Szafa do sypialni - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kamil Michaluk
23.10.2021 12:00
Bardzo funkcjonalne jest posiadanie w sypialni szafy wybranej na miarę naszych potrzeb. Pod ręką mamy te ubrania i drobiazgi, które są nam najdroższe. Wybór mebla, który je pomieści, uzależniony jest od wielu elementów. Duża czy mała? Z drzwiami klasycznymi czy przesuwnymi? Oto kilka ważnych kwestii, które warto poruszyć przy wyborze szafy.

Szafa.Szafa. Fot. Shutterstock

Pojemna i funkcjonalna szafa do sypialni

Szafy ubraniowe to przede wszystkim meble, które powinny być funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Pojemność tych mebli uzależniona jest od wielkości naszej garderoby i przyzwyczajeń - ile spośród naszych ubrań jest dla nas tak ważnych, żebyśmy chcieli mieć je pod ręką? Gromadzenie absolutnie wszystkich rzeczy w sypialni może nie być najlepszym pomysłem. Postawmy więc na takie przechowywanie odzieży, które dowodzi naszej racjonalności.

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o wybór szaf do sypialni. Chociaż oceniamy je z praktycznego punktu widzenia, to ich estetyka bywa bardzo istotna. Chcemy przecież, żeby ta część domu była stylowa i sprzyjała odpoczynkowi.

Zadbaj o właściwe rozplanowanie wnętrza szafy

Szafy sypialniane to meble bardzo osobiste. Każdemu z nas odpowiada nieco inne rozplanowanie ich wnętrza. Niektóre osoby potrzebują większej ilości szuflad na drobiazgi, inne zaś drążków i wieszaków. Przydadzą się na długie kreacje i do zawieszenia garnituru. Minimalnie szafa musi posiadać na nie 55 cm. Głębokość taka jest niezbędna po to, by ubrania się nie gniotły. Jaka wysokość będzie najlepsza? Tutaj śmiało możemy nawet zapełnić przestrzeń do samego sufitu. Zawsze warto stawiać na modele mające przynajmniej 200 cm. Wysokość ta umożliwia wygodny dostęp także do górnych szafek. Dopasujmy wnętrze do naszych potrzeb. Jeśli nie jest to możliwe - pomyślmy o innym miejscu.

Pojemne szafy, czyli modele z ciekawymi rozwiązaniami

W sypialni sprawdzi się szafa, która obok drążków i tradycyjnych półek będzie miała liczne rozwiązania dedykowane. Choćby wysuwane półki lub kosze cargo na buty. Takie sprytne elementy wyposażenia docenimy zwłaszcza tam, gdzie sypialnia jest niezbyt wielka. Dzięki nim zwiększymy pojemność mebla.

Jak duża szafa do sypialni?

Wybór szafy powinien być kompromisem pomiędzy zasobnością naszej garderoby, preferencjami w zakresie przechowywania odzieży i miejscem w sypialni. Pamiętajmy, że nie wszystko musi zmieścić się właśnie tu. Szafy i komody możemy ustawić niemal w całym domu, zwłaszcza w przedpokoju.

Z czego zrobione są idealne szafy?

Najczęściej szafy do sypialni wykonuje się z drewna lub płyty laminowanej. Oczywiście pierwsze są droższe, ale też trwalsze i bardziej stylowe. Za meble z płyty zapłacimy znacznie mniej.

Szafy do sypialni. Drewno czy płyta MDF?

Szafa do sypialniSzafa do sypialni Fot. shutterstock

Oba rodzaje szaf do sypialni mogą nam służyć w ten sam sposób. Dokonując zakupu szafy drewnianej, otrzymujemy mebel na całe lata. Można go też odnawiać tak, by zawsze wyglądał świeżo. Pasuje do różnych aranżacji - sprawdzi się choćby w stylu skandynawskim (ale już w stylu glamour lepiej może prezentować się płyta laminowana o połyskliwym wykończeniu). Szafy do sypialni czy nowoczesne komody do sypialni z drewna to bez wątpienia dobry wybór. Co przemawia za meblami z płyty? Oprócz ceny będzie to zróżnicowany design. Duże zapotrzebowanie sprawia, że na rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli.

