Czym odtłuścić meble kuchenne?

Redakcja
24.10.2021 12:00
Jak pozbyć się tłustych zabrudzeń? Przedstawiamy sprawdzone sposoby, które pomogą je usunąć.

Nowoczesna kuchnia.Nowoczesna kuchnia. Fot. Shutterstock

Zestawy mebli kuchennych narażone są na zabrudzenia nie tylko kurzem, ale na meblach kuchennych tłuszcz zmieszany dodatkowo z kurzem tworzy trudno ścieralny twór. Za pomocą jednakże sprawdzonych metod w twojej kuchni wreszcie zapanuje czystość.

Czym myć szafki kuchenne?

Tłuste plamy na kuchennym blacie bądź szafkach kuchennych, najłatwiej będzie zmyć za pomocą sprawdzonego płynu do mycia naczyń rozcieńczonego z wodą. To jego delikatny skład, pozwali w bezpieczny sposób pozbyć się nieczystości. W przypadku, gdzie występuje zaschnięty tłusty osad, lepiej będzie skorzystać z innych metod. W takim wypadku warto sięgnąć po inne środki w tym sodę oczyszczoną lub ocet.

Nowoczesne kuchnie w większości wykonane zostały z płyt laminowanych. Zaletą wykorzystania tego typu materiału jest jego łatwość do zmywania oraz konserwacji. Poniżej przedstawimy kilka produktów do mebli kuchennych, które każdy powinien posiadać w domu, a jak nie to powinny być brane pod uwagę, idąc na pierwsze zakupy. Kilka najczęściej używanych środków do czyszczenia szafek kuchennych z tłuszczu oraz kurzu, które powinny być znane każdej pani domu to:

  • ocet — można go zakupić w każdym sklepie spożywczym, nie może zaszkodzić meblom, a jednocześnie da radę z uporczywymi zabrudzeniami. Można go przelać do butelki ze spryskiwaczem np. takim z płynu do mycia szyb, a następnie spryskać nim szafki oraz wszelkie brudne miejsca i poczekać do kilkunastu minut, aby je przetrzeć suchą ściereczką
  • soda oczyszczona — bardzo niedoceniany, a jednocześnie niesamowicie praktyczny środek dostępny w każdym domu. Wśród wielu zalet produktu posłuży nam na odtłuszczanie mebli. Należy jednak pamiętać o tym, aby zmieszać razem produkty w odpowiednich proporcjach. Możemy w tym celu skorzystać z małego garnka, w którym w łatwy sposób zmieszamy 4 łyżki sody z czystą wodą. Szmatka bądź gąbka, której użyjemy, nie powinna być dodatkowo zwilżona wodą. Mogłoby to zaszkodzić meblom zrobionym z płyty mdf bądź litego drewna
  • amoniak — jest to środek, który odpowiednio zmieszany, pozbędzie się nawet najtrudniejszego brudu z szafek kuchennych. Aby uzyskać taki preparat, należy zmieszać w niedużym pojemniku z ciepłą wodą 1 łyżkę 20% wody amoniakalnej z wodą 
  • płyn do mycia naczyń — wystarczy zmieszać 2 łyżki płynu na około 4 szklanki wody.

Szczególnie należy uważać przy czyszczeniu mebli wykonanych z surowego drewna. Meble te są narażone na plamy z tłuszczu oraz napoi typu kawa herbata czy soki. W takich przypadkach bardzo istotny jest czas naszej reakcji. Substancja nie powinna długo pozostawać na powierzchni, gdyż nieodwracalnie wsiąknie w drewno i pozostawi trwały ślad.

Odpowiednia kolejność czyszczenia mebli w kuchni

Nowoczesna kuchniaNowoczesna kuchnia Fot. shutterstock

Podstawową zasadą przy czyszczeniu mebli kuchennych jest to, aby czyścić je z góry do dołu. Dzięki temu kurz i inne zanieczyszczenia, które osiadły na górnych szafkach nie będą opadały na już wyczyszczone meble. Należy regularnie czyścić wszystkie partie mebli, w szczególności pamiętać natomiast pamiętać o tych najwyższych, gdyż, pomimo że są one niewidoczne podczas typowego korzystania z kuchni, to tam zbiera się najwięcej nieczystości, które poprzez ruch powietrza opadają na niższe meble oraz jedzenie.

Zanim rozpoczniemy sprzątanie, warto otworzyć okna w kuchni, aby starty papierowym ręcznikiem, bądź wilgotną szmatką kurz mógł się ulotnić na zewnątrz, a nie pozostawać w domu. Zanim także skorzystamy z nowego preparatu czyszczącego, warto zrobić jego próbę na meblach w miejscach niewidocznych na pierwszy rzut oka. Pamiętajmy także, aby czyszczenie szafek górnych — najlepiej zacząć od ich odkurzenia, a następnie, wilgotną szmatkę wykorzystać do starcia z powierzchni mebli wszelkiego kurzu oraz nieczystość. Tak wyczyszczoną powierzchnię możemy zabezpieczyć, kładąc na jej powierzchni ręcznik papierowy.

  • czyszczenie wnętrza szafek — opróżnić półki z wszelkich naczyń oraz innych produktów, usunąć miękką gąbką tłuszcz z ich powierzchni oraz także można ją następnie zabezpieczyć ręcznikiem papierowym.
  • czyszczenie frontów kuchennych — ta część prac jest prawdopodobnie najbardziej mozolna, natomiast kuchenne meble posiadają tam najwięcej ciężko dostępnych zakamarków, w których gromadzi się tłuszcz.
Więcej o: