Gry planszówki - jakie wybierać? Mamy najlepsze propozycje na jesienne wieczory

Jeszcze do niedawna gry planszówki kojarzyły się ze szkolną świetlicą. W domu wyciągane były z szuflady jedynie, gdy zdarzyła się awaria prądu lub nie mogliśmy znaleźć innego zajęcia. Obecnie planszówki przeżywają drugą młodość, zyskują coraz większą rzeszę fanów i śmiało można powiedzieć, że konkurują z grami komputerowymi. Jakie planszówki warto wybrać na długie jesienne wieczory?

Planszówki - zalety

Granie w gry planszowe ma mnóstwo zalet, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Planszówki mają ogromny wpływ na proces uczenia się, pomagają w skupieniu uwagi i mobilizują do koncentracji. Gry planszowe dla dzieci rozwijają zdolność logicznego myślenia, wspierają koordynację ręka-oko  i kształtują umiejętność łączenia związków przyczynowo skutkowych. Dodatkowo, doskonale uczą zdrowego współzawodnictwa, rywalizacji, przestrzegania zasad i są gwarancją udanej zabawy dla każdego. Stają się sposobem na spędzenie czasu w rodzinnym gronie inaczej, niż oglądają filmy i seriale.

Gramy w gry planszowe

Wybór planszówek i gier karcianych jest szeroki. To najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu, jeśli niekoniecznie mamy ochotę i temat do rozmowy. Planszówki to świetne zajęcie, by się nie nudzić. Gry planszowe nie potrzebują prądu, ani dodatkowych akcesoriów. Świetnie sprawdzą się podczas długich jesienno-zimowych wieczorów. Organizując wspólny wieczór przy planszówkach warto jednak pomyśleć o przekąskach i napojach. Sprawdzą się słone paluszki, pyszne kanapki, pizzerinki, pokrojone w słupki warzywa lub owoce czy deska serów. Podczas jesiennego wieczoru do picia idealna będzie rozgrzewająca herbatka. Świetnie sprawdzą się także pyszne drinki czy grzane wino.

Gry planszoweGry planszowe Fot. crazyshop

Lata 90. były wyjątkowe, jeśli chcesz do nich wrócić mamy coś rewelacyjnego - planszowa gra towarzyska o tematyce lat dziewięćdziesiątych. Planszówka polega na odpowiadaniu na wylosowane z puli pytania. Wygrywa uczestnik, który jako pierwszy okrąży całą planszę.

Na pewno są wśród was zarówno miłośnicy psów, jak i kotów. Jeśli uwielbiasz grać w karty i szukasz oryginalnej talii, która wyróżni się wzorem, wybierz karty do gry z psami czy kotami. Śmiało można powiedzieć, że taka talia będzie przedmiotem kolekcjonerskim.

Kultową grą na świecie jest gra Bingo, która łączy pokolenia. Zasady są banalnie proste. W zestawie znajdziemy maszynę losującą, ponumerowane kulki, plansze, karty, żetony. Każdy z graczy otrzymuje kartę z unikalną kombinacją liczb, następnie w każdej rundzie losowana jest kulka i ogłaszana liczba, która na niej widnieje. Jeśli któryś z graczy ma taką cyfrę, zaznacza na swojej karcie. Zwycięża ten, kto jako pierwszy ułoży wzór na swojej karcie i krzyknie "bingo".

Jeśli Twoja rodzina uwielbia gry planszowe, dobrym pomysłem jest zakup zestawu gier rodzinnych, który będzie zawierał najbardziej klasyczne gry, znane na całym świecie. Jakie to gry? Bezkonkurencyjnie jest to chińczyk, szachy, warcaby, a także gra Węże i Drabiny, którą uwielbiają dzieci. Zestaw planszówek dla całej rodziny, zamknięty w drewnianym pudełku jest praktyczny i elegancki - idealny na prezent.

Gry planszoweGry planszowe Fot. crazyshop

Gry nie planszowe

Fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi są także gry nie planszowe, czyli gry karciane. Gra w karty również ma szereg zalet. Jakich? przede wszystkim stymuluje układ immunologiczny organizmu - pomaga trenować pamięć, sekwencjonowanie, a także pobudza wizualizację naszego mózgu. Kry karciane nie tylko zapobiegają nudzie, ale też łagodzą depresję i pomagają odpocząć umysłowi.

Wybraliśmy kilka gier nie planszowych, na które warto zwrócić uwagę. Jedną z propozycji jest dobrze nam wszystkim znane Domino. To zdecydowanie klasyk wśród gier. Warto wybrać domino drewniane, które będzie trwałe i eleganckie. Doskonale sprawdzi się w roli prezentu dla kogoś bliskiego. Jakie zalety ma gra Domino? Zasady gry są banalnie proste, dzięki czemu można bawić się nią od najmłodszych lat. Domino zapewnia świetną rozrywkę, ćwiczy umiejętności arytmetyczne, kształtuje zmysły oraz uczy strategicznego myślenia.

Naszą uwagę przykuła gra MEMORY KWIATY, która sprawdzi się nie tylko w przypadku miłośników roślin. Karty w grze przedstawiają ilustracje aż 50 gatunków roślin mniej lub bardziej znanych. Gra doskonale ćwiczy pamięć, należy dopasowywać kwiaty do ich zastosowań.

Gry nie planszoweGry nie planszowe Fot. crazyshop

Więcej o:
Copyright © Agora SA