Co można zrobić ze starej meblościanki? Zaaranżuj salon na nowo

W drewnianych meblach jest coś wyjątkowego. Jak nadać im nowe życie, jednocześnie nie pozbywając się ich z domu? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

meblościankameblościanka fot. Merkury Market

Jak przydatne mogą być stare meble?

Nowe meble do salonu to produkty wyjątkowo estetyczne, nowoczesne i modne. Jednak Twoje meble również mogą otrzymać drugie życie — wystarczy kilka prostych zabiegów, by nadać wyposażeniu nowy wygląd. Zobacz, jakie sposoby będą najlepsze!

Jak odnowić starą meblościankę?

Mieszkanie lub dom mogą znacząco się odmienić, jeśli tylko zdecydujesz się na odnowienie starej meblościanki. Proste zabiegi sprawią, że w pokoju stanie całkowicie nowe wyposażenie, a Ty zaoszczędzisz sobie dodatkowych kosztów zakupu nowego umeblowania.

Jakie farby do malowania mebli?

Najprostszym sposobem na odnowienie meblościanki do salonu jej pomalowanie. Przygotuj najpierw odpowiednio powierzchnię mebla. Umyj dokładnie meblościankę i odtłuść ewentualne plamy. Pozostaw do wyschnięcia. Jeśli poprzednia warstwa farby lub lakieru zaczyna się łuszczyć, zetrzyj ją dokładnie papierem ściernym i ponownie odkurz meblościankę.

Meblościankę możesz pomalować na różne kolory. Postaw na atrakcyjne, żywe barwy lub bardziej stonowane odcienie. Decyzja należy do Ciebie — daj się ponieść fantazji. Jeśli meblościanka ma stać w pokoju dziecięcym, może warto pomalować ją na rożnorodne kolory tak, by poszczególne szafki odróżniały się od siebie i pobudzały dziecięcą wyobraźnię.

Zamiast farby możesz zastosować też naklejki lub tapety. To opcja dobra zwłaszcza wtedy, gdy interesuje Cię jakiś konkretny wzór, obraz lub rysunek na meblach. Ten sposób renowacji będzie też zdecydowanie szybszy i zapewne mniej kłopotliwy do sprzątania niż malowanie.

MeblościankaMeblościanka fot. Merkury Market

Jak wygląda wymiana frontów?

Zamiast malować cały mebel, możesz zdecydować się na wymianę jedynie ich fortów. Wnętrza znacząco na tym zyskają, a ty przy okazji przedłużysz trwałość swoich mebli. Podczas wymiany frontów możesz też zdecydować się na całkowicie inny styl i charakter.

Fronty możesz wykonać z drewna naturalnego, płyty MDF lub szkła. Wyjątkowo ciekawie będą wyglądały modele, w których te trzy materiały współgrają ze sobą w odpowiednich formach. Warto wykonać przeszklenia przynajmniej części drzwiczek. Dzięki temu będziesz mógł wyeksponować znajdujące się w szafkach pamiątki z podróży, dekoracje lub zdjęcia rodzinne.

Wymieniając drzwiczki, skup się zarówno na drzwiczkach uchylnych, jak i frontach szuflady.

Taka metamorfoza meblościanek na pierwszy rzut oka pozwala Ci stworzyć coś wyjątkowego i nowego. Jeśli uda Ci się wymienić uchwyty, aranżacja stanie się naprawdę ciekawa, a Twoi goście i znajomi uznają, że masz u siebie nowe meble.

A może nowa aranżacja? Stara meblościanka w nowym wydaniu

Nie zawsze należy od razu odświeżać mebel, zmieniać jego kolor lub wymieniać drzwi. Często warto zdecydować się na całkowicie nową aranżację wnętrz — w końcu metamorfoza może obejmować cały salon, a nie tylko jeden mebel. Postaw zatem na wnętrza w stylu vintage lub retro. W takich aranżacjach nawet starsze meble będą wyglądały zachwycająco.

Styl vintage i styl retro zastosujesz zarówno do salonu, jak i do sypialni lub domowego biura. Zatem nie tylko meblościanka może zostać w nim zaaranżowana. Przyda się także biurko, fotele, regał, wąska szafa, szafy ubraniowe, komody lub mała komoda. Najlepiej, gdy materiałem użytym do wykonania mebli jest drewno naturalne — wtedy produkt będzie, pomimo mijających lat, naprawdę atrakcyjny.

Podczas zmiany aranżacji wnętrze powinno być wypełnione odpowiednimi dodatkami. Zadbaj o to, by było przytulne i swojskie. Przyda się tapeta lub pastelowe barwy na ścianach, dobrym wyborem będą też odcienie brązu, beżu i szarości. Zrezygnuj z dodatków w najnowszym krzyku mody i postaw raczej na bardziej staroświeckie bibeloty z charakterem. Złym pomysłem będą tutaj meble wykończone na wysoki połysk — sprawdzą się raczej te o matowych powierzchniach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA