Zanim przejdziemy bezpośrednio do odpływu liniowego, powinniśmy nieco miejsca poświęcić zaletom i wadom, jakie posiadają kabiny prysznicowe pozbawione brodzika. Oczywiście takie wyposażenie łazienki świetnie się prezentuje, jest eleganckie i łatwe w utrzymaniu czystości. Sprzyja też bezpieczeństwu osób starszych i dzieci.
Wady kabiny prysznicowej bez brodzika? Musi być spójna z wystrojem reszty łazienki, ale przede wszystkim najlepiej, żeby była odpowiednio wcześnie zaprojektowana. W przeciwnym razie czekają nas żmudne i kosztowne przeróbki. Trzeba też stworzyć system odwodnienia liniowego i to właśnie nim się zajmiemy.
Co warto wiedzieć o odpływie liniowym? Odwodnienie liniowe to sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody. Jest to stosunkowo nowoczesna opcja, która idealnie sprawdza się w przypadku kabiny bez brodzika. Jednocześnie, gdy zastosujemy odwodnienie liniowe, możliwe jest estetyczne ułożenie płytek.
Odpływ liniowy nie jest jedynym rozwiązaniem jeśli chodzi o wybór odpływu kanalizacyjnego, które można tutaj zastosować. Alternatywną opcją jest odpływ punktowy. W obu przypadkach należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku. Jakie są różnice pomiędzy nimi?
Jakie są wady odpływu liniowego? Najczęściej eksponuje się zalety takiego rozwiązania, jak bezpieczeństwo i łatwość utrzymania w czystości, jednak pewne mankamenty także się pojawiają. Przede wszystkim narażamy się na dość znaczny koszt - z reguły ceny zaczynają się powyżej 1000 zł. Warto jednak wybierać elementy lepszej jakości z dobrych materiałów (np. stali nierdzewnej) - najlepiej rozeznać się w oferowanej przez sklepy kategorii odwodnienia liniowe. To pozwala na świadome inwestowanie. Problem przy chęci montażu odpływu liniowego polega też na tym, że powinno się go projektować już na etapie projektowania łazienki, zanim wykona się ostatnią wylewkę, wstawi kabinę prysznicową itd. Później związane jest to z dużymi utrudnieniami.
Przed wykonaniem odpływu liniowego należy skonsultować się ze specjalistą co do tego, czy taka instalacja jest możliwa w przypadku naszego domu. W planie budowlanym warto zaznaczyć grubość podłogi niezbędną dla takiej instalacji. Poleca się wybór gotowego zestawu zawierającego stelaż odpływu. To właśnie on jest dość drogą częścią inwestycji. Pamiętajmy też, że niższa konstrukcja odpływu liniowego pozwala na dość bezproblemowe zmieszczenie wszystkich elementów w podłodze.
Prace nad odpływem liniowym prowadzimy na kilku etapach. Pierwszym z nich jest wykonanie podejścia kanalizacyjnego. Sposób umiejscowienia kanału prysznicowego jest uzależniony od rodzaju stropu lub podłogi w pomieszczeniu. Najczęściej występują:
Pamiętajmy przy tym, że planując odpływ liniowy, możemy również pod prysznicem wykonać ogrzewanie podłogowe. Wtedy, gdy montaż podejścia kanalizacyjnego stał się faktem, można przejść do kolejnego etapu prac. Będzie to montaż elementów odwodnienia. Duże znaczenie mają tu dwa elementy:
Następnie musimy zadbać o zachowanie spadku odpływu liniowego. Bardzo ważne jest to, że:
Hydroizolacja jest jednym z kluczowych elementów - zapobiega przeciekaniu wody i sprawia, że całość funkcjonuje prawidłowo. Powłoka izolacyjna powinna mieć minimum 4 mm grubości, stąd stosuje się do jej wykonania folię w płynie. Konieczne jest jej nakładanie w kilku warstwach. Koniecznie trzeba też wykonać próbę sprawdzającą całkowitą szczelność i skorzystać z kołnierza uszczelniającego. Dopiero wówczas można mieć pewność, że dobrze zajęło się izolacją podłoża.
Zaletą braku brodzika jest możliwość położenia jednolitej okładziny na całej posadzce łazienki. Jeśli więc wykonaliśmy próbę szczelności i wypadła ona pomyślnie, to możemy się zabrać za finalizację montażu. Układanie płytek zaczynamy od odpływu liniowego. Najlepsze są egzemplarze o małym formacie, których nie trzeba przycinać w miejscu załamań płaszczyzny podłoża. To pozwala uniknąć trudności. Powinny też posiadać IV klasę ścieralności i nie mogą być porowate, bo to sprzyja chłonięciu wody.