Kabina prysznicowa do małej łazienki - top 5

Kamil Michaluk
16.10.2021 12:00
Jaka powinna być kabina prysznicowa do małej łazienki? Okazuje się, że istnieje spora liczba udogodnień, które uczynią korzystanie z prysznica w tej małej przestrzeni łatwiejszym. Mała kabina prysznicowa może być przy tym całkiem wygodna - należy tylko właściwie przemyśleć jej wybór. Na co zwracać uwagę? Oto 5 rzeczy, które warto uwzględnić.

Projekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta BednarczykProjekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta Bednarczyk Fot. Wioleta Bednarczyk

Na co zwracać uwagę, wybierając kabinę prysznicową do małej łazienki?

Jak zaplanować montaż kabiny prysznicowej w małej łazience? Nie jest to tak banalnie proste, jak wówczas, gdy posiadamy sporo wolnego miejsca. W większych pomieszczeniach śmiało możemy sobie pozwolić na dowolny rodzaj kabiny i jej rozmiar, typ brodzika i przede wszystkim mamy ogromne możliwości aranżacyjne. O wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy posiadamy niewielki metraż, jest znacznie trudniej. Komfortowe korzystanie z kąpieli jest tu jednak możliwe pod pewnymi warunkami. Trzeba zwrócić uwagę na kształt kabiny prysznicowej do małej łazienki. Istotne jest też jej usytuowanie względem ścian pomieszczenia - dbamy, by zachowując funkcjonalność, zabierała jak najmniej przestrzeni użytkowej. Podobnie uwzględnia się wymiary i głębokość brodzika. Ważne wreszcie jest to, w jaki sposób otwierają się drzwi prysznicowe.

Po pierwsze - kabina prysznicowa bez brodzika lub z niskim brodzikiem

Jaka kabina prysznicowa przy niewielkiej powierzchni łazienki? Mała łazienka jest miejscem, gdzie bardzo dobrze sprawdzi się kabina walk in. Jest ona nie tylko estetycznym, ale i bardzo praktycznym rozwiązaniem. Alternatywą jest taki rodzaj brodzika, który nie będzie zbyt mocno rzucał się w oczy - ma to duże znaczenie jeśli chodzi o efekt wizualny. W przypadku kabiny pozbawionej brodzika bardzo istotna jest sprawa zaprojektowania odpływu w odpowiedni sposób. Jeśli niewłaściwie o to zadbamy, możemy pożegnać się z funkcjonalnym prysznicem. Potrzeba tu przemyślanego projektu.

Jakie są zalety kabin prysznicowych z niskim brodzikiem lub bez niego? Wizualnie nie tworzą dodatkowych linii - w przypadku małych łazienek tworzy to wrażenie jednolitej przestrzeni. Dzięki niemu zyskamy korzystne złudzenie optyczne. Na tym jednak nie koniec zalet takiego rozwiązania - kabinę prysznicową bez brodzika znacznie łatwiej jest czyścić. Musimy zadbać przede wszystkim o to, by estetycznie prezentowały się płytki ceramiczne i przestrzeń ścianek, czyszczenie kabiny jest więc proste i szybkie. To również doskonałe rozwiązanie dla osób starszych. Warto postawić na nie również wtedy, gdy posiadamy małe dzieci. Łazienka powinna być dla nich przyjazna i bezpieczna.

Po drugie - kabina z dobrej jakości materiałów

Należy pamiętać o tym, że także mała łazienka jest pomieszczeniem, w którym warto zdecydować się na dobrej jakości materiały. Kabiny prysznicowe ze szkła hartowanego są trwałe, świetnie się prezentują, ale mogą również odbijać światło. To bardzo cenne w małej łazience właśnie dla osiągnięcia korzystnego efektu wizualnego. Efekt można zwiększyć zawieszeniem większego lustra nad umywalką - łazienka zostanie mocniej rozświetlona. Szkło hartowane dobrze wpisuje się w minimalistyczny design i dobrze zdobi także małą łazienkę. Dysponując taką kabiną prysznicową, mamy perspektywę jej użytkowania przez lata i dość łatwego czyszczenia.

Po trzecie - narożne kabiny prysznicowe

Jaką kabinę prysznicową wybrać, gdy mamy bardzo małą łazienkę? Oszczędność cennego miejsca, która skłania nas do rezygnacji z wanny, zachęca jednocześnie do tego, by wybierać kabiny prysznicowe narożne. Również mogą występować z pięknymi szklanymi drzwiami i ściankami, ale dzięki zaokrąglonym kształtom zajmują mniej miejsca. Dzięki nim nawet w małym pomieszczeniu łatwiej pomieści się zabudowa meblowa i niezbędne akcesoria do łazienki.

Po czwarte - kabina przyścienna

Kabina prysznicowaKabina prysznicowa Fot. Mercury Market

Łazienka może być bardziej ustawna, gdy prysznic z kabiną umiejscowiony będzie tylko przy jednej ze ścian. Istotną rolę w przypadku takiego wnętrza spełnia to, żeby zachować dobrą komunikację w niewielkiej przestrzeni. Dzięki kabinie przylegającej do ściany możemy pozwolić sobie na produkty w dość dużych rozmiarach, które jednak nie będą we wnętrzu przeszkadzać funkcjonalności. Chcesz mieć lepiej zagospodarowane wnętrze łazienki? Ustaw brodzik i kabinę pod jedną ścianą pomieszczenia. Mała łazienka i kabiny natryskowe wolnostojące raczej nie idą w parze.

Po piąte - kabina prysznicowa i drzwi przesuwne

Pomieszczenie będzie lepiej zagospodarowane nie tylko wtedy, gdy wannę zamienimy na brodzik, ale też wówczas, gdy zastosujemy drzwi harmonijkowe lub przesuwne. Prysznice wyposażone w kabiny z nimi nie tracą na funkcjonalności - niekiedy są tylko odrobinę droższe. Drzwi skrzydłowe zajmą jednak dużo więcej miejsca.

Więcej o: