Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Salon w jesiennych kolorach. Fot. Shutterstock
Meble drewniane - naturalnie piękne i wartościowe
Prawdą jest, że współcześnie najbardziej popularne są meble wykonane z płyty MDF. Jest to materiał tani i dość łatwy w obróbce. Jego trwałość, choć jest zadowalająca, ustępuje zdecydowanie wyrobom z litego drewna. Stąd też osoby, którym bardzo zależy na jakości mebli, preferują różne rodzaje drewna. Takie produkty mogą być prawdziwie długowieczne - niekiedy wyroby z tego surowca wraz z upływem lat są coraz cenniejsze. Jednocześnie ich wykonanie z drewna sprawia, że po latach możemy im nadać nowe życie i niekiedy dopasować do wnętrza w całkiem nowym stylu.
Należy przy tym pamiętać, że różne gatunki drewna mają odmienne właściwości. Wiele zależy też od miejsca, w którym stać mają meble. Nie ulega wątpliwości, że np. do łazienki doskonale nadaje się drewno egzotyczne odporne na działanie wilgoci. Na podłogę w kuchni potrzebne jest drewno wytrzymałe np. dąb. Z jakiego stworzymy idealne meble z drewna? Pod uwagę należy brać pochodzenie materiału:
- w przypadku liściastych gatunków drewna doceniamy ich twardość, ale należy mieć na uwadze, że takie drewno na meble jest podatne na działanie szkodników i grzybów
- gatunki iglaste to drewno miękkie, które jest podatne na uszkodzenia; np. meble sosnowe dobrze sprawdzają się jednak w ogrodzie
Warto też zwrócić uwagę na to, czy drewno jest twarde. Wyróżnia się tu cztery klasy od najbardziej miękkich do najtwardszych gatunków drewna:
- I - najbardziej miękkie drewno na meble - w jego przypadku kusi łatwa obróbka, ale znacznie gorzej wypada jego wytrzymałość (np. sosna)
- II - drewno o średniej twardości (choćby brzoza, olcha lub klon)
- III - drewno twarde, najczęściej pochodzenia europejskiego (np. drewno dębowe, jesion, orzech, buk), rzadziej egzotycznego (teak)
- IV - najbardziej twarde gatunki drewna, często o specjalnym przeznaczeniu np. na szczególnie uczęszczane podłogi lub w miejsca, gdzie panuje wilgoć (np. palisander, eukaliptus, badi)
Drewniane meble dębowe
Salon w stylu scandi boho. Fot. Shutterstock
Które drewno warto wykorzystać do produkcji mebli? Z całą pewnością dobrze sprawdzi się zastosowanie drewna dębowego. Idealnie nadaje się w przypadku mebli, które będą bardzo mocno wykorzystywane. Dąb cieszy się bowiem wysoką gęstością - w stanie suchym jest to 700 kg/m3. Stoły i krzesła robi się z niego nie tylko dlatego, że drewno to jest piękne, ale również z uwagi na jego wytrzymałość i to, że jest trwałe. Możemy cieszyć się jego pięknym, usłojeniem, które nabiera szczególnie ciekawego wyglądu po olejowaniu. Jego zastosowanie w meblarstwie ogranicza jednak fakt, że est to materiał trudny. Wymagający dla stolarza, ale i potrzebujący starannego przygotowania. Konieczne jest sezonowanie i umiejętne suszenie.
Drewno sosnowe - łatwo dostępne drewno do wyrobu mebli
Drewno z sosny charakteryzuje się żółtym odcieniem i ciepłą barwą. Jasny kolor świetnie pasuje do licznych stylizacji np. skandynawskich. Bardzo szybko rośnie - jest więc powszechnie dostępne w odpowiednich wymiarach do wyrobu mebli. Jest to przy tym rodzaj drewna, który jest dość łatwy w obróbce. Można je formować na dowolne kształty - stąd to z niego robi się często dość fantazyjne meble do wnętrza, ale też na taras czy do ogrodu. Posiada przy tym właściwości higroskopijne i chłonie nadmiar wilgoci z otoczenia, co może być dobre w sypialni. Niestety, wymaga impregnacji chroniącej przed działaniem wody, łatwo może się wypaczyć i zarysować. Konieczne jest też zabezpieczenie biologiczne - przyciąga owady żerujące w drewnie.
Jakie drewno do produkcji mebli? Nie tylko sosna i dąb
Jaki jeszcze rodzaj drewna warto brać pod uwagę? Piękne meble do salonu tworzy się z orzecha włoskiego. Niekiedy ceniony jest również orzech amerykański, jesion, świerk czy modrzew. Dobrą opinią cieszy się również buk, który interesująco przebarwia się i posiada delikatny różowo - czerwony kolor. Drewno orzecha amerykańskiego to z kolei surowiec na nowoczesne meble o eleganckim wykończeniu. Czy to już wszystkie gatunki użyteczne w meblarstwie? Wręcz przeciwnie - warto tu wspomnieć choćby gatunki egzotyczne. Ich wykorzystanie w rodzimym meblarstwie jest jednak mniejsze.