Jak zrobić odpływ liniowy w prysznicu? Instrukcja krok po kroku

Jak zamontować odpływ liniowy? Nie jest to takie trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Dzięki temu minimalistyczny prysznic bez brodzika będzie nam dobrze służył przez całe lata. O czym warto pamiętać? Jak przebiegają kolejne etapy prac? Podpowiadamy.

Prysznic bez brodzika.Prysznic bez brodzika. Fot. Shutterstock

Co warto wiedzieć o wyborze kabiny prysznicowej bez brodzika?

Zanim przejdziemy bezpośrednio do odpływu liniowego, powinniśmy nieco miejsca poświęcić zaletom i wadom, jakie posiadają kabiny prysznicowe pozbawione brodzika. Oczywiście takie wyposażenie łazienki świetnie się prezentuje, jest eleganckie i łatwe w utrzymaniu czystości. Sprzyja też bezpieczeństwu osób starszych i dzieci.

Jakie wady ma kabina prysznicowa bez brodzika?

Wady kabiny prysznicowej bez brodzika? Musi być spójna z wystrojem reszty łazienki, ale przede wszystkim najlepiej, żeby była odpowiednio wcześnie zaprojektowana. W przeciwnym razie czekają nas żmudne i kosztowne przeróbki. Trzeba też stworzyć system odwodnienia liniowego i to właśnie nim się zajmiemy.

Odpływy liniowe - czym są?

Co warto wiedzieć o odpływie liniowym? Odwodnienie liniowe to sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody. Jest to stosunkowo nowoczesna opcja, która idealnie sprawdza się w przypadku kabiny bez brodzika. Jednocześnie, gdy zastosujemy odwodnienie liniowe, możliwe jest estetyczne ułożenie płytek.

Rodzaje odpływu do kabiny bez brodzika

Łazienka z prysznicem.Łazienka z prysznicem. Fot. Shutterstock

Odpływ liniowy nie jest jedynym rozwiązaniem jeśli chodzi o wybór odpływu kanalizacyjnego, które można tutaj zastosować. Alternatywną opcją jest odpływ punktowy. W obu przypadkach należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

 • odpływ punktowy - ten rodzaj odpływu jest dość prosty. Konieczny jest tu montaż syfonu i kratki w podłodze na poziomie posadzki. Ten element odpływu jest stosunkowo niewielki, więc niekiedy jeden nie wystarczy. Poza tym konieczne jest odpowiednie wyprofilowanie spływów ze wszystkich stron odpływu.
 • odpływ liniowy - zalety odpływu tego rodzaju sprowadzają się przede wszystkim do zwiększonej powierzchni zbierania wody. Nie ma problemu, jeśli są umiejscowione pod ścianą - co np. w przypadku odpływu punkowego nie jest możliwe. Jeśli zdecydujemy się pozostać przy odpływie liniowym, spadek musi być zapewniony tylko z jednej strony. Cały system zawiera: kanał prysznicowy i ruszt. W przypadku dużej strefy spływania wody rekomenduje się montaż podwójny.

Jakie są wady odpływu liniowego? Najczęściej eksponuje się zalety takiego rozwiązania, jak bezpieczeństwo i łatwość utrzymania w czystości, jednak pewne mankamenty także się pojawiają. Przede wszystkim narażamy się na dość znaczny koszt - z reguły ceny zaczynają się powyżej 1000 zł. Warto jednak wybierać elementy lepszej jakości z dobrych materiałów (np. stali nierdzewnej) - najlepiej rozeznać się w oferowanej przez sklepy kategorii odwodnienia liniowe. To pozwala na świadome inwestowanie. Problem przy chęci montażu odpływu liniowego polega też na tym, że powinno się go projektować już na etapie projektowania łazienki, zanim wykona się ostatnią wylewkę, wstawi kabinę prysznicową itd. Później związane jest to z dużymi utrudnieniami.

Montaż odpływu liniowego krok po kroku

Przed wykonaniem odpływu liniowego należy skonsultować się ze specjalistą co do tego, czy taka instalacja jest możliwa w przypadku naszego domu. W planie budowlanym warto zaznaczyć grubość podłogi niezbędną dla takiej instalacji. Poleca się wybór gotowego zestawu zawierającego stelaż odpływu. To właśnie on jest dość drogą częścią inwestycji. Pamiętajmy też, że niższa konstrukcja odpływu liniowego pozwala na dość bezproblemowe zmieszczenie wszystkich elementów w podłodze.

Prace nad odpływem liniowym prowadzimy na kilku etapach. Pierwszym z nich jest wykonanie podejścia kanalizacyjnego. Sposób umiejscowienia kanału prysznicowego jest uzależniony od rodzaju stropu lub podłogi w pomieszczeniu. Najczęściej występują:

 • podłoga na gruncie - w takim przypadku najpierw montuje się podejście kanalizacyjne, dopiero później robi wylewkę betonową i następuje podłączenie syfonu
 • montaż w budynkach jednorodzinnych na stropie gęstożebrowym - umiejscowienie podejścia kanalizacyjnego znajduje się w grubości stropu. Trzeba je zrobić na etapie wykonywania stropu
 • montaż na stropie monolitycznym - podejścia kanalizacyjne najlepiej prowadzić pod stropem, bo jego grubość nie jest dostatecznie duża

Pamiętajmy przy tym, że planując odpływ liniowy, możemy również pod prysznicem wykonać ogrzewanie podłogowe. Wtedy, gdy montaż podejścia kanalizacyjnego stał się faktem, można przejść do kolejnego etapu prac. Będzie to montaż elementów odwodnienia. Duże znaczenie mają tu dwa elementy:

 • umiejscowienie odpływu powinno znajdować się powyżej połączenia z pionem kanalizacyjnym
 • kratka musi być umiejscowiona ok. 2 mm poniżej poziomu płytek

Następnie musimy zadbać o zachowanie spadku odpływu liniowego. Bardzo ważne jest to, że:

 • nachylenie podłogi może być jednostronne lub dwustronne, nie zaś obecne z każdej strony, jak w przypadku odpływu punktowego
 • spadek rur odprowadzających powinien mieć 2,5% i nie mogą się one przecinać z belkami stropowymi
 • ważne jest miejsce montażu kabiny prysznicowej
 • zabierając się za to, by pokryć prysznic warstwą betonu, powinniśmy się stosować do zasad instrukcji dołączonej przez producenta

Izolacja przeciwwilgociowa

Hydroizolacja jest jednym z kluczowych elementów - zapobiega przeciekaniu wody i sprawia, że całość funkcjonuje prawidłowo. Powłoka izolacyjna powinna mieć minimum 4 mm grubości, stąd stosuje się do jej wykonania folię w płynie. Konieczne jest jej nakładanie w kilku warstwach. Koniecznie trzeba też wykonać próbę sprawdzającą całkowitą szczelność i skorzystać z kołnierza uszczelniającego. Dopiero wówczas można mieć pewność, że dobrze zajęło się izolacją podłoża.

Okładzina z płytek

Zaletą braku brodzika jest możliwość położenia jednolitej okładziny na całej posadzce łazienki. Jeśli więc wykonaliśmy próbę szczelności i wypadła ona pomyślnie, to możemy się zabrać za finalizację montażu. Układanie płytek zaczynamy od odpływu liniowego. Najlepsze są egzemplarze o małym formacie, których nie trzeba przycinać w miejscu załamań płaszczyzny podłoża. To pozwala uniknąć trudności. Powinny też posiadać IV klasę ścieralności i nie mogą być porowate, bo to sprzyja chłonięciu wody.

Więcej o:
Copyright © Agora SA