrym stanie. Przegrywa jedynie w starciu z wodą wówczas, gdy dopuścimy do korozji i pojawi się rdza niszcząca metalową powierzchnię. Jeśli regularnie będziemy o nie dbać, używając domowych sposobów lub specjalistycznych środków, możemy się nimi cieszyć przez długie lata.
W przypadku mebli z metalu z pewnością zetkniemy się z korozją. To właśnie z powstawaniem rdzy związane jest podstawowe zagrożenie dla takiego wyposażenia stref wypoczynkowych w ogrodzie. Najlepszym sposobem na jej uniknięcie jest zakup takich mebli, które pokryto specjalnym lakierem zapobiegającym korozji. Ewentualnie można rozprowadzić go na powierzchni samemu.
Przygotowanie powierzchni i początek usuwania rdzy
Do metalu musimy podejść podobnie jak do czyszczenia drewna - usuwanie rdzy zaczynamy od właściwego przygotowania odnawianej powierzchni metalu. Wiele zależy od tego, jak dalece skorodowany jest metalowy przedmiot - w tym przypadku meble. Skorodowaną powierzchnię, jeśli nie jest zbyt mocno zniszczona, możemy potraktować szczotką drucianą. Przy większych problemach powinniśmy posłużyć się papierem ściernym. W sytuacji, gdy meble przez dłuższy czas niszczyła wilgoć i rdzy jest bardzo dużo, możemy ją czyścić szlifierką ze specjalną tarczą lub zastosować piaskowanie. Ostatnie rozwiązanie jest o tyle dobre, że umożliwia osiągnięcie trudno dostępnych miejsc. Powierzchnię mebli po takim zabiegu należy szybko pomalować odpowiednią farbą. W przypadku prac szczotką możemy pomóc sobie niewielką ilością wody - pamiętajmy jednak, żeby na koniec dokładnie osuszyć powierzchnię.
Domowe sposoby na rdzę
Mechaniczne usuwanie rdzy czasami załatwia sprawę, ale częściej jest zaledwie pierwszym etapem. Gdy już pozbyliśmy się większych wykwitów drucianą szczotką lub też papier ścierny został przez nas dobrze wykorzystany, możemy przejść do kolejnych prac. Jak usunąć rdzę z mebli dzięki domowym sposobom? Najczęściej wykorzystujemy do tego:
Specjalistyczne preparaty do ochrony mebli ogrodowych z metalu
Jak wyczyścić zapuszczone krzesła ogrodowe metalowe? Tam, gdzie zabrudzenia są szczególnie uporczywe lub usunięcie rdzy jest trudne z jakichś powodów, stosuje się również profesjonalne odrdzewiacze. Niektóre z nich działają szybko i nie wymagają szorowania. Niekoniecznie są natomiast ekologiczne.