Kubek emaliowany - przypomina czasy dzieciństwa w PRL-u, teraz przeżywa swoje drugie życie

Naczynia emaliowane cieszą się doskonałą opinią. Z czym się nam kojarzą? Z pewnością z domem rodzinnym lub wakacjami u babci w czasach PRL-u. Chętnie wybieramy emaliowane garnki, jednak to kubki emaliowane cieszą się największą popularnością i przeżywają swoje drugie życie. Jakie mają zalety? Sprawdziliśmy!

Kubki emaliowane

Wyposażenie kuchni odgrywa ogromnie istotną rolę. Wybierając akcesoria kuchenne zależy nam, by były jak najbardziej funkcjonalne, ale jednocześnie też ładne, dzięki czemu ozdobią kuchenny blat. Pierwsze wspomnienie na myśl o kubkach emaliowanych to z pewnością wakacje spędzane u babci na wsi, biwaki lub obozy harcerskie, a także czasy PRL-u. Coraz częściej i chętniej powracamy do tych czasów i wybieramy meble i dodatki z tej epoki. W takich przedmiotach tkwi magia, jakąś część historii. Choć kubki emaliowane dostępne obecnie w sklepach z czasami PRL-u wspólną mają jedynie formę, nadają kuchni wyjątkowy charakter i klimat. Emaliowane modele śmiało można określić, jako ikoniczny produkt podróżników.

Kubek emaliowany z nadrukiem będzie doskonałym prezentem na parapetówkę, z okazji imienin czy urodzin bliskiej osoby. Jeśli jesteś miłośnikiem świeżo parzonych ziół, wybierz kubek emaliowany z pokrywką. Dobrze sprawdzą się także kubki emaliowane z zaparzaczem, to najlepszy kubek dla wielbicieli liściastych, owocowych herbat. Szeroki wybór wzorów i kolorów kubków emaliowanych sprawi, że bez problemu dobierzesz modele idealne do swojej kuchni. Emaliowane modele świetnie sprawdzą się w nowoczesnych kuchniach. Wzory nowoczesnych kubków emaliowanych nie przypominają dawnych modeli - na ich nadrukach nie widnieją jedynie owoce czy kwiaty. Kupić można kubki personalizowane z imieniem, cytatem czy charakterystycznym hasłem. Nie brakuje emaliowanych modeli z obrazkami uroczych zwierzaków, znaków zodiaku, map czy układów gwiazd.

Kubki emaliowaneKubki emaliowane Fot. crazyshop

Emaliowany kubek - zalety

Kubki emaliowane zyskują coraz większą rzeszę wielbicieli. Pojawiają się one niemal w każdym sklepie oferującym wyposażenie gospodarstwa domowego, dzięki czemu znalezienie pięknego modelu nie stanowi problemu. Prócz tego, że emaliowane modele przywołują wspomnienia o ciepłym rodzinnym domu czy wakacje u babci, idealnie wpisują się w modny styl retro i mają wiele zalet. Jakich?

Nowoczesne kubki emaliowane można używać na każdym typie kuchenki: gazowej, elektryczne, ceramicznej, a także indukcyjnej. Naczynia emaliowane równomiernie rozprowadzają ciepło po całej swojej powierzchni, minimalizując przy tym ryzyko poparzenia. Możliwe jest wstawianie emaliowanego kubka do piekarnika, a także mycie w zimnej wodzie czy w lodówce.

Kubki emaliowaneKubki emaliowane Fot. crazyshop

Kubek emaliowany znajdzie w kuchni wiele zastosowań. Emaliowane naczynia bardzo szybko się nagrzewają, kubek będzie więc idealnym naczyniem do podgrzania sosu czy niewielkiej ilości mleka. Przez długi czas potrafią utrzymać wysoką temperaturę. Śmiało można w nim także pić, modny będzie kubek emaliowany do kawy lub herbaty. Dużą pojemność, najczęściej około 400-500 ml zdecydowanie docenią wielbiciele dużych kubków. Warto wspomnieć także, że naczynia z emalii są bezpieczne w 100% - nie zawierają szkodliwych substancji, nie zmienią smaku i zapachu potraw czy napojów, które się w nich znajdują, nie wchodzą także w interakcję z żywnością. Będą dobrym wyborem dla alergików.

Emaliowany kubek posłuży do odmierzania produktów podczas gotowania i pieczenia. Możemy wykorzystać go także, jako doniczkę na zioła i ustawić na kuchennym parapecie czy blacie.

Aby kubek emaliowany estetycznie prezentował się przez długi czas, najlepiej używać do niego drewnianych lub silikonowych akcesoriów, by nie uszkodzić powierzchni naczynia. Gdy zdarzy nam się coś w kubku przypalić - należy go wymoczyć, a dopiero później umyć.

Kubki emaliowaneKubki emaliowane Fot. crazyshop

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.