Zlewozmywaki do kuchni - jaki wybrać?

Zlewozmywak kuchenny to element wyposażenia kuchni, bez którego nie można się obyć. Od jego funkcjonalności wiele zależy. Na szczęście na rynku mamy do wyboru zlewozmywaki granitowe, ceramiczne czy ze stali nierdzewnej - każdy z nich ma nieco inne cechy. Jakimi zaletami odznaczają się poszczególne typy armatury?

Biały ceramiczny zlew do kuchni nakładany na szafkę.Biały ceramiczny zlew do kuchni nakładany na szafkę. Fot. Shutterstock

Czego spodziewamy się po kuchennym zlewozmywaku?

Jaki zlewozmywak wybrać? Dobry element wyposażenia kuchni to taki, który będzie zaspokajał komplet naszych potrzeb:

Odpowiednia ilość komór i ociekacz

Czy zlewozmywak jednokomorowy będzie dla nas odpowiedni? Dyskusja odnośnie tego, jak duży powinien być zlew, często jest bardzo żywa. Zdecydowanie najbardziej popularne są zlewozmywaki dwukomorowe, posiadające choćby małą komorę pomocniczą. Jest ona bardzo cenna dla wykonania podstawowych czynności kuchennych. Takie wyposażenie pozwala na jednoczesne korzystanie ze zlewu w ramach różnych czynności (np. mycia naczyń i płukania owoców).

Zlew jednokomorowy może się sprawdzić tam, gdzie będzie nieco rzadziej użytkowany. Docenią go osoby chcące zaoszczędzić trochę miejsca w kuchni. Takie, które np. rzadko gotują w domu. Oczywiście możemy wybrać też alternatywną opcję. Warto zastanowić się nad tym, jakie są zalety zlewozmywaków z ociekaczem? Dzięki nim możemy uniknąć stawiania zabrudzonych naczyń na powierzchni blatu. Takie zlewy są też przydatne np. przy myciu warzyw.

Jaki zlew wybrać do kuchni? Odpowiedni kształt i wygodny sposób montażu

Zlew do kuchni: 5 top modeli, które zachwycają trwałością i stylem.Zlew do kuchni: 5 top modeli, które zachwycają trwałością i stylem. Fot. Shutterstock

Możemy korzystać z różnych rozmiarów zlewu. Na rynku dostępne są zarówno rozwiązania kompaktowe, jak i duże, bardzo wygodne dla użytkownika. Bez problemu kupimy również wyposażenie o różnych kształtach. Nowy zlewozmywak najczęściej bywa kwadratowy, prostokątny lub owalny. Spotyka się jednak również sprzęty np. w kształcie trapezu.

Polecane produkty do nowoczesnej kuchni mogą być również montowane w różny sposób. Przede wszystkim jest to istotne z uwagi na dobór baterii. Z drugiej strony wpływa to jednak również na estetykę pomieszczenia. Będą to więc zlewy:

  • wpuszczane w blat - jest to bardzo elegancki sposób ekspozycji np. zlewów z granitu
  • umieszczane na równi z blatem - blat będzie stanowił dodatkową przestrzeń do wykorzystania (np. na dozownik płynu)
  • podwieszane - cenione są zwłaszcza w minimalistycznych aranżacjach
  • nakładane na szafkę - pod zlewem znajduje się dodatkowe miejsce do przechowywania

Zlewozmywaki - jaki kolor wybrać?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy zlewozmywaki podwieszane, czy też zlewozmywaki nakładane na szafkę, muszą one tworzyć całość z resztą aranżacji wnętrza. Spójność jest niezwykle istotna. Trzeba więc zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność zlewu, ale i jego kolor. Na szczęście na rynku mamy coraz więcej innych opcji, niż tylko klasyczna biel ceramiki lub metaliczny połysk. Zwłaszcza produkty granitowe, bardzo wytrzymałe i będące prawdziwą ozdobą blatu, często występują w barwach czarnej, szarej lub kremowej.

Zlewozmywaki granitowe, ceramiczne, ze stali nierdzewnej - jaki zlewozmywak wybrać?

Do wyboru mamy popularne zlewozmywaki stalowe, ale możemy też postawić na zlewozmywak granitowy lub klasyczny zlew ceramiczny. Z jakiego materiału skorzystać? Jak wybrać egzemplarz wytrzymujący działanie wysokiej temperatury, który dodatkowo pozwala łatwo uniknąć zacieków?

Zlewozmywak granitowy, zlewozmywak ceramiczny czy zlewy stalowe?

Wybór zlewozmywaka do mycia naczyń nie jest łatwy również ze względu na materiał wykorzystany do jego produkcji. Praktyczny zlew to taki model, który jest funkcjonalny, odporny na wysoką temperaturę i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Nie powinien też rysować się - musi długo pozostawać estetyczny. Rodzaj zlewozmywaka wpływa nie tylko na jego żywotność, ale też jakość późniejszego użytkowania. Do wyboru mamy:

  • zlew granitowy - wybór zlewozmywaka granitowego z pewnością związany będzie z wydaniem wyższej kwoty na wykończenie kuchni. W zamian otrzymujemy jednak wysoką odporność i wytrzymałość. Bardzo estetyczny wygląd posiadają zlewy z kompozytów granitowych. Jeśli już upewnimy się, że chcemy zlewozmywak granitowy wybrać do naszej kuchni, to niezbędna jest mocna zabudowa, która uniesie jego ciężar. Pamiętajmy też, że takie wyposażenie wymaga nieco więcej starań jeśli chodzi o zachowanie czystości. Do mycia zlewozmywaków z granitu nie wolno wykorzystywać żrących substancji. Lepsze jest regularne spłukiwanie ciepłą wodą z łagodnymi środkami do czyszczenia. Warto też nabłyszczać powierzchnię olejem jadalnym, by był prawdziwą ozdobą pomieszczenia
  • zlew stalowy - można wyróżnić produkty ze stali szlachetnej i emaliowanej, niekiedy tworzone z jednego arkusza blachy. W obu przypadkach nie ma problemu przy wysokiej temperaturze. Cechuje je też łatwość czyszczenia. Emalia ulega jednak z czasem uszkodzeniom, zaś na stalowej powierzchni mogą powstawać zacieki. W celu ich uniknięcia lepiej wybierać egzemplarze o powierzchni półmatowej lub ze strukturą lnu
  • zlew ceramiczny - takie zlewozmywaki (zlewy jedno i dwukomorowe) są odporne na wysokie temperatury, nie zaszkodzą im też uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chcemy takiego wyposażenia w swojej kuchni, to przygotujmy się jednak na kłopoty z czyszczeniem
  • zlew do kuchni z tworzyw sztucznych - jeśli chcemy wybrać zlew nowoczesny, to może to być produkt z tworzywa znanego jako tekalon. Jest ono odporne na temperaturę i uderzenia, ale też łatwe w czyszczeniu

Niezależnie od tego, na jaki typ się zdecydujemy, to wybór odpowiedniego zlewozmywaka jest bardzo istotny z uwagi na wygodę w kuchni. Zanim więc wybierzemy, dokładnie rozważmy zalety poszczególnych modeli.

Więcej o:
Copyright © Agora SA