Aranżacja salonu w zgodzie z naturą

Lubimy wypoczywać w otoczeniu zieleni, dobrze też czujemy się wśród naturalnych materiałów. Jednym słowem - ciągnie nas do natury. Może to inspirować do tego, żeby w tym duchu stworzona została też aranżacja salonu. Na co warto postawić, gdy chcemy urządzić duży pokój w zgodzie z naturą? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Salon w naturalnych kolorach.Salon w naturalnych kolorach. Fot. Shutterstock

W salonie jak na łonie natury? Sposoby na nietypowy salon

Z pewnością dobrym pomysłem będzie zastanowienie nad pytaniem: co to znaczy, że przestrzeń salonu została zaaranżowana w zgodzie z naturą? Styl eco przede wszystkim stawia na równowagę w aranżacji wnętrz. W salonie, sypialni i każdym innym pomieszczeniu w tak urządzonym domu nie ma miejsca na przesadę lub kurzące się rupiecie. Powrót na łono natury oznacza, że urządzenie domu jest zgodne z troską o środowisko, sprzyja spokojowi i trosce o psychiczne zdrowie człowieka.

Nie tylko zielony, ale i funkcjonalny - jaki powinien być naturalny salon?

Ceni się tu harmonię i minimalizm. Przebywanie w domu będącym w zgodzie z naturą zakłada jednak też, że takie wnętrze jest funkcjonalne. Aranżacja ma sprzyjać wygodzie - drewniane lub rattanowe meble sprzyjają wypoczynkowi, obecność żywych roślin uspokaja, zaś brak zbyt dużej ilości przedmiotów we wnętrzach wprowadza racjonalny porządek do naszej codzienności.

Dużo słońca i świeżego powietrza w czterech kątach

Otoczenie się naturą wymaga też właściwych warunków we wnętrzu. Istotną rolę odgrywa światło i świeże powietrze. Prawda, że można stworzyć dom z pięknie zaprojektowanym oświetleniem sztucznym, ale to światło słoneczne najlepiej sprawdza się w przypadku mieszkań znajdujących inspirację w przyrodzie. Nie możemy też zapominać o świeżym powietrzu - dlatego wnętrze z wyjściem na taras lub balkon świetnie się sprawdzi. Warto przy tym, żeby drzwi tarasowe były obszerne i obficie przeszklone - wpuszczą wówczas nie tylko dużą ilość świeżego powietrza, ale i wspominane słoneczne światło.

Jakie kolory wybrać?

Narożnik do salonu.Narożnik do salonu. Fot. Shutterstock

Idealnie sprawdzą się tu zielenie - nie tylko jako czyste barwy, ale i pod postacią nowoczesnych tapet lub fototapet ze zwierzętami i przyrodą. Kolorystyka wnętrza może być też oparta o tzw. barwy ziemi. Beże, brązy, błękity i żółcienie dobrze sprawdzą się na ścianie salonu w stylu eco. Nierzadko ściany maluje się w dwóch kolorach - dodając do barw ziemi uniwersalną biel. Co na podłodze? Inspiracji można szukać w ofercie podłóg drewnianych i paneli LVT.

Drewniane meble - absolutne must have w naturalnym salonie

Drewno to zdecydowanie ekologiczny materiał. Meble i wspomniane podłogi z niego są trwałe i mocne. Mogą służyć przez wiele lat - wykazują pełną zgodność z innymi elementami aranżacji wnętrz w stylu ekologicznym. Drewniany design mebli jest sam w sobie piękny - nie potrzeba wielu zabiegów, żeby zdobiły reprezentacyjne przestrzenie naszych domów. Jeśli chcemy, by styl naszego mieszkania faktycznie miał wiele wspólnego z recyklingiem, to do zrobienia mebli możemy wykorzystać przetwarzane umiejętnie palety. Po oczyszczeniu, wymalowaniu i skręceniu wystarczy już tylko wyposażyć je w materace i poduszki.

Naturalne materiały: jak z nich korzystać?

Istotą eco-designu jest korzystanie z materiałów o naturalnym pochodzeniu lub podlegających recyklingowi. W przypadku takich wnętrz ważna jest spójność - subtelne dodatki powinny nawiązywać do koloru drewna. Szczególną uwagę warto zwrócić na ozdoby z trawy morskiej. Warto przy tym wykazać się kreatywnością - ciekawych dodatków na ścianach może nam przysporzyć przegląd domowych rupieci. Niekiedy interesujące meble do takich wnętrz tworzy się np. z drewnianych skrzynek. Wszystko z recyklingu i bez większego wpływu na nasz stan konta - zdecydowanie warto! Szczególnie ciekawie prezentują się stworzone w ten sposób narożniki do salonu, a nawet komody do salonu.

Rośliny do naturalnego salonu

Chociaż na stole mogą pojawić się ozdoby takie, jak cięte kwiaty, na ścianach zaś dodatki w postaci żywych obrazów z mchu, to mieszkanie powinno przede wszystkim obfitować w żywe rośliny. Dają one bezpośredni kontakt z naturą, niektóre z nich oczyszczają też powietrze. Nie ma zresztą problemu, żeby pojawiły się też w innych częściach domu takich, jak kuchnia lub łazienka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.