Modułowy ogród wertykalny w domu: te top 12 pozwoli stworzyć zieloną ścianę o różnych konfiguracjach

Modułowy ogród wertykalny z możliwością rozbudowy to świetny sposób na stworzenie zielonej ściany w każdym pomieszczeniu. Przedstawiamy propozycje wolnostojące lub do montażu na ścianie, z innowacyjnym systemem drenażowym i długim cyklem życia. Są na każdą kieszeń.

Ogród wertykalny w domu.Ogród wertykalny w domu. Fot. Shutterstock

Modułowy ogród wertykalny w domu to świetny pomysł na stworzenie zielonej ściany i swoistego mikroklimatu w wybranym wnętrzu. To panel ze specjalnymi pojemnikami do sadzenia różnorodnych roślin, które można ustawiać jedna na drugiej czy obok siebie. Jest intuicyjny i łatwy w montażu. Konstrukcję w każdej chwili można rozbudować, tworząc kompozycje i kombinacje o dowolnych rozmiarach. Umożliwiała łatwą wymianę roślin i posiada system nawadniania, dzięki któremu pielęgnacja roślin nie jest trudna. Każdy moduł zaprojektowano tak, aby zapobiegać parowaniu.  Nadmiar wody zawsze spływa do dolnej tacy podstawy, a nie do roślin. Modułowy ogród wertykalny w domu świetnie udekoruje każde wnętrze. Większość modeli nadaje się do wszystkich rodzajów roślin. Jak i gdzie najlepiej stworzyć zieloną ścianę w domu? Podpowiadamy. 

Modułowy ogród wertykalny Minigarden Vertical.Modułowy ogród wertykalny Minigarden Vertical. Fot. Empik

Wiele modułowych ogrodów wertykalnych można stosować również na zewnątrz, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych (do 10 lat). Pozwala na to opatentowana technologia materiału - specjalnego polipropylenu o wysokiej odporności na uszkodzenia i temperaturę, który zawiera dodatki chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wertykalny ogród jest też wielokrotnego użytku i często nadaje się do recyklingu.

Najlepsze miejsce na wertykalny ogród w domu

Modułowy ogród wertykalny najlepiej zamontować w miejscach, w których panują dobre warunki świetlne, sprzyjające rozwojowi roślin. Może być to na przykład ściana naprzeciw okna, które znajduje się od strony zachodu czy południa. Powinna być też wytrzymała na obciążenia, ponieważ modułowy ogród wertykalny waży zazwyczaj od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilogramów. 

Które rośliny wybrać do modułowego ogrodu wertykalnego w domu?

Wertykalny ogród posiada niewielkie pojemniki, dlatego najlepsze będą rośliny, nie zajmujące zbyt dużo miejsca, z systemem korzeniowym, który nie rozrasta się zbyt mocno. Powinny być też łatwe w uprawie. Dobrze sprawdzą się rośliny płożące, m.in.: figowiec pnący, bluszcz pospolity, filodendron pnący czy epipremnum złociste. Modułowe ogrody wertykalne w domu zapewniają też dobre warunki do wzrostu roślinom ananasowatym, takim jak: frizea lśniąca, skrytokwiat, ananas czy guzmania. Można w nich posadzić również paprocie domowe, zielistki, maranty i skrzydłokwiaty.

Warto wybierać wertykalny ogród z systemem nawadniania lub zamontować go oddzielnie. Wtedy uprawa roślin staje się o wiele łatwiejsza. Należy też pamiętać o regularnym nawożeniu i podcinaniu wszystkich kwiatów. Zbyt duże ich zagęszczenie w modułowym ogrodzie wertykalnym w domu może doprowadzić do rozwoju grzybów, a nawet szkodników. 

.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.