Który materac lepszy piankowy czy kieszeniowy

redakcja
18.10.2021 13:00
W łóżku spędzamy olbrzymią część naszego życia. W zależności od tego, jaki typ życia prowadzimy oraz ile posiadamy lat, organizm domaga się regeneracji, która najszybciej następuje właśnie poprzez komfortowy sen. Według wskazań w łóżku przeciętny człowiek przebywa 1/3 swojego życia. Aby nasz sen był wartościowy, powinniśmy wybrać konkretny model dopasowany do naszej sylwetki oraz łóżka. Ze względów higienicznych wymiana materaca powinna nastąpić co kilka lat. Może właśnie teraz jest czas, aby wybrać idealne rozwiązanie i zadbać o nasze ciało. Sprężynowy czy piankowy materac wybrać, który będzie dla nas lepszy?

Na rynku pojawiło się sporo nowoczesnych rozwiązać, a my bez fachowej wiedzy możemy się pogubić w gąszczu informacji dotyczących wyboru materaca. Poniższy tekst pomoże zrozumieć i wybrać, który z nich będzie dla nas lepszy materac kieszeniowy czy piankowy. Materac piankowy czy sprężynowy więc wybrać?

Materac do sypialniMaterac do sypialni Fot. shutterstock

Materac piankowy

Materace piankowe są jednymi z częściej wybieranymi rozwiązaniami dla naszego łózka. Materac piankowy zapewnia wygodę, komfort oraz trwałość, dzięki wykorzystaniu odpowiedniej pianki Produkt ten wypełnia pianka wysokoelastyczna, dzięki czemu dopasowują się do kształtu ciała. Przy wyborze materaca piankowego szczególną uwagę należy zwrócić na to, z jakich pianek został wykonany oraz jakiej jest twardości. Ze względu na to, iż materace wypełnia pianka wysokoelastyczna, poddają się one ciężarowi i są dedykowane głównie lżejszym użytkownikom.

Materac dzięki wypełnieniu pianką termoelastyczną sprawdzi się dla osób, które posiadających problemy z krążeniem. Materace piankowe są adresowane do każdej grupy wiekowej także, dla noworodków.

Pierwsza grupa to te, które wypełnia pianka wysokoelastyczna. Taki model piankowy składa się z milionów pęcherzyków, zapewniając znakomitą wentylację wypełnień piankowych. Posiada aż 7 stref twardości, począwszy od tych z pianką, które są bardzo miękkie lub bardzo twarde. Dzięki temu zapewniają lepsze dopasowanie do ludzkiego ciała, zapewniając wysoki komfort użytkowania i jakość snu.

Druga grupa materacy to tak zwany materace piankowy, w którym jest wykorzystana pianka termoelastyczna. Materac jest wypełniony tworzywem, które reaguje na ciepło ciała. Zapamiętuje on odkształcenia powstałe na nim przez ludzką sylwetkę. Następnie formuje on się tak, aby ciało miało najlepsze podparcie.

Kolejny typ materacy to materace z lateksem. Produkty te są przeznaczone ze względu na wykorzystane materiały dla osób cierpiących na alergię głównie na kurz bądź roztocza. Posiadają one różne właściwości, do których zaliczyć możemy:

  • antybakteryjność
  • przeciwgrzybicze

Taki materac pomoże alergikom podczas snu powstrzymać organizm od mimo wolnego kaszlu oraz kataru. Warto pamiętać, że każdy materac powinien być odwrócony na drugą stronę co pół roku.

Wygodne materace kieszeniowe różnią się od równie komfortowych materacy piankowychWygodne materace kieszeniowe różnią się od równie komfortowych materacy piankowych Fot. shutterstock

Materac kieszeniowy

Materac sprężynowy zastąpiły materace kieszeniowe. W materacach kieszeniowych każda ze sprężyn została umieszczona w oddzielnej przeznaczonej do tego kieszonce wykonanej z flizeliny. Każda kieszonka zostaje specjalnie zabezpieczona oraz zaklejona, uniemożliwiając wydostanie się sprężyny. Poprzedniego typu materace sprężynowe, miały wadę, iż sprężyna mogła wydostać się poza materac, raniąc osobę.

Materace kieszonkowe możemy zakupić w wersjach o różnej twardości oraz takie posiadające dodatkową warstwę pianki. Materace siedmiostrefowe zalecane są osobom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa. Dzięki temu możemy dostać materac, idealny do danej sylwetki oraz preferencji. Zaimplementowane sprężyny kieszeniowe pomagają dopasować się materacowi do danej sylwetki i krzywizn naszego kręgosłupa zapewniając idealne podparcie dla komfortowego snu.

Zastosowana w materacu technologia pomaga tłumić odgłosy uginających się sprężyn. Niezależnie jaki stelaż zostanie wykorzystany. Niezwykle istotna cecha dla osób często zmieniających pozycję podczas snu. Ogromne znaczenie ma również trwałość, jaką reprezentują materace tego typu. Charakteryzuje je spora trwałość na uszkodzenia. Warto zapamiętać, że w takim materacu to ilość sprężyn jest decydująca o sprężystości i trwałości. Elastyczność punktowa, która charakteryzuje materac kieszeniowy, oznacza, że materac będzie się uginał jedynie w miejscu bezpośredniego nacisku oraz najbliższej okolicy. Zapewnia to zwiększenie komfortu odpoczynku.

Jak komfortowo spędzić noc? Wybór materaca jest ważny!Jak komfortowo spędzić noc? Wybór materaca jest ważny! Fot. shutterstock

Materac sprężynowy czy piankowy?

Nie da się udzielić jednej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Każdy człowiek w zależności od wieku, stanu swojego zdrowia będzie szukał innego materac, który zapewni mu komfort podczas odpoczynku.