Jaką szafę wybrać do małego pomieszczenia?

Szafy to elementy wyposażenia, które powinny być dostosowane do warunków, jakimi dysponujemy w sypialni. W przypadku mniejszych pomieszczeń trzeba kierować się ich istotnymi wymiarami. Niekiedy wstawienie mebli do takiego miejsca to nie lada wyzwanie. Niewielka przestrzeń bywa wymagająca, ale nie trzeba się poddawać.

Funkcjonalne szafy do małych pomieszczeń? Przede wszystkim dobrze dopasowane

W każdej sypialni warunki są nieco inne. Bywa, że z powodzeniem można tu zmieścić bardzo wysoki mebel, ale musi być wąski. Innym razem trzeba zrezygnować z tradycyjnego otwierania drzwi i wybrać modele przesuwne lub zabudować skosy. Kluczowym zagadnieniem jest dopasowanie szafy do wnętrza.

Szafy narożne - jakie mają zalety?

Duże szafy narożne mogą występować z drzwiami przesuwnymi lub tradycyjnymi. Ich zaletą jest jednak to, że idealnie nadają się do przechowywania dużej ilości rzeczy w sytuacji, gdy na ustawienie mebla możemy wygospodarować tylko jeden kąt. Jest to typ szafy, który daje kompromis pomiędzy oszczędnością miejsca a całkiem dużą pojemnością.

Jakie powinny być nowoczesne szafy do sypialni?

Estetyczne szafy ubraniowe

Przede wszystkim warto postawić na estetyczne modele niezależnie od tego, czy mamy sporą ilość miejsca, czy też jego deficyt. Design szafy musi tworzyć spójną całość z resztą wystroju.

Szafy z lustrem

Doskonale nadają się nie tylko do przechowywania ubrań, ale i rozświetlenia pomieszczenia. Niekiedy montuje się przy nich oświetlenie LED. Takie lampki podkreślają nowoczesny charakter zabudowy podobnie, jak np. wybrany typ drzwi (zwłaszcza modne skrzydła harmonijkowe lub przesuwne).

Szafy z ciekawą kolorystyką

Zwłaszcza wtedy, gdy materiałem na szafę jest płyta laminowana, można eksperymentować z designem. Ma to często miejsce w przypadku produktów, w których zastosowano drzwi przesuwne. Ciekawym rozwiązaniem są meble, gdzie drzwi są w innym kolorze, niż korpus. Jeśli korpus imituje drewno, to w zestawieniu z nim świetnie wypada rodzaj drzwi przypominających beton.

Szafa przesuwna do sypialni - gdzie się sprawdzi?

Pomieszczenie musi być funkcjonalne. Stąd zresztą sama idea szafy w sypialni - możemy spokojnie się ubrać, zamiast biegać do innego pokoju. Czasem po to, żeby z powodzeniem zmieścić mebel w pomieszczeniu, musimy zastosować specyficzny typ drzwi.

W jakiej szafie lepsze będą drzwi klasyczne?

Wykorzystamy je przede wszystkim w dość obszernych sypialniach. Tam, gdzie jest deficyt miejsca, lepiej zrezygnować z klasyki. Z kolei wygodne drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie zwłaszcza w wąskich pomieszczeniach. Korzystając z konieczności otwierania szafy, możesz mieć pewność, że nie będziesz wchodzić w kolizję np. z osobą chcącą wejść do środka.

Typ drzwi w sypialni - szafy przesuwne z lustrem

Właściwie w każdym sklepie z meblami możesz nabyć produkty, w których zamontowano lustro. Będą to zarówno niewielkie szafy jedno lub dwudrzwiowe, ale i trzydrzwiowe meble o okazałych wymiarach. W ostatnim przypadku lustra tworzą bardzo dużą powierzchnię. Możesz również do przechowywania rzeczy wybrać meble na wymiar, które w przypadku nieustawnych pomieszczeń sprawdzają się najlepiej.

Więcej o: