Jakie baterie łazienkowe wybrać? Podpowiadamy

Wybór baterii łazienkowych jest bardziej skomplikowany, niż może się wydawać. Nie wystarczy postawić na urządzenia o spójnym wyglądzie z resztą wystroju. Ważny jest też montaż, jakość wykonania i podstawowe właściwości takie, jak choćby oszczędność wody.

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Baterie umywalkowe, baterie wannowe i ich rodzaje

Baterie łazienkowe dzielimy głównie na umywalkowe, wannowe i baterie prysznicowe. Niekiedy wyróżnia się też baterie bidetowe, ale ten element armatury nie jest popularny w naszych łazienkach.

Baterie do umywalek to przede wszystkim baterie sztorcowe (bateria stojąca), które wybiera się dziś do rozmaitych modeli armatur. Mogą być jedno - lub dwuotworowe. Alternatywą dla nich są modele ścienne - w tym podtynkowe.

Baterie wannowe zaś to przede wszystkim trzy typy wyposażenia: baterie ścienne, baterie stojące i baterie wolnostojące. Pierwsza kategoria to z kolei dwa istotne rodzaje produktów: bateria natynkowa i bateria podtynkowa. Możliwe są też różnego rodzaju hybrydy i specjalistyczne rozwiązania - np. bateria stawiana na brzegu wanny.

Poza tym armaturę łazienkową tego typu klasyfikujemy też na podstawie jej funkcjonalności. Dostępne są więc:

  • baterie termostatyczne - takie baterie umywalkowe gwarantują stałą temperaturę wody i sprawiają, że w codziennym użytkowaniu możemy czuć się bezpieczni - nie grozi nam przypadkowe poparzenie. Produkty tej klasy poleca się do łazienek, z których korzystają dzieci i osoby starsze
  • baterie jednouchwytowe - bateria jednouchwytowa pozwala na bardzo wygodną regulację przepływu wody; zasługą ich prawidłowego działania jest możliwość szybszego ustawienia preferowanej temperatury. Szacuje się, że przy bateriach jednouchwytowych marnuje się o 30 proc. mniej wody, niż w przypadku baterii dwuuchwytowych
  • bateria dwuuchwytowa - coraz rzadziej stosowana
  • bateria bezdotykowa - ostatnio modne stały się baterie elektroniczne, które dawniej stosowane były przede wszystkim w miejscach publicznych (np. łazience w galerii handlowej); są to rodzaje baterii bardzo nowoczesnych, gdzie podstawowe zadanie zostało przypisane inteligentnemu sensorowi. W przypadku takich baterii umywalkowych wykrywanie ruchu prowadzi do uruchomienia dopływu wody (dodatkowo bateria reguluje strumień wody). Prowadzi to do dużej oszczędności. Zmniejszone zużycie wody zwłaszcza w stosunku do tradycyjnych baterii dwuuchwytowych jest wyraźnie zauważalne

Jaki model wybrać dla siebie? Możliwości jest bardzo wiele. Najlepsze baterie łazienkowe to takie, które pozwalają na pełne zaspokojenie naszych potrzeb, cechują się dobrą relacją jakości do ceny i pasują do wystroju łazienki. Warto przy tym nie tylko stawiać na sprawdzone marki, ale i dobrze poznać listę produktów, spośród których możemy wybierać.

Bateria umywalkowa i bateria wannowa - jak je dobrze dobrać do umywalki i wanny?

Łazienka ze strefą spa.Łazienka ze strefą spa. Fot. Shutterstock

W jaki sposób armatura łazienkowa powinna zostać zestawiona z konkretnymi modelami baterii? Powinniśmy starać się rezygnować z klasycznych modeli na rzecz takiego wykończenia instalacji wodnej, które będzie bardziej ekonomiczne (pamiętajmy, że przy bateriach dwuuchwytowych marnujemy najwięcej wody). Bateria łazienkowa powinna sprawnie prowadzić do mieszania zimnej wody z ciepłą i umożliwiać wygodną regulację strumienia wody. Oczywiście ważna jest też estetyka.

Bateria łazienkowa, a styl aranżacji wnętrza

Powinniśmy dopasować baterię tak, by nie tylko umożliwiała korzystanie z umywalki bez rozchlapywania, ale też była do niej proporcjonalna. Powierzchnię baterii mogą zdobić różne dekoracyjne powłoki - również bateria umywalkowa czy wannowa powinna być dopasowana do wystroju wnętrza i innych elementów takich, jak np. meble łazienkowe lub do kabiny prysznicowej. Jej wygląd jest przecież jednym z elementów tworzących wykończenie wnętrz. Z uwagi na zastosowanie różnych powłok wykończeniowych, powinniśmy z uwagą dobierać do nich sposób czyszczenia. Pamiętajmy, że najlepiej używać tylko łagodnych środków - choćby płynu do mycia naczyń.

To jednak nie wszystko jeśli chodzi o dopasowanie baterii do wystroju łazienki. Można też wybierać różne kolory i kształty takich urządzeń, nierzadko wyposażonych w ciekawe profilowania czy zaokrąglone krawędzie mające nadać im uroku.

Ważne części baterii umywalkowej i wannowej do łazienki

Głowice ceramiczne i głowica termostatyczna - czemu są takie ważne?

Obecnie przepływ wody regulują przede wszystkim głowice ceramiczne, które wypierają rozwiązania stalowe. Jeśli marzy nam się zmniejszenie zużycia wody i energii, powinniśmy stawiać na nowoczesne głowice termostatyczne. Ich wybór zminimalizuje też ryzyko tego, że ulegniemy poparzeniu w trakcie kąpieli.

Funkcjonalność baterii do umywalki i wanny

Dobra bateria umywalkowa to urządzenie, gdzie wylewka ma odpowiednią długość. Pozwala to wykorzystać funkcjonalność armatury łazienkowej. Na końcu wylewki powinien znajdować się perlator, czyli sitko służące napowietrzaniu i oszczędności wody. Zwróćmy uwagę na jego obecność, bo ten niepozorny element może nam dać duże korzyści.

Więcej o:
Copyright © Agora SA