Lunchbox - jaki pojemnik wybrać na obiad do pracy?

Karolina Kielak
19.10.2021 11:00
Nie lubisz jeść na mieście lub masz co do tego obawy? Utrzymujesz dietę? Zależy Ci na zdrowych, zbilansowanych posiłkach o pewnym składzie? W takim przypadku najlepiej zabierać ze sobą do pracy wcześniej przygotowane w domu posiłki. Niezbędny bęzie praktyczny lunchbox, pojemnik na żywność, który będzie szczelny, ale i lekki. Wybraliśmy modele warte uwagi.

Lunchbox - czy warto go mieć?

Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa. Rozsądne odzywanie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu, a jedzenie kupowane na mieście nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Najbezpieczniejszą i zdecydowanie najzdrowszą opcją jest zabieranie lunchu do pracy. Oczywiście era przewożenia żywności w słoikach dawno przeminęła, a na ich miejsce wkroczyły nowoczesne lunboxy, pojemniki na żywność oraz pojemniki na zupę, które kuszą atrakcyjnym wyglądem, są praktyczne i wygodne w użytkowaniu.

W dużych firmach i biurowcach bardzo często znajdują się stołówki. Pochłonięci zawodowymi obowiązkami i zabiegani zamawiamy także jedzenie w większym gronie, z opcją dowozu. Takie rozwiązanie jest złudne. Jedzenie zazwyczaj zaliczane jest do fast foodów, ma mnóstwo kalorii i nigdy nie mamy pewności czy zostało przygotowane ze świeżych składników i w jakich warunkach było przechowywane. Oprócz tego po takich posiłkach czujemy się ociężali, bez siły, wszystko za sprawą nieodpowiednio dobranych i zbilansowanych składników.

Wbrew pozom nie potrzeba aż tak dużo czasu, by przygotować wieczorem w domu obiad na kolejny dzień i zabrać go ze sobą w lunchbox do pracy. Własnoręcznie przygotowanie posiłki to gwarancja zbilansowanej diety, dobrej jakości składników, ale też możliwość przygotowania dań, które naprawdę będą nam smakowały. Ważną kwestią dla osób żyjących w biegu jest łatwość i szybkość przygotowania. Do bezpiecznego przewożenia posiłków do pracy przydadzą się specjalne pojemniki na żywność. Warto zadbać także o najmłodszych członków rodziny i zaopatrzyć się w lunch box dla dzieci. Piękna śniadaniówka dla dziecka na pewno zachęci malucha do zjedzenia przygotowanej przez rodzica kanapki, owoców czy porcji warzyw.

Lunchboxy do pracyLunchboxy do pracy Fot. fabrykaform, kolaż czterykąty

Lunchbox do pracy - jaki powinien być?

W sklepach znajdziemy szeroki wybór pojemników, by zabrać obiad do pracy. Lunchboxy różnią się materiałem wykonania, wielkością, ale też kolorystyką i wzorami. Bez problemu znajdziesz lunchbox na każdy dzień, lunchbox dla dziecka, lunchbox z przegródkami czy pojemnik na zupę.

Istotną kwestią jest materiał wykonania lunch boxu do pracy. Idealny model powinien być lekki, by wygodnie można było go nosić w torebce. Wyróżniamy pojemniki z plastiku, silikonu, szkła. Najpopularniejsze są lunchboxy plastikowe, które są najłatwiej dostępne - kupisz je w supermarketach i sklepach z wyposażeniem gospodarstwa domowego. Lunchboxy szklane gwarantują szczelność, jednak bywają ciężkie i mogą się stłuc. Z kolei pojemniki z silikonu często mają możliwość złożenia po zjedzonym posiłku, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Z własnego doświadczenia nie polecamy jednak grzania w nich potraw, ponieważ jedzenie przechodzi zapachem silikonu.

Poniżej znajdziecie lunchboxy z przegródkami:

Lunchbox z przegródkamiLunchbox z przegródkami Fot. fabrykaform

Kolejną cechą solidnego lunch boxu do pracy jest szczelność. Warto zwrócić szczególną uwagę, by kupić pojemnik, który będzie szczelny. Najlepiej wybierać modele z pokrywką z klipsami i mocną uszczelką. Lunchboxy na każdy dzień powinien być także bezpieczny dla zdrowia, czyli wolny od BPA. Materiały, z jakich jest wykonany muszą być bezpieczne dla naszego zdrowia i nie przenikać do żywności, nie zmieniać jej smaku i zapachu.

Lunchbox z przegródkami to bardzo wygodna opcja. W sklepach znajdziemy modele jednokomorowe, wielokomorowe lub wielopoziomowe. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu składniki dania się ze sobą nie mieszają, sos nie wsiąka w ryż czy makaron.

Udogodnieniem są pojemniki z wkładem chłodzącym, szczególnie, jeśli zabierasz ze sobą do pracy jogurt lub sałatkę. Taki pojemnik dłużej utrzymuje temperaturę, jaka panowała w lodówce. Przydatne okażą się dodatkowe pojemniki na sos oraz sztućce.

Możesz wykorzystać zwykły lunchbox by zabrać jedzenie do pracy na zimno, jeśli jednak nie lubisz zimnych posiłków, koniecznie już na etapie zakupu zwróć uwagę na to czy pojemnik jest przeznaczony do użytkowania w kuchence mikrofalowej.

Lunchbox elektryczny - co to takiego i jak działa?

Coraz więcej zwolenników zyskuje lunchbox elektryczny. Lubimy ułatwiać i uatrakcyjniać sobie codzienne życie. Lunchbox elektryczny to idealny pojemnik na żywność dla typowych gadżeciarzy. Jeśli lubisz jedynie ciepłe posiłki, a w pracy nie masz dostępu do kuchenki mikrofalowej, by przygrzać sobie obiad lub sprzęt jest po prostu popsuty, lunchbox elektryczny przychodzi z pomocą. To gadżet, który podgrzeje ugotowany posiłek, gdy znajdujesz się poza domem. Aby pojemnik zadziałał wystarczy dostęp do gniazdka z prądem. Kupując model elektryczny otrzymasz pojemnik grzejny, wyjmowany pojemnik metalowy oraz kable zasilające, w tym kabel, który umożliwia podłączenie pojemnika do zasilania samochodowego.