Zestawy mebli kuchennych do kuchni na poddaszu

Kuchnia jest często ulubionym pomieszczeniem w domu. Pięknie zaaranżowane wnętrze stanie się jeszcze przyjemniejsze i przytulniejsze. Nowoczesne aranżacje często wymagają indywidualnego podejścia, zwłaszcza jeśli chodzi o zagospodarowanie kuchni na poddaszu. Aby gotowanie było przyjemne, warto odpowiednio zadbać o ustawienie i rodzaj szafek kuchennych. Zobacz, jak należy to zrobić.

Kuchnia ze skosami.Kuchnia ze skosami. Fot. Shutterstock

Jakie meble kuchenne wyróżniamy?

Kuchnia na poddaszu to wyjątkowe i ciekawe miejsce, jednak aby było efektywne i estetyczne, należy zadbać o odpowiednie szafki. Zobacz, jakie szafki kuchenne są dostępne na rynku i jak mogą przydać się do zagospodarowania kuchni na poddaszu.

Szafki stojące

Z tych mebli kuchennych będziesz korzystał na pewno — szafki kuchenne stojące stworzą główną część zestawu kuchennego. Przydadzą się zarówno do przechowywania sprzętów i żywności, jak i do przygotowywania posiłków na odpowiednich blatach.

Szafki wiszące

Modele wiszące zawiesisz jedynie tam, gdzie znajduje się wysoka, pełna ściana. Na ścianie ze skosem montaż najprawdopodobniej nie będzie możliwy.

Szafki słupki

Podobnie jak wersje wiszące, słupki mogą być ustawiane tylko przy wysokich ścianach. Praktyczne będą półsłupki, które mogą zmieścić się, gdy wysokość ścianki kolankowej jest niewielka.

Jak powinna wyglądać aranżacja kuchni na poddaszu?

Kuchnia na poddaszu powinna być nowoczesna. Odpowiednie inspiracje sprawią, że kuchnia w twoim domu stanie się w pełni funkcjonalna, a Ty podczas gotowania będziesz czuł się świetnie, a pieczenie sprawi Ci nieopisaną przyjemność. Poddasze również może być przestronne. Zdecyduj się na przydatne rozwiązania i postaw na wygodę, estetykę oraz funkcjonalność.

Wygoda

Zestawy kuchenne, które umieszczasz w kuchni na poddaszu, powinny być wygodne w użytkowaniu. Pamiętaj o tym, by drzwiczki miały miejsce, aby dobrze się otwierać, a szuflady nie były przez nic blokowane. W razie konieczności zdecyduj się na wnęki, które są łatwiejsze w obsłudze lub na kosze cargo, z których prosto wyjmuje się sprzęt lub artykuły żywnościowe.

Meble kuchenne ustaw też tak, byś mógł poruszać się po kuchni, nie zahaczając głową o sufit lub skos poddasza.

Estetyka

Zestawy mebli kuchennych, które dostępne są na rynku, odznaczają się dużą estetyką. Nie ma zatem obaw o to, by Twoja kuchnia wyglądała zawsze świetnie. Takie gotowe zestawy dobrze też wypełnią przestrzeń. Zaletą tych produktów jest duża dostępność i niska cena — wnętrza umeblujesz zatem w krótkim czasie i niewielkim kosztem.

Jeśli ciężko Ci dobrać zestawy tak, by Twoje kuchnie pod skosami wyglądały dobrze, warto zastanowić się nad meblami na zamówienie. Dzięki temu pomieszczenia będą idealnie dopracowane. To praktyczne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy poddasze ma nietypowe wnęki, kolumny lub trudne do zagospodarowania miejsca, w którym większość mebli się nie sprawdzi.

Kuchnia na poddaszu.Kuchnia na poddaszu. Fot. Shutterstock

Funkcjonalność

Kuchnie powinny być oczywiście funkcjonalne. Zadbaj o to, by pomieszczenie było wyposażone w odpowiednio duży blat roboczy, kuchenkę oraz zlew lub zmywarkę. Produkty należy odpowiednio do siebie dobrać. Kuchenka nie może też stać tuż pod niskim skosem, gdyż zamontowanie wtedy okapu może być znacznie utrudnione. Problematyczna może być też lodówka — ze względu na rozmiary, lodówkę należy ustawiać nie tam, gdzie są skosy, ale tam, gdzie ściana jest odpowiednio wysoka.

Jakie pomysły na aranżację kuchni na poddaszu będą idealne?

Mała kuchnia na poddaszu może być problematyczna ze względu na to, że jest ciemna i słabo doświetlona. Zadbaj zatem o kafelki odbijające światło, szklane panele lub wykończenie mebli na wysoki połysk (najlepsza będzie w tym przypadku połyskliwa płyta laminowana oraz połyskliwe blaty). Powierzchnie te będą odbijały światło, dzięki czemu wnętrze pomieszczenia stanie się lepiej doświetlone. Meble powinny mieć też jasne kolory. Dzięki temu kuchnie będą wydawały się jaśniejsze, a pomieszczenie — optycznie większe. W przestrzeni kuchni zrezygnuj z ciemnych barw i ciężkich, masywnych mebli, gdyż niepotrzebnie zagracą one przestrzeń wnętrz kuchennych.

Do aranżacji użyj własnej kreatywności. Dzięki temu wnętrza staną się wyjątkowe, a Twoją kuchnię pod skosami będą podziwiać wszyscy znajomi i goście. Jeśli mieszkanie nie ma dużych wymiarów, kuchnię często łączy się z innymi pomieszczeniami lub tworzy się aneks kuchenny w salonie. Dostępne na rynku propozycje i zestawy mebli pomogą Ci rozwiązać problem takich aranżacji — stworzenie spójnej kompozycji salonu i kuchni będzie możliwe, jeśli zakupisz meble z tej samej kolekcji, które utrzymane są w tym samym tylu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA