Od czego zacząć urządzanie salonu?

Aranżacja salonu to proces, który zaczyna się od jakiejś koncepcji w naszej głowie. Potem pojawiają się różne trudności i wyzwania na drodze do upragnionego wystroju. To one wpływają na ostateczny wygląd tego pomieszczenia. W jaki sposób zadbać o pokój dzienny krok po kroku? Podpowiadamy.

Salon w jesiennych kolorach.Salon w jesiennych kolorach. Fot. Shutterstock

Inspiracje dla aranżacji wnętrz - salon

Urządzając salon nie zawsze mamy ułożony gotowy plan działań. Nawet wtedy, gdy myślimy o pokoju dziennym w jakimś konkretnym stylu, to niekoniecznie wiemy, jakie szczegółowe rozwiązania przyjąć. Stąd warto poszukać inspiracji, które natchną nas do tego, by kreatywnie odmienić tę część mieszkania. Pamiętajmy, że niekoniecznie niezbędna będzie interwencja specjalisty. Cały proces może zacząć się od pogłębionego researchu w Internecie, w szczególności jeśli chodzi o strony, blogi i vlogi wnętrzarskie. Dodatkowe miejsce w naszych poszukiwaniach powinny znaleźć social media dużych sklepów z meblami, farbami czy materiałami do wykończenia wnętrza.

Koncepcja aranżacji salonu

Jeśli mamy już pewną mglistą ideę aranżacji wnętrza, powinniśmy opatrzyć ją bardziej szczegółowymi rozwiązaniami. Urządzenie salonu zaczynamy od odpowiedzi na pytanie: o jakiego typu wnętrzach mówimy? Poza tym w każdym pomieszczeniu, które ma funkcjonować jako salon, bierzemy pod uwagę jego metraż, wysokość, doświetlenie i układ. Istotne jest to, czy dysponujemy otwartą przestrzenią z aneksem kuchennym, czy też musimy zająć się aranżacją salonu w niewielkim pomieszczeniu.

Wykorzystanie przestrzeni i oświetlenie

Nowoczesny salon to miejsce spotkań - niezależnie od wybranego stylu. Szczególnie ważne jest to, żeby nie sprawiał wrażenia zagraconego i przesadnie zapełnionego, choć przestrzeń warto w pełni wykorzystać. W miarę możliwości trzeba też starać się korzystać ze światła dziennego. W salonie przeznaczonym dla całej rodziny jego obecność będzie bardzo cenna. Jeśli nie ma go dość dużo, to już na tym etapie warto zainstalować dodatkowe oświetlenie sztuczne.

Jak urządzić salon krok po kroku?

MEBLE DO SALONU KORA SAMOAMEBLE DO SALONU KORA SAMOA Fot. materiały partnera

Od czego zacząć w takim wnętrzu? Po wstępnych pracach nad koncepcją przechodzi się do jego aranżacji poprzez wybór palety kolorów. W salonie musisz zadbać o umiejętny dobór:

  • koloru ścian
  • koloru mebli
  • koloru podłogi

Oczywiście warto się tu kierować własnym gustem, ale porady fachowców np. odnośnie tego, jak stworzyć ciekawą kompozycję w niewielkich mieszkaniach, także mogą być cenne. Jeśli chodzi o urządzanie jadalni, to pierwszeństwo mają podłogi - zwłaszcza te, które stworzono z trwałych i drogich materiałów (żywica epoksydowa, drewno).

Zakup mebli do naszego domu to kolejny etap. Również one będą wyposażać wnętrze przez całe lata. Ich wysokość, wielkość i liczba zależą od wielu czynników. Wybierając kanapę do salonu, weź pod uwagę to, ile osób w będzie z niej najczęściej korzystać. Niekiedy warto postawić na bardzo mocne meble dostępne na zamówienie. W codziennym użytkowaniu przydadzą się też stół, krzesła i jakiś regał. Innym razem eleganckie regały do salonu zamienia się na praktyczne meblościanki do salonu. Dla wielu osób przykładem mebla do salonu, bez którego trudno się obyć, jest telewizor. Jeśli mamy jeszcze miejsce, możemy wzbogacić pomieszczenie o dodatkowe elementy. Zwłaszcza komody to eleganckie i bardzo pojemne meble, które z powodzeniem sprawdzą się w salonie.

Kolory ścian w pokoju dziennym to rzecz wtórna, chociaż powinny tworzyć spójną całość z resztą aranżacji przestrzeni przeznaczonej do wspólnego spędzania czasu. Na całe szczęście nie jesteśmy skazani na te same barwy przez cały czas. Kolor ścian dość łatwo da się przecież zmienić.

Czym zakończyć aranżację salonu?

W końcu przychodzi w naszym mieszkaniu czas na wybór dekoracji i dodatków, które podkreślą charakter i styl pomieszczenia. Nasze mieszkanie powinno zachwycać gości także jeśli chodzi o drobiazgi. Elementy dekoracyjne, co zrozumiałe, będą wyglądały w każdym domu nieco inaczej. Istotny jest styl aranżacji. W salonie w stylu glamour wybierzemy inne dekoracje, niż np. w rustykalnym. Tutaj królować będą naturalne materiały i ozdoby w różnych wzorach i kolorach. Mały salon z kolei ozdobimy tak, by uzyskać korzystne złudzenie optyczne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.